Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SCP v roli chytré horákyně

  11:09aktualizováno  11:09
Stanovení poplatků za vedení účtu ve středisku cenných papírů pro akcionáře s vyšším počtem akcií dle kritérií SCP se od 1.8.2001 stal tvrdou realitou a zároveň i nožem vraženým do zad domácích investorů. Ti totiž neoplývají příliš velkou hotovostí jako zahraniční společnosti, aby nadále mohli čelit strategii skrytého zdanění svých prostředků odložených do investic na skomírajícím kapitálovém trhu.Ceny se zde pohybují hluboko pod nominální hodnotou. Dochází tak k urychlenému výprodeji akciových portfolií nejen domácích, ale i zahraničních investorů, kteří odcházejí na rozvinutější kapitálové trhy.
Padající ceny akcií podniků odrazují i potencionální investory  v privatizaci, kde zářivým příkladem je nízká nabídnutá cena  za ČEZ  jako první vlaštovky. Vyhozené peníze daňového poplatníka  za  privatizačního poradce  představují daleko větší částku, než zinkasovalo SCP za  zavedené poplatky. Paradoxně se tak snaha vládnoucí strany  skrytě  zdanit prostřednictvím zakladatele SCP  akcionáře, kteří na trhu ještě zbyli obrátila proti  nim samým  v podobě  likvidace kapitálového trhu  a  neuskutečněné privatizace.
Na základě stížností akcionářů řeší celou situaci zneužívání monopolu nejen  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ale i Komise pro cenné papíry. SCP tedy pod tímto tlakem provedlo několik drobných kosmetických úprav, které naznačují snahu se  celou věcí zabývat, ve skutečnosti však poplatky poplynou v nezměněné formě  nadále  na účty  SCP.
S účinností od 1.1.2002 středisko upustí od výběru poplatků za vedení účtu, pokud se jedná o emitenta, který je v konkurzu. Podmínkou je, že obdrží od  emitenta  nebo konkurzního správce žádost o vyloučení cenných papírů z vypočítávaného objemu. Dobře ví, že představenstvo emitenta již v konkurzu nemá žádná práva, takže nemůže žádost podat  a konkurznímu správci je  celkem lhostejný osud akcionářů zkrachovalého podniku.
Dále do SCP má být doručena žádost o prohlášení konkurzu z obchodního rejstříku. Pokud účtuje nesprávné poplatky, neprávem zavedené díky svému monopolu, mělo by si i SCP tuto skutečnost ověřit na obchodním rejstříku samo. Nesmělo by se však chovat k akcionářům jako arogantní  monopolistický výběrčí svého zakladatele, ale jako partnerská instituce ke svým klientům, kterých si váží a o které nechce přijít.
Totožná situace je i u rozdílné nominální hodnoty akcií. Statutární zástupce má nahlásit snížení nominální hodnoty akcií podniku SCP. Populistický výrok KCP však je, že ho ze zákona k úkonu nemůže donutit. Z tohoto stavu těží i SCP, které se odvolává na nahlášení změny statutárními  orgány společnosti a vesele na základě jejich liknavosti vyměřuje poplatky, jím zavedené, neoprávněně  dále z původní hodnoty akcií.
Postupuje tak podle typicky českého přístupu státních úředníků vlk se nažral a koza zůstala celá. Co na tom, že  svým klientům způsobí příkoří a neoprávněně se obohatí na jejich úkor. Nelíbí se Vám celá ta nefér hra? Podejte si stížnost na prapodivné účtování s rozdílnou nominální hodnotou, s fakturou bez náležitostí, jak k uvedené částce SCP dospělo a s žádostí o vysvětlení přímo řediteli SCP. Nebude Vám to ale nic platné, vzdoruje odpovědím již tři měsíce po několikerých urgencích.              
Penzijním fondům, pojišťovnám, investičním fondům i jiným investorům nezbývá nic jiného, pokud nechtějí snižovat zisk svým klientům nebo sobě o poplatky SCP za vedení z účtu, než  aby se  obrátily  na rozvinuté kapitálové trhy do zahraničí,  když  současná vláda nepochopila  důležitost  funkčnosti kapitálového trhu .
        
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nová kniha vydaná olomouckou filozofickou fakultou má ukázat mylnost stereotypů...
Kniha o slovenských Romech má bourat stereotypy i formou, čte se odzadu

Neobvyklou knihu vydala olomoucká filozofická fakulta. Shrnuje výsledky studie vědců zkoumající romské obyvatele čtyř slovenských vesnic a na příkladech...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Nový hangár na letecké základně v Čáslavi
NATO chválí letecké základny v Česku. Investuje do nich miliardy

Výtečné. Tak zní verdikt zvláštní inspekce z velitelství vzdušných sil NATO, která kontrolovala stav leteckých základen v České republice. Především letištní...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.