Sčítání lidu: až dnes přichází den D

Sčítání lidu má dát obrázek o tom, jak vypadá Česká republika o půlnoci z 28. února na 1. března 2001. Jsou však i svědomití občané, kteří se chtějí nechat sečíst předem - třeba proto, že od čtvrtka nebudou doma. To však není úplně šťastný nápad. Kdyby to tak udělal každý, přestane být sčítání fotografií a stane se filmem, kde jednotlivé postavy přebíhají ze záběru do záběru. Co když třeba - nedej pánbůh - někdo včera odevzdal dotazník a dnes ho srazí kamion? Byl by sečten, ačkoli být sečten neměl.

Úřady by, stejně jako sčítací komisaři, správně neměly vyplněné dotazníky přebírat dřív než 1. března.

"S tiskopisy sem zatím přišlo několik lidí. Ačkoli se jim to nelíbilo, poslali jsme je pryč," řekla Jaroslava Frýdlová, vedoucí správního odboru radnice v Ústí nad Labem.

Ne všude jsou tak přísní. Třeba na správě ČSÚ v Rychnově nad Kněžnou neměli to srdce občany se sčítacími archy odmítnout.

"Každou obálku jsme rozlepili a přesvědčili se, jestli jsou tiskopisy vyplněné. Někdo by se totiž mohl snažit vyhnout pokutě za to, že odmítne tiskopisy vyplnit," uvedla vedoucí rychnovského zastoupení Helena Novotná.

Také na kladenském magistrátu nechali věcem volnější průběh.

"Začátkem týdne jsme v podatelně umístili zapečetěnou urnu, do které mohou lidé vyplněné sčítací archy v obálce dávat. Úřednice si jen zapíší, že je odevzdali u nás," uvedla mluvčí radnice Lenka Junková.

(Občan, který přináší tiskopisy, ale není povinen zároveň sdělovat své jméno.) "Lidé se sem chodí většinou jen přeptat nebo vyměnit formuláře polité kafem," řekla hlavní revizorka za Boskovice Adéla Kolouchová.

"Ale stalo se, že nám rekreant z Prahy donesl i vyplněný formulář. Odkázali jsme ho až na dobu po prvním březnu," dodala. "Překvapilo mě, že média lidi neodradila. Mají o sčítání zájem," líčí situaci v Boskovicích.

VJičíně se sčítací komisaři potýkají s nedostatkem listů pro sčítání osob. "Chybí nám jich přibližně čtyři sta, ale zaměstnanci statistického úřadu by je měli dovézt a sčítací komisaři je včas roznesou," uvedl Milan Smolík z městského úřadu.

Sčítací tiskopisy mají lidé dostat nejpozději dnes do šesti hodin večer. Od čtvrtka je začnou sčítací komisaři vybírat. Je jejich starost, aby sčítané obyvatele zastihli doma. "Komisař se musí přizpůsobit občanovi, to znamená se s ním domluvit, kdy se to občanovi hodí," vysvětlila mluvčí sčítání Vladimíra Pavlíčková.

Kdo chce, může vyplněný formulář odevzdat sám na obecní nebo statistické správě. V tom případě musí podle zákona vložit tiskopis do obálky. Vladimír Polášek, šéf krajské reprezentace ČSÚ v Olomouci, říká, že to má být obálka formátu A4, kterou by si měli občané obstarat sami. Vyplněné tiskopisy se také nesmějí překládat, aby se dal text nasnímat do počítače.

Nedůvěra připravuje komisaře o peníze
Nápad odevzdat vyplněné tiskopisy přímo na obecní nebo statistický úřad, který se rozšířil hned za vlnou nedůvěry ke sčítání, pochopitelně netěší sčítací komisaře.

Ti totiž budou placeni podle toho, kolik lidí, domů a bytů se jim podaří sečíst. Takže se jim bude stávat, že některou domácnost sice navštíví, i víckrát, ale zaplaceno za ni nedostanou, protože její členové doručí tiskopisy sami.

Za jednu sečtenou osobu mají komisaři 22 korun, za byt 11 a za dům 6 korun.

Ředitelka odboru statistiky obyvatelstva Jiřina Růžková potvrdila, že se sčítací archy "z obálek" nesmějí vrátit ke komisařům, kteří by je dopsali do výsledků svého sčítacího obvodu. Nedůvěra ke komisařům je přitom nejčastějším důvodem, proč se lidé chystají svěřit své tiskopisy rovnou úřadům. Takže kdyby se dokumenty ke komisařům stejně vracely, nemuseli by se občané namáhat s cestou na úřad.

Někteří zvlášť poctiví sčítací komisaři však namítají, že tiskopisy potřebují. Protože podle zákona musí zajistit sčítání v přiděleném obvodu "tak, aby do něj byly zahrnuty všechny osoby, domy a byty, které podléhají sčítání".

"V žádném případě se tiskopisy nesmějí dostat zpátky ke komisařům," řekla však Růžková.

V praxi by to mělo vypadat tak, že tiskopisy odevzdané "mimo komisaře" bude zpracovávat okresní statistické pracoviště.

Sčítací revizor ("nadřízený" komisaře) je může dostat v případech, kde bude evidentní, že to občanovi nevadí.

Revizoři bývají lidé se zkušenostmi z administrativy - například současní nebo bývalí zaměstnanci statistické správy, obecních, městských nebo okresních úřadů.


Video