Sčítání se nezaměstnaným nevyplatilo

Střední Morava - Nezaměstnaní se do práce při sčítání lidu, domů a bytů příliš nezapojili. Rozhodně jich bylo méně než studentů, méně než důchodců a mnohem méně než zaměstnaných lidí. Proč? Uzavření smlouvy s Českým statistickým úřadem, který sčítání organizoval, bylo pro skupinu lidí bez práce nevýhodné. Odhlášení z evidence úřadu práce, ztráta možnosti pobírat podporu v nezaměstnanosti a naopak povinnost zaplatit zákonné zdravotní a sociální pojištění z vlastní kapsy. Ber, kde ber.

Odměna za práci sčítacího komisaře či revizora totiž nepřijde pravidelně každý měsíc, ale až po definitivním ukončení práce, tedy začátkem května. "Dostat po dvou měsících práce deset dvanáct tisíc korun hrubého a zaplatit si pojištění, tak je to pro člověka, který pobírá sociální dávky, naprosto neúnosné," řekla ředitelka Úřadu práce v Prostějově Zdeňka Šrámková.

Podle informací statistického úřadu v Olomouci se do práce při sčítání lidu zapojilo 44 nezaměstnaných z Prostějovska. "Naše klienty jsme informovali o všech komplikacích, které by přijetí této práce znamenalo. Po čtrnácti dnech se někteří vrátili zpět do naší evidence. Celkově této možnosti využilo jen minimum našich klientů," uvedla Šrámková.

Někteří nezaměstnaní měli přesto o práci sčítacího komisaře zájem, ale neuspěli. "Manželka je bez místa a chtěla komisařku dělat. Když se ovšem přihlásila na radnici, tak už na ni nezbylo. Připadá nám, že si to rozdělili lidé z radnic jako koryta a my, kteří peníze potřebujeme, jsme měli smůlu," naštvaně volal do redakce muž z Tovačova a argumentoval čtrnáctiprocentní nezaměstnaností v přerovském okrese.

Ačkoli si žádný "nezaměstnaný sčítač" zatím nestěžoval na sociální nouzi, ministerstvo práce a sociálních věcí projednává možnost, že tito lidé budou dodatečně moci pobírat sociální dávku na překlenutí doby, když už byli vyřazeni z evidence úřadu práce, ale ještě nedostali mzdu za práci pro statistiku. "Je to komplikované. Jednodušší cesta by byla, kdyby si prostě mohli přivydělat k podpoře," míní o návrhu Šrámková.

Žádný z úřadů práce v regionu ovšem nebude nezaměstnaným tolerovat, že uzavřeli smlouvu se statistikou, aniž by se řádně odhlásili z evidence. "Seznamy komisařů jsme porovnali s naší evidencí. Většina těch, kteří pracují pro statistiku, se řádně odhlásila. Těm, co to neudělali, oznámíme, že jsme je dnem podpisu smlouvy vyřadili sami," řekl ředitel jesenického úřadu Martin Viterna. Na prověření seznamů se chystají i v Šumperku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video