Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na sjezdu TOP 09 v Hradci Králové. (22.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na sjezdu TOP 09 v Hradci Králové. (22. října 2011) | foto: ČTK

Schwarzenberg: Je načase, aby prezident byl taky z jiné strany

  • 195
Zdůrazňuje, že volba prezidenta není ústavní formalitou, ale závažnou událostí. Vzápětí ale dodává, že nebude taková, jakou by si přál. Za účasti veřejnosti. Kapři si sami rybník nevypustí, míní Karel Schwarzenberg, první oficiální kandidát volby.

Schwarzenberg přijetí kandidatury veřejně deklaroval v sobotu na kongresu
TOP 09. Tedy zhruba rok a půl před samotnou volbou. iDNES.cz v narážce na ODS řekl, že je potřeba, aby na Hradě seděla už jiná strana.

Jaké vlastnosti vás předurčují pro kandidaturu na prezidentský post a případně pro ten úřad samotný?
Promiňte, ale to není otázka na mě, to ať poví jiní. Já mám snad jedinou výhodu, že jsem mnoho ve světě viděl, zažil a myslím si, že pro toto místo je dobré potkat takové zkušenosti. A taky snad, že jsem si užíval vždy velké nezávislosti. To bylo štěstím mého života a myslím, že je to taky dobrý předpoklad pro hlavu státu.

Celostátní sněm TOP 09

TOP 09 působí v návrhu vaší kandidatury jednotně. K čemu vás tato jednota zavazuje?
Abych opravdu bojoval. (Smích.)

Takže žádná formalita...
Ale ta to není nikdy. To je velmi vážná věc. Opravdu bych prosil o zdůraznění, že otázka hlavy státu je velmi vážná záležitost. To není jen protokolární.

V souvislosti s prezidentskou volbou se hovoří o jménech Miroslavy Němcové, Jana Fischera, Přemysla Sobotky nebo třeba Jana Švejnara. Budou to silní konkurenti?
Většinu z nich znám. Nejlépe z nich asi pana bývalého předsedu Senátu (Přemysl Sobotka, pozn. red.), protože jsem tam dlouho seděl. Docela si ho vážím, jenom by bylo načase, aby jednou byl prezident z nějaké jiné strany.

Dokážete si tipnout, kolik do volby nakonec půjde kandidátů?
To nemůžu odhadnout. Předpokládám, že všechny velké strany někoho postaví. Předpokládám také, že se najde nějaký silný nezávislý kandidát, který bude kandidovat s nějakou podporou.

Karel Schwarzenberg

První místopředseda vlády, předseda TOP 09, ministr zahraničí.

Narodil se 10. prosince 1937 v Praze - Bubenči jako nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie. V prosinci 1948 museli opustit republiku a uchýlit se do zahraničí. Ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví. Kvůli předčasné smrti svého adoptivního otce Jindřicha Schwarzenberga musel studia přerušit a začít hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku. Na podzim roku 1989 se vrátil do vlasti a 10. července 1990 byl jmenován kancléřem prezidenta republiky. Později zastával také funkci senátor a ministra zahraničí ve vládě Mirka Topolánka. V červnu 2009 Karel Schwarzenberg spolu s Miroslavem Kalouskem založil stranu TOP 09.

Proč už nevěříte tomu, že volba bude přímá?
Cituji dalšího kandidáta Miloše Zemana, který řekl: Kapři si sami rybník nevypustí.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že jste na funkci přezrálý. Cítíte se tak?
Přezrálé ovoce je někdy příliš sladké, tak to je možné. Je to zajímavý argument od opozice - děda ať zaleze. Nemůžu popírat, že už nejsem v pubertě.

V neděli se volí předseda TOP 09. Vy jste jediným kandidátem. S čím jdete do volby předsedy TOP 09 a co stranu v dalších dvou letech čeká?
Budou to těžké dva roky, poněvadž jsou před námi troje volby. Nejen prezidentské, ale také krajské a senátní. V roce 2014 budou volby do Sněmovny a na to se musí strana připravit v mnohem těžších podmínkách, protože každý při reformám ztratil. Ale to jsem očekával.

Straníky jste dnes nabádal, aby se zastávali Miroslava Kalouska a hlásili, pokud se ve straně vyskytne škodná. Co jim řeknete v nedělním projevu?
To musím ještě vymyslet, ale určitě ten projev nebude velký.

Nebude to, že budete dál předsedou TOP 09, kolidovat s kandidaturou na Hrad?
Myslím, že ne, protože když je volba zpolitizovaná, tak už je to jedno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video