Sčítací arch z roku 1921 a formulář pro rok 2011.

Sčítací arch z roku 1921 a formulář pro rok 2011. | foto: Koláž - iDNES.cz

Sčítání lidu dostalo podobu. Od meziválečného je k nepoznání

  • 788
Český statistický úřad dokončil úpravu sčítacích formulářů. Nejméně jeden z nich bude muset v březnu vyplnit každý obyvatel České republiky při sčítání lidu, domů a bytů. Úřad na formulářích po sčítací generálce změnil grafiku nebo kolonku "registrované partnerství". Zejména starší lidi mátla a zaměňovali ho se sňatkem.

Nejasnosti kolem pojmu registrované partnerství nakonec Český statistický úřad (ČSÚ) rozsekl závorkou s vysvětlivkou "osob stejného pohlaví". V manuálu vyplnění pak přibyla instrukce, že lidé mají vyplnit buď rodinný stav, nebo registrované partnerství.

nová podoba formulářů

Podívejte se, jak vypadá finální verze:

Sčítacího listu osoby - ten bude muset vyplnit každý obyvatel ČR včetně dětí.

Bytového listu - bude ho vyplňovat uživatel bytu bez ohledu, zda je vlastníkem nebo třeba jen nájemcem. Na jeden byt se bude vyplňovat jeden bytový list.

Domovního listu - bude ho vyplňovat vlastník nebo správce domu. Na jeden dům to bude jeden formulář.

Úřad k takovým změnám sáhnul mimo jiné po konzultaci s Jiřím Hromadou z Gay Iniciativy. "ČSÚ s námi velice dobře komunikoval. Šlo o to, abychom nemátli manžele, kteří třeba ještě detailně nevědí, co to znamená registrované partnerství. Myslím, že teď je ta situace velmi zřetelná a čitelná," řekl iDNES.cz Hromada. "Velmi nás potěšil fakt, že ČSÚ zahrnul do průzkumu i registrované partnerství. Tím zrovnoprávnil registrované partnerství osob stejného pohlaví s manželstvím a dal mu před veřejností ten význam, který mu patří," dodal.

Statistikové upravili i dovětky k jediným dvěma nepovinným otázkám na sčítacím listu osoby. Týkají se národnosti a náboženské víry. Formulaci "Údaj je dobrovolný" nahradilo "Uvedení údaje není povinné". I tady bylo důvodem to, aby tisky byly jasnější a nedocházelo k jejich mylnému výkladu.

Jiným hybatelem byly podněty od lidí, kteří se účastnili dubnového zkušebního sčítání. ČSÚ například napověděli, aby přímo na formulář umístil webovou adresu sčítání. Poprvé v jeho historii lidé nemusejí vyplňovat papír, data mohou poslat pouze prostřednictvím internetu. Listy mají nově webovou adresu, kde bude elektronický formulář, hned v záhlaví.

"Změna je výsledkem reakce od občanů, protože někteří měli zájem vyplnit při zkušebním sčítání formulář přes internet, ale z nějakých důvodů se nedopátrali správné webové adresy," popsala pracovnice oddělení metodiky sčítání ČSÚ Marie Radolfová.

formuláře v čase

Soupisy obyvatel nebo některých vybraných skupin lidí se na našem území uskutečnily již ve středověku. V historii byly prováděny především k vojenským a daňovým účelům. Zdokonalení soupisů u nás i v Evropě souviselo s nástupem absolutismu a s rozvojem státního aparátu. Rokem 1869 začíná období moderních sčítání. Tedy to, kdy se sčítání řídí zákony a zásadami vytyčenými na mezinárodních statistických kongresech.

Spolu s proměnami technik sčítání, se měnily i formuláře. Například prvorepublikový sčítací arch z února 1921 měl zcela jiný formát než dnes a byl podstatně jednodušší. Lidé v něm mimo jiné vyplňovali i kolonku "Znalost čtení a psaní".

Formuláře sčítání lidu 1921, 2001 a 2011

Podívejte se na instrukce z roku 1921, jak se má vyplnit sčítací arch. Obrázky se po rozkliknutí zvětší.

Jen pro zajímavost, o necelé čtyři roky později, v prosinci 1925 se na našem území sčítala také hospodářská zvířata. Konkrétně koně, osli, skot, ovce, kozy, vepřový dobytek a drůbež. Zvířat se nakonec sečetlo 4 691 320 kusů.

grafika - Formuláře sčítání lidu 1925, Výkaz o soupisu domácího zvířectva

V roce 1921 žilo podle sčítání v tehdejší Československé republice 10 009 587 lidí, v roce 1930 data hovoří o 10 647 386 obyvatelích.

Zatím poslední sčítání lidu, domů a bytů se konalo k 1. 3. 2001 a zjistilo, že v České republice žije 10 230 060 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video