Nic jiného než „holport“ ČSSD a ODS možná rivalům nezbude.

Nic jiného než „holport“ ČSSD a ODS možná rivalům nezbude. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Schyluje se k velké koalici? Vládu ČSSD a ODS připouštějí obě strany

  • 871
V ČSSD i ODS se stále více mluví o případné velké koalici. Naznačují ji i předvolební průzkumy. Podle nich sice vyhraje Paroubek, sílu na poskládání vlády mít však nebude. A podporu komunistů mu nepovolí prezident Klaus. Uvnitř stran už debatují o podmínkách případné spolupráce s největším rivalem.

Vláda ČSSD a ODS? Podle tisíců billboardů, kterými se strany navzájem urážejí a na kterých straší voliče volebním programem protivníků, to vypadá jako naprostá utopie. Jenže to, co ukazovaly v posledních týdnech předvolební průzkumy, už opatrně připouštějí i uvnitř obou velkých stran.

Oficiálně politici vyvracejí, že by jednali o případných podobách vlády podle výsledků předvolebních průzkumů. A už vůbec nechtějí spekulovat o tom, za jakých podmínek by byla možná velká koalice. V zákulisí to však už řeší.

Bez Langera! Bez Paroubka!

"Samozřejmě, že si uvědomujeme, že se může stát, že nebude jiná možnost než jít do holportu s ODS. Ale to by musela zmizet z jejího čela a vedení některá jména," potvrdil člen vedení ČSSD.

Další člen strany, kandidát na ministra vnitra Martin Pecina, to řekl otevřeně. "Vylučuji, že bych byl ve vládě s panem Nečasem a Langerem. Ani jako ministr," uvedl Pecina. Stejně však mluví občanští demokraté. "S Jiřím Paroubkem koalice nehrozí," uvedl nedávno lídr ODS Petr Nečas.

Jenže nic jiného než "holport" ČSSD a ODS možná rivalům nezbude. Většina průzkumů totiž dává shodně levici, tedy ČSSD a komunistům, zhruba polovinu hlasů. A druhou získají podle výzkumů ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Podle některých ještě lidovci.

Velká koalice

Proč ano:
1. Volební výsledky neumožní jinou, stabilní vládu.
2. ODS a ČSSD se dohodnou na veledůležité reformě důchodů.

Proč ne:
1. Voliči považují spojení s hlavním soupeřem za zradu a podvod.
2. Nepřekonatelná rivalita.

Průzkumy sice nejsou volby, ale mnohé naznačují. Zvlášť když byly v krátkém čase od tří různých sociologických agentur.

A variantě velké koalice nahrává další fakt. Všechny menší strany už předem vyloučily spolupráci s ČSSD. Radek John, šéf Věcí veřejných, dokonce podal na ČSSD trestní oznámení a žádá omluvu za "lži, které o něm šíří". I předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítl domluvu s ČSSD, a to kvůli jejich levicovému volebnímu programu.

Lidovci zase jasně odmítli podpořit (stejně jako VV a TOP 09) vládu s jakýmkoliv, byť "tichým" vlivem KSČM. A s takto rozdanými kartami Jiří Paroubek vládu neposkládá, i když mu všechny průzkumy ukazují vítězství.

V úvahu připadá menšinová vláda sociálních demokratů s tichou podporou komunistů. První háček je, že by levice musela vyhrát volby s velkým náskokem. Podle informací MF DNES totiž Jiří Paroubek po zkušenostech s přeběhlíky nechce jít do vlády, která by měla méně než 105 poslanců.

A druhý háček je prezident Václav Klaus. Ten už v minulosti odmítal jmenovat premiéra, jehož vláda by závisela na hlasech komunistů. Zároveň chce silnou vládu, která by prosadila nepříjemné reformy – hlavně důchodovou.

Podobný pat, který nyní naznačují předvolební průzkumy, se stal před čtyřmi lety. Tehdy to pomohli "vyřešit" přeběhlíci z ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří po osmi měsících bezvýsledného povolebního jednání překvapivě podpořili vládu vedenou ODS.

Nyní oba hlavní lídři slibují, že slabá vláda se opakovat nebude. "Nechceme rozhodně budoucí vládu stavět na přeběhlících," tvrdí shodně jak šéf ODS Petr Nečas, tak šéf socialistů Jiří Paroubek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video