Schwarzenberg se v Benghází sešel s nominálním šéfem rebelů, šéfem Přechodné

Schwarzenberg se v Benghází sešel s nominálním šéfem rebelů, šéfem Přechodné národní rady Mustafou Abdulem Džalílem. (29. června 2011) | foto: AP

Schwarzenberg jednal s libyjskými rebely, přivezl lékařské přístroje

  • 246
Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navštívil východolibyjské Benghází, baštu rebelů, kteří povstali proti diktátorovi Kaddáfímu. Sešel se se zástupci povstalecké Přechodné národní rady. Vládní speciál rebelům přivezl i lékařské přístroje.

Samotný fakt, že se český šéfdiplomat setkal s představiteli rebelů, lze vykládat tak, že Praha v jistém smyslu uznala Benghází coby politickou entitu. Plné diplomatické uznání to ale neznamená.

"Uznání ve smyslu vlády nad celou Libyí? To ne. Jistě ale jde o přirozené partnery k jednání. A věrohodné zástupce libyjského národa," konstatoval už v úterý Karel Schwarzenberg. I proto je podle obeznámených zdrojů předčasné, aby byl do Benghází delegován stálý český zástupce.

Schwarzenberg, kterého v poklidné metropoli vítaly úsměvy i výkřiky "Alláh je veliký", se setkal i s předsedou Přechodné národní rady Mustafou Abdulem Džalílem. Odmítl dotaz jednoho z novinářů, jestli má Severoatlantická aliance v úmyslu zlikvidovat Kaddáfího či dobýt Tripolis.

Český vládní speciál na letišti v Benghází (29. června 2011)

Karel Schwarzenberg v baště libyjských rebelů Benghází (29. června 2011)

Karel Schwarzenberg po přistání v Benghází (29. června 2011)

„Kaddáfího musíte odstranit vy sami. Spojenci vám mohou poskytnout ochranu, ale nebylo by ani pro vás vhodné, aby byla demokracie v Libyi dosazena zásahem cizích sil,“ prohlásil šéf české diplomacie.

Léky pro rebely

Spolu s ministrem zahraničí odletěly do Benghází i lékařské přístroje, které vybaví polní nemocnici v Dafníji. Ta leží asi 35 km západně od města Misuráta, které už měsíce ostřelují Kaddáfího vojáci. 

"Zdravotnická pomoc je ve válečných oblastech jednou z priorit. Víme, jak potřebné je poskytnout raněným okamžitou pomoc a jak velké logistické i kapacitní problémy u dlouhotrvajících konfliktů nastávají. Válka v Libyi je na první pohled možná nepřehledná, ale to nic nemění na tom, že v ní trpí tisíce lidí, kteří potřebují naši pomoc," řekl ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek, jenž odletěl do Libye zásilku osobně předat.

Pomoc je financována z prostředků české vlády, jež uvolnila dva miliony korun, dalšími 550 tisíci korunami přispěla organizace Člověk v tísni z humanitárního fondu rychlé pomoci. Drobnými dary přispěla i česká veřejnost.

Hurá na Tripolis

Povstalci dobyli obří sklad zbraní a hledí k metropoli

České peníze zaplatily například ultrazvuky, defibrilátory, přenosné monitory, ventilátory, sací zařízení, přívody kyslíku či dlahy. Zpátečním letem speciálu přiletěly vybrané děti z libyjských nemocnic, v České republice se budou léčit ve specializovaných lékařských zařízeních.

Boje v Libyi si podle OSN vyžádaly už 15 tisíc obětí a desítky tisíc zraněných. Dalších 600 tisíc lidí zemi opustilo. V obklíčených městech na východě země dochází zásoby jídla, nemocnice jsou přeplněné a trpí nedostatkem léků a zdravotnického personálu.

Libyjská vláda bojuje proti rebelům od poloviny února, kdy se shromáždily tisíce Libyjců, aby protestovali proti vládě Muammara Kaddáfího. Povstalci nyní kontrolují východní třetinu země a několik dalších oblastí včetně měst v pohoří Nafúsa na západě země. Opozici podporuje letectvo Severoatlantické aliance.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video