Mise ministra Schwarzenberga k vyjednání příměří v Gaze nedospěla

Mise ministra Schwarzenberga k vyjednání příměří v Gaze nedospěla | foto: Michal Šula, MF DNES

Schwarzenberg chce Rusko zapojit do radaru, ČSSD výzvu kritizuje

  • 245
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg by uvítal, kdyby se Rusko smysluplně zapojilo do projektu amerického protiraketového deštníku. "A nemyslím si, že by USA kvůli finanční krizi od celého projektu nakonec odstoupily," řekl ministr v Bruselu. Za výzvu Rusům ho kritizovala ČSSD.

"Kdyby se smysluplným způsobem Rusko včlenilo do protiraketové obrany místo toho, aby jí chtělo zabránit, tak bych byl šťastný," řekl ministr po bruselském jednání s velvyslanci členských zemí NATO.

Co si představuje pod "smysluplným" přístupem? Rusové by neusilovali o zrušení plánu na radar v Česku, ale mohla by se eventuálně propojit stávající ruská a vznikající americká radarová síť.

Paroubek: Je to překvapivý obrat

Schwarzenbergovu výzvu Rusku kritizoval šéf ČSSD Jiří Paroubek, který ji označil za překvapivý obrat ve vládní rétorice.

"Ještě v minulém roce Karel Schwarzenberg prohlašoval, že by namířil radar též na Rusko, a předseda vlády Mirek Topolánek obhajoval umístění radaru potřebou jednoznačného příklonu k USA jako k ochraně proti ohrožení ze strany Ruska," uvedl Paroubek.

Vládní kampaň namíření radaru proti Rusku dlouhodobě  odmítá s tím, že raketová základna v Polsku by stejně nemohla zastavit potenciální ruský jaderný útok.

Premiér Topolánek ale v minulosti připustil, že účelem radaru je nedostat se pod geopolitický vliv Ruska. "Nejlepší kampaní na radar byl konflikt v Jižní Osetii," naznačil v září po válce v Gruzii.

Byla to ale právě ČSSD, která si kvůli svým hovorům s Rusy o radaru vysloužila kritiku. V den podepsání smlouvy o radaru s USA pozvali sociální demokraté do Lidového domu ruského generála a raketového experta Jevgenije Bužinského.

USA kvůli krizi projekt nezruší

V souvislosti se současnou vážnou finanční a hospodářskou krizí se objevily spekulace, že by Spojené státy mohly od nákladného projektu odstoupit či že by se budování radaru mohlo oddálit.

Schwarzenberg si nicméně nemyslí, že projekt bude zrušen. "Když to bude o rok dva oddáleno, tak mi to v zásadě nevadí. To je na Američanech," řekl ministr s tím, že kdo platí, tak si také může říct, kdy co bude.

Schwarzenberg reagoval na Merkelovou

Podle mluvčí ministerstva zahraničí souvisí Schwarzenbergovo prohlášení se včerejšími slovy Angely Merkelové. Německá kancléřka v rozhovoru pro televizi ARD uvedla, že považuje za nutné, aby Rusko bylo do protiraketového štítu zapojeno.

"Existovalo docela dalekosáhlé sblížení i v otázce, že Rusko bude zapojeno do takového raketového deštníku. Já to pokládám za potřebné, to budu také zdůrazňovat," prohlásila Merkelová.

Washington loni na podzim Moskvě nabídl spolupráci v systému protiraketové obrany. Obama současný projekt podpořil, ale řekl, že v jeho prospěch nelze ubírat prostředky na jiné priority, dokud nebude prokázána jeho efektivita.

Obamův tým chce přehodnotit raketový deštník

Těsně před Obamovou inaugurací se ale objevily informace, že jeho administrativa plány na protiraketový deštník zřejmě přehodnotí. Při slyšení v senátním branném výboru to řekla Michele Flournoyová, kterou si Obama vybral na pozici náměstkyně ministra obrany. Podle ní je v zájmu USA dohodnout se na raketové obraně s Ruskem. - přečtěte si Obamova administrativa plány na radar v Česku ještě přehodnotí

Spojené státy chtějí v rámci svého budovaného protiraketového systému umístit v České republice radarovou část své nové základny. V Polsku by pak měla být desítka antiraket. Tyto plány ale ostře kritizuje Moskva, která v minulosti opakovaně dokonce pohrozila nejrůznějšími protiopatřeními, a to včetně možného zacílení ruských raket na základnu.

Vše o americkém radaru v Česku

Mělo by se Rusko zapojit do amerického protiraketového deštníku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 4. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 8918
NE
NE 4123
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video