Kandidát na primátora Kutné Hory Vladislav Latislav chce zámek zachránit.

Kandidát na primátora Kutné Hory Vladislav Latislav chce zámek zachránit. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Schwarzenbergův zpustlý zámek způsobil předvolební hádky

  • 157
Jedna z nejzchátralejších památek v Česku stojí v Kutné Hoře. Má název Zámek a patří Karlu Schwarzenbergovi. Nezávislí kandidáti ale z jejího stavu viní kutnohorskou ODS, která řídí město. Majetek rodu Schwarzenbergů se tak stal v Kutné Hoře měsíc před komunálními volbami předmětem politického boje.

Kutnohorští patrioti, což je sdružení složené z nezávislých kandidátů a Demokratické strany zelených v čele s exposlankyní Olgou Zubovou, slibují voličům, že opraví zchátralý zámek v Sedlci. Patří Karlu Schwarzenbergovi, který ale žije v lesním zámečku Dřevíč na Křivoklátsku.

ZÁMEK
V SEDLCI

Rozlehlý areál zámku stojí uprostřed předměstské čtvrti Sedlec v Kutné Hoře. Je památkově chráněný. Původně šlo o takzvaný starý konvent cisterciáckého kláštera, k němuž přiléhal gotický kostel sv. Filipa a Jakuba, zbořený v 19. století. Nyní objekt sestává ze čtyř křídel kolem malého vnitřního dvora, jádro objektu je gotické. V areálu zámku jsou dosud zbytky kostela v podobě ohradních zdí, jedna z nich možná ještě románská. Dále je tu několik hospodářských stavení.

Kutnohorským patriotům stav zdevastované památky vadí. Se Schwarzenbergem chtějí pokračovat v jednáních o pronájmu a místní ODS obviňují, že je nedovedla ke zdárnému konci.

"Celé roky s tím tady nikdo nic nedělá, město Kutná Hora si to už dávno mělo koupit nebo pronajmout a otevřít tam třeba multifunkční sál a odpočinkový park. Mně by se tam líbila i středověká krčma jako v Dětenicích," prohlásil lídr kandidátky a kandidát na starostu Vladislav Latislav. Ten chce v komunálních volbách porazit starostu Iva Šalátka z ODS.

Schwarzenberg o Latislavově záměru nic neví. "Žádnou rozumnou nabídku na pronájem jsem nedostal. Nevím o tom, že bych chtěl zanedbávat Sedlec, teď už jej má ve správě můj syn, který opravu zahájil. Takových zchátralých objektů je spousta," napsal MF DNES.

Také lidem z vedení města stav památky vadí, představy svých politických rivalů však považují za značně naivní. Se Schwarzenbergem prý delší dobu o pronájmu jednali, na jaře ale jednání ukončili s tím, že podmínky jsou pro město nepřijatelné.

"Nabízeli nám padesátiletý pronájem, ale rekonstrukce by byla složitá. Je to v dezolátním stavu, náklady se odhadují na 150 milionů korun. Je ale pravda, že stav památky kritizují nejen občané města, ale také turisté," zdůraznil kutnohorský místostarosta Václav Vančura (Volba pro město).

Že zámek patří jednomu z nejbohatších českých politiků, obyvatelé Kutné Hory vesměs netuší. "S panem Schwarzenbergem máme dobrý vztah a nechceme s ním jít do konfliktu. Takže čí je to vlastnictví, moc nepublikujeme," podotkl Vančura. Ani Latislav se na toto téma nechtěl bavit.

Zámek v Sedlci chátrá.

TOP 09, v jejímž čele Schwarzenberg stojí a která kandiduje v Kutné Hoře v komunálních volbách, na to má jednoduchou odpověď. "Topka doposud na kutnohorské radnici nepůsobila, takže jí těžko může někdo něco vyčítat. Navíc jde o soukromou věc pana předsedy," prohlásila poslankyně a předsedkyně středočeské TOP 09 Helena Langšádlová.

Památkáři však mají ke kritice důvod. "Zámek je registrován na seznamu nejohroženějších nemovitých památek v Česku," podotkl památkář Aleš Pospíšil z Národního památkového ústavu. Rodina Schwarzenbergů právě začala na zámku opravovat střechy. Našel se i podnikatel, který chce obnovit v části areálu bývalý pivovar.

MAJETEK SCHWARZENBERGŮ

Před rokem 1918 patřili k nejbohatším v Evropě. Vlastnili zámky a pozemky v Rakousku, Čechách a Německu. V roce 1941 jejich majetek vyvlastnili nacisté. V Rakousku a Německu jim byla značná část vrácena už po druhé světové válce, v Česku byl vrácen až po roce 1990, a to ještě ne celý. To platí hlavně o hlubocké větvi, které patřil zámek v Hluboké, Třeboni a Českém Krumlově. Naopak Orlík a další nemovitosti byly vráceny orlické větvi, tedy Karlu Schwarzenbergovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video