Ministr slova o zvážení smyslu radaru pronesl na jednání NATO v Bruselu.

Ministr slova o zvážení smyslu radaru pronesl na jednání NATO v Bruselu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Schwarzenberg: Změní-li se země jako Írán a KLDR, zvažme smysl radaru

  • 210
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po jednání zemí NATO v Bruselu prohlásil, že je možné hovořit o smysluplnosti amerického radaru v Česku. Šlo by to však jen v případě, že země, jako je například Írán či KLDR, změní svou politiku zejména ohledně vývoje jaderných zbraní.

"Pan ministr skutečně hovořil o tom, že by bylo možné existenci a smysl protiraketové základny zvážit, ale jen v případě, že by země, které představují bezpečnostní rizika, svou politiku změnily," potvrdila iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Ministr tím narážel na země jako je Írán nebo Severní Korea. Tu první Západ podezírá ze snahy získat jadernou zbraň, KLDR už dokonce jadernou bombu úspěšně vyzkoušela. Podle amerického experta Seliga Harrisona má tajnůstkářský režim materiál na výrobu pěti jaderných pum. - čtěte více o jaderném potenciálu Severní Koreje

"Diskutovat můžeme bez ohledu na Rusko"

"Když ty změní své postoje, když už nebude hrozit nebezpečí z tohoto směru, tak můžeme taky diskutovat o smysluplnosti radaru," řekl ministr Schwarzenberg. "Nemá to nic co dělat s Ruskem," dodal při setkání s novináři.

Nejčastěji zmiňovanou "rizikovou" zemí, kterou Washington zdůvodňuje potřebu štítu, je Írán. "Když odstoupí od jaderného programu... pak se můžeme samozřejmě bavit o tom, jestli v té formě má být protiraketový štít vybudován, nebo ho máme přizpůsobit jiným ohrožením," řekl Schwarzenberg.

Íránci včera oznámili, že mají na dostřel jaderná zařízení v Izraeli (čtěte více o íránském prohlášení). Židovský stát proti střelám z Íránu (a dříve i z Iráku, dokud tam vládl Saddám Husajn) buduje obranný systém Arrow, zatím rozmístil tři protiraketové baterie.

Ministr zahraničí Schwarzenberg před novináři opět zdůraznil, že protiraketová základna (ani plánovaný český radar, ani polské antirakety) není namířena proti Rusku. Stejně včera hovořila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a prezident Barack Obama.

Clintonová Čechy a Poláky chválila

Americká ministryně zahraničí také dnes po bruselském jednání ministrů zahraničí států NATO pochválila Čechy a Poláky za to, že o umístění prvků protiraketového deštníku na svém území jednají. Učinila tak v reakci na dotaz novinářů týkající se plánů USA vybudovat ve střední Evropě systém protiraketové obrany.

"Raketový štít je velmi důležitým nástrojem v našem obranném arzenálu pro budoucnost," řekla dnes Clintonová. "Česká republika a Polsko byly podle našeho názoru velmi vizionářské a dokázaly dohlédnout za obzor, co nás čeká, když nebudeme úspěšní v prevenci získávání a šíření těchto zbraní hromadného ničení," dodala.

Vše o americkém radaru v Česku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video