Ščuka: Do Anglie bych nejel

  • 3
Praha - Britské kontroly na letišti odsuzuje jako od základu špatné a diskriminační. Prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka by dnes do Spojeného království nechtěl ani na návštěvu. "Když vidím, jak se chovají k Romům. Na letišti je selektují a v Anglii zase drží odděleně. Divím se, že tam naši Romové jezdí," říká Ščuka.

* Proč myslíte, že Britové na letišti Romy diskriminují?
Jsou na to důkazy. Úmluva mezi českou a britskou stranou sleduje jediný cíl, a to je zabránit romským cestujícím vyjet do Británie. Aby tam nemohli požádat o politický azyl. A právě tady Britové popírají i právo svého azylového zákona, že každý, kdo má důvody, může o azyl požádat. A je na britské straně, aby takovou žádost posoudila a vyhodnotila jako oprávněnou, či neoprávněnou.

* Takže vláda neměla britské kontroly v Ruzyni dovolit?
Ano, ať si to právně obě strany vykládají jakkoli - česká strana, aby nedopustila větší zlo, tak přistoupila na to menší zlo. To větší zlo je hrozba několikaleté vízové povinnosti. Vláda nebo stát si ale nesmí dovolit ani malé zlo! Ani takové, které by omezilo svobodu pohybu i jen hrstky občanů.

* Myslíte si tedy, že by bylo lepším řešením zavedení vízové povinnosti? Myslíte si, že by se tak diskriminaci zabránilo? Nedělo by se v podstatě totéž, jen by to nikdo neviděl?
Nemám rád takové jednoduché soudy: buď tak, nebo tak. Ale myslím si, že vízová povinnost by byla čistějším a právním řešením. Ale podle mne pro ni nejsou důvody. Rozhodně ne letos. Počet žadatelů o politický azyl je oproti minulým rokům nižší. Daleko výraznější hrozba byla v letech 1997 a 1998.

* Britové argumentují tím, že jejich azylový systém je zneužíván.
Britský azylový zákon není příliš dobrý. Ano, často se říká, že Romové odcházejí hlavně kvůli ekonomickým výhodám. Ale tak docela to pravda není, protože loni v dubnu byly sociální dávky výrazně sníženy jednotlivým žadatelům. Také nejsou vypláceny v hotovosti, ale v naturáliích nebo speciálních poukazech. A další věc: mnoho Romů, kteří vstoupí na území Británie, je vzápětí od sebe odděleno! Muži jsou drženi zvlášť třeba i půl roku.

* Tak proč stále tolik Romů proudí do Británie?
Vůbec to nedokážu pochopit. Hned v počátcích, asi před dvěma lety, jsem se byl podívat v Doveru, a dokonce tam byla skinheadská demonstrace proti Romům! Nedokážu pochopit, proč si Romové oblíbili Anglii. Ale vysvětlují mi to tak: už od počátku devadesátých let, kdy se odchody neregistrovaly, už Romové odcházeli. A dnes už jich tam je ohromná spousta a rodiny chtějí být pohromadě. Tak za nimi jezdí a chtějí tam zůstat taky.

* Jak to, že tam mohli zůstat, vždyť jen v několika málo případech byl azyl českým Romům udělen?
Tady Britové nemluví pravdu. Říkají, že jsou to jenom dva nebo tři azyly. Není to tak. Mnozí dostali souhlas s pobytem.

* Takže tam jsou už několik let legálně?
Ano. A mohou pracovat. Ony už jsou dneska celé čtvrti Romů.

* Přesto: nemyslíte si, že po zavedení kontrol na letišti a obecně sílícím etnickém napětí v Británii zájem Romů o ni klesne?
Ano. A nejen proto. Jejich státní úřady se chovají velmi špatně. Žadatele zavřou do vězení. Proč žadatele, který si oficiálně dá žádost o azyl, musí zavřít? A proč zavírají jen Romy? To je daleko více diskriminující faktor než to, co provádějí na letišti! Ale nad tímto se nikdo nepozastavuje.

* Přesto Romové i letos odcházejí...
Ptal jsem se mnoha Romů: "Jak vůbec můžete přijít do Anglie, když víte, co vás tam čeká?" A oni odpovídají: "To je sice pravda, ale my za pět šest měsíců jsme doma, mezitím o naše rodiny je postaráno a vyhovuje nám zacházení s lidmi." Říkají: "Když už se dostaneme do nějaké čtvrtě, tak nás tam přijmou ne jako vyděděnce, ale zajímají se o nás!"

* Vy sice říkáte, že je opatření na letišti od základu špatné, ale vláda tvrdí, že po legální stránce je v pořádku. Jak se díváte na právní stránku věci?
Myslím, že je to obcházení ústavy a dalších zákonů České republiky. Cizí státní moc mimo území vyhrazené konzulátem nebo ambasádou přece nemůže svou státní moc vykonávat nikde jinde. Nezdá se mi argument, že jsou to vlastně konzulární úředníci a že mohou tuto práci vykonávat i na letišti. To si mohou otevřít konzulární stanici kdekoli v Horní Dolní. Já se domnívám, že je to omezení státní suverenity.

* Uvažoval jste vy sám někdy o emigraci?
Já jsem nikdy neměl v úmyslu emigrovat. A dokonce v době velkých migračních vln v roce 1997 jsem vyzval Romy, aby neodcházeli. A to proto, že je třeba řešit problémy tady. Dnes už bych takovou výzvu asi neučinil, byl bych opatrnější. Někdo by mě mohl nařknout: "Ty jsi říkal Romům, aby neodcházeli, a já jsem zůstal, a přišel jsem o bratra nebo jsem byl těžce zraněn. Ty za to můžeš!"

* Situace se tedy nezměnila?
Samozřejmě nejvíc je vidět fašismus, který šíří různé nacionální skupiny, skinheadi. Mne hlavně mrzí veřejné mínění. To se nezlepšilo a myslím si, že ani nemohlo. že pro jeho zlepšení jsme všichni udělali strašně málo.

* Takže slova různých vlád, že budou tvrději potírat projevy rasismu, zůstala nenaplněna?
Nemyslím, že jsou to ze strany vlády jenom planá slova. Změnil se trestní řád, zpřísnily se tresty za rasově motivované činy. Romové se dostali do státní správy, jsou poradci ve školách. Neustále se něco nového děje. Ale ani to vidění obyčejného občana nezlepší.

* Jak je možné ho změnit?
Změní se, až se změní celkový způsob života Romů v této společnosti. Lidem vadí, že příliš mnoho Romů nepracuje a pobírá sociální dávky. A průměrný občan si řekne: "No jo, Romové žijí z našich peněz!" Je to pravda. Ale otázka stojí jinak: Kdo za to může? Veřejnost si myslí, že my Romové, protože nechceme pracovat a jsme líní. Ale to je velký klam. Jestliže nás za komunistů devadesát procent pracovalo, tak chyba bude asi někde jinde.

* Podle průzkumu Opinion Window ovšem většina lidí považuje snahy integrovat Romy do společnosti za ztracené.
Nejsou ztracené. Ale dokud nebudeme mít práci a stát nám v tom nepomůže, bude to čím dál horší. Každý občan by měl svého poslance přimět k tomu, aby každá politická strana měla v programu koncepci zaměstnanosti pro Romy. Zatím žádná vláda takový ucelený program neudělala. A neschopnost zajistit právo pro Romy se přenáší do negativního hodnocení veřejného mínění.

* Jaká je po zavedení kontrol na letišti a rasové vraždě ve Svitavách mezi Romy nálada?
Špatná. Šíří se strach, že kohokoliv z nás to může postihnout. Je to beznaděj. Beznaděj plánovat tady svůj život.

* Už několik let vražda z rasových důvodů nebyla, byla to podle vás otázka času, že se zase něco přihodí?
Nic takového nebylo tři roky od vraždy Lacka v květnu 1998. Podle mě to byla dlouhá doba. Já nemůžu počítat, že ještě něco bude. Vždycky si říkám: "Tak, a je to naposled!" I dnes si říkám: "Dej pánbůh, aby tato vražda byla poslední!"

Emil Ščuka, generální tajemník Mezinárodní romské unie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video