Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Scio testy využívají už na dvaceti čtyřech fakultách

  9:42aktualizováno  9:42
Místo klasických přijímacích zkoušek požadují některé fakulty po svých uchazečích test obecných studijních předpokladů, který je součástí Národních srovnávacích zkoušek, organizovaných společností Scio. Ty se skládají ještě z dalších tří předmětů - z cizího jazyka, matematiky a základů společenských věd.

Některé školy chtějí, aby se jejich studenti uměli hlavně orientovat v informacích a logicky myslet. | foto: Profimedia.cz

Jestli vám bude stačit test studijních předpokladů školami převážně žádaný nebo vámi vybraná fakulta chce i testy z dalších předmětů, dozvíte se přímo na jejím studijním oddělení.

Test obecných studijních předpokladů se skládá ze tří částí. Verbální část prověří jazykovou výbavu uchazeče, slovní zásobu a citlivost pro používání jazyka. Analytická část zjišťuje schopnost práce s textem, porozumění, práci s tabulkami a grafy, schopnost jejich vysvětlení a řešení logických úloh. A nakonec část kvantitativní, která odhalí schopnost práce s číselnými hodnotami.

"Test považujeme za nejspravedlivější způsob srovnávání uchazečů. Ti se k nám hlásí z různých středních škol a pro jejich přijetí je rozhodující posoudit, jak budou umět budoucí studenti pracovat s poskytnutými informacemi. Odborné znalosti by měli získat až během studia na fakultě," vysvětluje Hana Sochorová, proděkanka pro studijní záležitosti Zdravotně sociální fakulty univerzity v Ostravě.

Hlaste se s předstihem
Testování proběhne v pěti termínech od listopadu do května na dvaceti místech České republiky. První termín proběhl už minulou sobotu.

Další zkoušky můžete skládat v únoru, březnu a dva termíny jsou v květnu. Přihlásit se musíte vždy nejpozději 14 dní před konáním zkoušek e-mailem nebo písemně. Předem je třeba zkoušky zaplatit. Jeden test stojí 394 korun, pokud budete chtít dělat testy z dalších předmětů v jednom termínu, dostanete na ně téměř stokorunovou slevu.

"Čtyřiadvacet fakult, které stanovily srovnávací zkoušky jako povinnou součást přijímacího řízení, sníží administrativní poplatek za podání přihlášky ke studiu o 200 až 300 korun. Budoucí studenti si pak testy individuálně zaplatí," popisuje zvýhodnění studentů, kteří tyto testy musí absolvovat, Bohumil Kartous ze společnosti Scio.

Alespoň pět dnů před konáním zkoušky vám přijde e-mailem pozvánka s přesnými pokyny, kam a kdy se máte dostavit. Termíny testování najdete také přesně rozepsané na webových stránkách společnosti. Do šesti dnů po testu najdete na webu předběžné výsledky, po 11 dnech už výsledky definitivní. Na vybrané fakultě nebo fakultách se pak prokážete certifikátem o absolvování testů.

V loňském roce využilo při přijímacím řízení srovnávací zkoušky 26 fakult, letos jejich počet stoupl na 38. Jako povinnou součást přijímacího řízení je zatím zařadilo 24 škol.

Někde povinné, jinde jen doporučené
Každá fakulta se rozhodne pro jeden ze tří postupů využívání srovnávacích zkoušek, který bude využívat k přijetí uchazečů.

* Prvním postupem je, že fakulta zruší část svých přijímacích zkoušek, místo nich zavede testy z Národní srovnávací zkoušky a jako podmínku pro přijímací řízení pak použije výsledek testů. V tomto případě je pro uchazeče povinné testy absolvovat. Tento přístup využívají nejvíce fakulty s velkou poptávkou, tedy hlavně se společenskovědním zaměřením (např. Fakulta sociálních studií MU Brno, Filozofická fakulta UP Olomouc, Národohospodářská fakulta VŠE v Praze).

* Při použití další varianty fakulta své přijímací řízení v podstatě nezmění, ale současně s ním přihlíží k výsledkům testů srovnávacích zkoušek. Pro uchazeče jsou nepovinné, zato výhodné, protože zvyšují šanci na jejich přijetí. Přihlížení ke srovnávacím zkouškám využívají hlavně školy s technickým a přírodovědným zaměřením (Fakulta strojního inženýrství VUT Brno, Fakulta elektrotechnická ČVUT Praha, Matematicko-fyzikální fakulta UK Praha).

* Posledním řešením je, když fakulty vyhlásí, že vybrané předměty v rámci srovnávacích zkoušek jsou plně srovnatelné s výsledky přijímacích zkoušek pořádaných samostatně fakultou. To znamená, že se každému uchazeči o přijetí započte ten lepší z obou výsledků.

Platí nejlepší výsledek
Hlavní výhodou srovnávacích zkoušek je, že k nim můžete jít víckrát. Máte tak dost příležitostí zjistit, jak na tom jste, a hlavně pracovat bez nervozity a strachu, které se při jediném pokusu určitě nezbavíte. Kladem je i to, že ze všech termínů, kterých se zúčastníte, vám bude uznán jen nejlepší výsledek.

"Přijímací zkouška je pro uchazeče důležitá, proto naše fakulta považuje za dobré, aby šance úspěšně ji absolvovat nebyla soustředěna pouze do jediného pokusu," říká proděkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Jan Holzer.

Rada MF DNES. Termíny a místa srovnávacích zkoušek:

Jeden test pro více škol

Pokud se přihlásíte ke srovnávacím zkouškám, může vám výsledek testu platit i pro více škol. Podívejte se na adresu www.scio.cz., kde se dozvíte podrobnosti. Časový harmonogram, přehled o délce testů, jejich obsahu, a rovnou se tu můžete přihlásit.

Termíny a místa srovnávacích zkoušek

9. února 2008
29. března 2008
1. května 2008
31. května 2008

* Bratislava * Ostrava * Brno * Otrokovice * Břeclav * Pardubice * České Budějovice * Plzeň * Domažlice * Praha * Frýdek-Místek * Prostějov * Hradec Králové * Příbram * Jihlava * Strakonice * Karlovy Vary * Svitavy * Kladno * Šumperk * Kolín * Tábor * Košice * Teplice * Liberec * Ústí nad Labem * Nový Jičín * Zlín * Olomouc * Žilina * Opava

Zkoušky pro smyslově postižené
* Brno Teiresias
* Ostrava Slunečnice                                                  

                                                                     Zdroj: www.scio.czAutoři:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jiří Paroubek v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (16. října 2017)
Okamura je nesmírně schopný populista, řekl Paroubek v Rozstřelu

Sociální demokraté (ČSSD) by si měli dát za cíl získat ve volbách alespoň 15 procent. V pořadu Rozstřel to řekl expremiér Jiří Paroubek. Tradiční strany jsou...  celý článek

Zlínský lyžařský svah
Úleva pro sportovce ve Zlíně. Soud zastavil insolvenční řízení

Insolvenční řízení se Sportovními kluby Zlín, které vlastní největší sportoviště ve městě, zastavil brněnský krajský soud. Pokud rozhodnutí nabude právní moci,...  celý článek

Volební model agentury Median (první polovina října 2017)
ANO vede, ale jen s 25 procenty. Do Sněmovny míří osm stran a hnutí

Volební model v poslední den před volbami, kdy mohou média čísla ukazující popularitu stran zveřejnit, říká, že hnutí ANO si udržuje náskok před svými soupeři,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.