Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

SCP hrobníkem kapitálového trhu

  16:45aktualizováno  16:45
Od 1.8. 2001 zavedlo SCP díky svému monopolu nově placenou službu pro majitele účtů cenných papírů. Ředitel tuto službu, dříve zdarma, zpoplatnil pro 0, 2 % klientů, kteří měli díky nehoráznému a nespravedlivému nastavení výše poplatků uhradit služby těm, jejichž účty jsou vedeny prázdné, či služby pro státní orgány dodávané zdarma. Přitom vysvětlení ředitele, že nezpoplatnil vedení účtu, ale služby spojené s výkonem funkce depozitáře je přinejmenším velmi zvrhlé. V čem se tato služba liší od dřívějšího vedení účtu? Rozdíl není schopno vysvětlit ani SCP. Poslední domácí investoři tak byli svým způsobem penalizováni za svou odvahu se vydat se svými úsporami na kapitálový trh.

Zřejmě těmto vyjímečným stratégům ještě nedošlo, že než  odradit poslední zbytky klientů z kapitálového trhu, z jejichž poplatků za obchod  plynou peníze do SCP, je lépe přizpůsobit strukturu SCP požadavkům současného trhu, radikálně zeštíhlet jak na personálu, tak na honosných budovách, ve kterých sídlí, snížit náklady a přeparkovat do levnějšího pronájmu.
Místo toho došlo k takovým absurditám, že poplatky se vyměřují  z nominální  ceny  akcií, nikoli tržní a ani tato nominální cena neodpovídá  v mnoha případech  nominální ceně platné v OR, který by měl  logicky korespondovat s nominální cenou v SCP. Výmluvy SCP na informační povinnost emitenta nemohou být s touto skutečností v rozporu. Pokud SCP má monopol na tyto služby, a zavede poplatky, pak kontrola nominální ceny  dle OR na internetu by měla být logickou  samozřejmostí. OR je přece  úřední věstník. Dá se tedy říci, že se jedná o  neoprávněný prospěch SCP,  který  bude nuceno vrátit , pokud  o to postižení požádají nebo se obrátí o obranu svých práv  na soud. Tuto skutečnost by měl vzít v úvahu i ÚOHS  při  dalším řízení, které ještě není po roce u konce.
Rovněž akcie zkrachovalých  podniků  vedených na účtech, mají nulovou hodnotu. SCP u  nich vede nominál kupříkladu 1000Kč, zatímco  hodnota již byla třikrát snížena.Tak se investor,  kterému tunelář beztrestně vykradl jeho majetek, ačkoli  vše šetřila policie i  obchodní soudy, samozřejmě beztrestně  pro tuneláře, dostává do neřešitelné situace, kdy se nemůže akcií  na účtu zbavit, ale nehorázné poplatky drtí jeho rodinný rozpočet. Nelze se dostat ze začarovaného kruhu, kdy snížení  nominální hodnoty  by měly provést statutární orgány, které již nemají v podniku pravomoci.  Ani v těchto případech konkurzní správce nezjedná nápravu a nenahlásí jakoukoli skutečnost na SCP, protože jemu to údajně nepřísluší.  Kdo v těchto případech zjedná nápravu? KCP? ÚOHS? Přitom lze jednoduchou právní úpravou tento stav napravit. Nařídit SCP, aby se řídilo při trvajícím účtování OR a v případě konkurzu, který je tam vyznačen, neúčtovala z těchto akcií nesmyslné poplatky.
Dobré jsou pro akcionáře i rady Sedláčkovského typu, kdy prý akcionáři nic nebrání při změně hodnoty jejich majetku od nominálu  iniciovat změnu základního majetku firmy. Zapomíná však na to, že minoritní akcionář  to neprosadí a tunelář to neudělá, aby zreálnil majetek firmy a  znemožnil si cestu k úvěrům, braným od bank či  vytahováním majetku z podniku formou půjček. Příklad  plzeňské Škodovky a jiných.
Rozhodně  by měl  ÚOHS trvat při svém rozhodnutí  na vrácení poplatků do té doby platícím investorům. Není možné, aby  došlo k další nespravedlnosti a dle  návrhů SCP platící by měli poplatky za obchody  nynější, neplatící zvýšené. Toto lze  zavést pouze od rovné startovní čáry, nikoliv  zpětně. Jistě by si ti, co nezaplatili, vybrali druhou možnost. Kam  půjde dravý apetit SCP, až  1/4 akcií zmizí z trhu díky převodům na listinné a díky tomuto hloupému kroku  se ještě  více zneprůhlední skomírající trh?
Mimochodem i KCP kandiduje na hrobníka kapitálového trhu. Ta ústy svého předsedy v novinových článcích chce také  přijít  s nesmyslným návrhem zavedení poplatků   z obchodů, které by plynuly do KCP. Jen nevím, budou-li mít ještě  co  regulovat a hlídat.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Miloš Zeman a jeho žena Ivana volili v Praze na Lužinách v ZŠ...
Volil jsem Čecha, řekl Zeman. Šanci dá tomu, kdo dostane nejvíc hlasů

Prezident Miloš Zeman volil v pátek v podvečer spolu se svou ženou Ivanou v Praze na Lužinách. "Volil jsem Čecha," řekl prezident poté, co odvolil. Možná i...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  odevzdal svůj hlas ve volbách do Poslanecké...
Volili už Fiala i Bartoš. Člen komise v Pardubicích se musel převléci

Češi po čtyřech letech vybírají poslance. Voleb do Sněmovny se za první dvě hodiny zúčastnila desetina až pětina voličů. Hlasovací lístek už odevzdala i řada...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.