Petr Nečas a Karel Schwarzenberg během jednání Poslanecké sněmovny (9.

Petr Nečas a Karel Schwarzenberg během jednání Poslanecké sněmovny (9. listopadu 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Važte slova, vrací Nečas kritiku Schwarzenbergovi za „ne“ paktu

  • 2692
Pondělní "ne" premiéra Petra Nečase k dohodě o rozpočtové odpovědnosti Česko poškodí a je v rozporu se státními zájmy, řekl iDNES.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Premiéra kritizuje i opoziční ČSSD. Nečas míní, že by měl jeho ministr vážit slova.

"Tím znemožníme Českou republiku, je to proti státnímu zájmu a poškodí nás to. Je to nemožný postup. Zůstáváme osamoceni," ostře kritizoval premiéra šéf diplomacie za nesouhlas s paktem o rozpočtové odpovědnosti. "Je to jen ze strachu před národněsocialistickým křídlem ODS. Všechno je to jen z čistě vnitropolitických důvodů," dodal předseda TOP 09.

Premiér tvrdí, že jednal v souladu s mandátem vlády, a proti kritice z úst Schwarzenberga se ohradil.

EU kývla na rozpočtovou smlouvu, Česko je proti

"Jeho výroky považuji za mimořádně nepovedené, neprofesionální. A kdyby se nejednalo o muže zralého věku, považoval bych to za projev mladické nerozvážnosti," reagoval premiér na Schwarzenbergovu kritiku. Podle něj by si ministr zahraničí měl taková slova napříště rozmyslet. "To nejsou nějaké výroky z vesnické tancovačky někde v Čimelicích," řekl Nečas.

"S panem ministrem zahraničí se rád sejdu, ale základem je, abych ho zastihl na území České republiky a aby vážil svá slova," nechal se slyšet Nečas.

Za premiéra se postavil i prezident Václav Klaus, který doufá, že se předseda vlády nenechá zviklat a svůj nesouhlas si nerozmyslí (Klausovo vyjádření si přečtěte zde).

Zato ministr financí Miroslav Kalousek věří, že ODS svůj postoj ještě přehodnotí. "Smlouva se bude podepisovat v březnu. Pevně doufám, že vláda bude jednat nad definitivním textem a že se nakonec rozhodne premiérův podpis k tomu připojit. Pokládal bych za velmi nešťastné, kdyby se tak nestalo, a nevidím jediný důvod, proč bychom to neměli udělat," řekl iDNES.cz.

Kalousek se Schwarzenbergem se shodli, že v Evropě vzniknou dva ostrovy: Velká Británie, jež také smlouvu odmítla, ale má finanční vazby do celého světa. A Česko, které podobně výhodné postavení nemá.

Naopak za rozumnou zdrženlivost považuje Nečasův postoj jeho stranický kolega, europoslanec Jan Zahradil. "Pana premiéra naprosto podporuji. U pana Schwarzenberga si často kladu otázku, čím ministrem zahraničí vlastně je. Jeho snaha za každou cenu zatáhnout ČR do tvrdého jádra EU je škodlivá," řekl iDNES.cz.

Tímto rozhodnutím se dostáváme na periferii, míní ČSSD

Ke kritice od TOP 09 se přidává i opoziční sociální demokracie. Podle jejího šéfa Bohuslava Sobotky Nečas selhal. "Činí špatná strategická rozhodnutí, která jsou v rozporu s národním zájmem. Premiér se zachoval zbaběle," uvedl. Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jana Hamáčka Česko skončí v izolaci. "Tímto rozhodnutím se dostáváme na periferii," řekl iDNES.cz.

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek doplnil, že se Česko vyřazuje do pozice člena za dveřmi. "Nebude mít smysl na summity jezdit. Zdůvodnění Nečase je nesrozumitelné a absurdní. Zní jako výmluva na prezidenta," uvedl pro iDNES.cz. Prezident Václav Klaus už dříve oznámil, že smlouvu v žádném případě nepodepíše.

Na dohodu o rozpočtové odpovědnosti kývlo dvacet pět členských států Evropské unie. Premiér Nečas si zatím nechal otevřená zadní vrátka. Nevyloučil, že by se k paktu Česko ještě mohlo přidat. Nyní to prý kvůli složité ratifikaci v Česku a kvůli výhradám se smlouvou jako takovou nejde.

Postoj premiéra je ve shodě s pozicí VV, tvrdí John

S postojem premiéra naopak souhlasí druhý koaliční partner, Věci veřejné. "Je ve shodě s naší pozicí. Říkali jsme, že pokud Česká republika nebude plnohodnotný člen, tak potom nemá cenu přistupovat," řekl iDNES.cz předseda strany Radek John.

Také předseda KSČM Vojtěch Filip považuje postoj Česka za normální a odpovídající situaci. Podle komunistického europoslance Jiřího Maštálky by Česko nakonec kývnout mělo, ale nejdříve musí vyjednat výhodnější a důstojnější podmínky. "Těžko by bylo pro mě přijatelné, aby Česko mohlo pouze koukat jako platící divák zpoza hradby, to je nedůstojné," řekl iDNES.cz místopředseda strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video