Čeští piloti si v Pobaltí vyzkoušeli třeba létání nad mořem. Jinak tu ale střežili vzdušný prostor a startovali třeba k letadlům, která se nehlásila kontrolním věžím.

Čeští piloti si v Pobaltí vyzkoušeli třeba létání nad mořem. Jinak tu ale střežili vzdušný prostor a startovali třeba k letadlům, která se nehlásila kontrolním věžím. | foto: Armáda ČR

Schvalujme vojenské mise na dva roky. Zamezíme tahanicím, zní z vlády

  • 37
Česká vláda schválila koncepci působení armády v zahraničních operacích na roky 2011-2013. Počítá s opakováním mise stíhaček Gripen v Pobaltí a postupným zmenšováním kontingentu v Kosovu. Kabinet také chce změnit cyklus schvalování působení v misích z jednoročního na dvouletý.

Podle ministerstva obrany přispívá takzvaná Střednědobá koncepce působení České republiky v operacích v zahraničí k "vytváření systémového prostředí pro stabilitu a dlouhodobější výhled při plánování operací a definuje základní oblasti, v nichž předpokládá Česká republika v horizontu let 2011-2013 působit".

Češi by tak měli v roce 2012 zopakovat své nasazení v Litvě, kde se stíhačkami JAS-39 Gripen chránili vzdušný prostor. Pobaltské státy totiž nemají vlastní nadzvukové letectvo. - přečtěte si více o minulém nasazení českých letců v zahraničí

Operace v Afghánistánu a Kosovu budou pokračovat, ale druhá zmíněná dozná dle ministerstva blíže neupřesněné "utlumení v souladu s celkovým aliančním přístupem k misi KFOR".

Velkou změnou má být změna schvalování misí v parlamentu z jednoletého cyklu na dvouletý. "Praxe ukazuje, že tato (roční) perioda není dostatečná, a to zejména z hlediska přípravy personálu, plánování, politické transparentnosti vůči spojencům a v neposlední řadě také kvůli ekonomickým aspektům," zdůvodnil to ministr obrany Martin Barták. Taková změna ovšem potřebuje souhlas parlamentu.

Výsledek "zimní války" o mise

Právě diplomatickým obratem "politická transparentnost" se Barták dotkl tahanice, která se na přelomu loňského a letošního roku o mise strhla ve Sněmovně.

Opoziční ČSSD zkoušela svou podporu zahraničním operacím vyhandlovat za zrušení poplatků ve zdravotnictví. Vojáci dokonce nějakou dobu museli působit v provizorním mandátu, který jim dala vláda, a akutně jim hrozilo rychlé stažení z operací a mezinárodní ostuda. ČSSD argumentovala tím, že vláda nepředložila materiály k misím k prostudování včas.

ZIMNÍ VÁLKA O VOJÁKY

Paroubek je prý sobecký vrah, Topolánek sprostý cynik

Mise na rok 2010 proto schválila vláda - už ne Topolánkova, ale Fischerova - ve značném předstihu už v červenci 2009.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video