Schůzku G20 v Pittsburghu doprovází střety policie s demonstranty

  • 5
Schůzku nejvyspělejších ekonomik světa G20 v Pittsburghu doprovázejí střety policie s demonstranty. Policie proti nepovolenému pochodu asi 2 000 lidí, kteří protestují proti kapitalismu, použila v noci na dnešek slzný plyn, informovala agentura Reuters.

Televizní stanice CNN uvedla, že slzným plynem byl zasažen i její zpravodaj. Agentury situaci popisují jako chaotickou. Demonstranti s policií, která se je snažila rozdělit do menších skupin, se střetli v Lawrencevillu, zhruba 1,6 kilometru od kongresového centra, kde se schůzka koná.

"Chceme vyvinout tlak na skupinu G20, aby se zcela vzdala globálního kapitalismu," řekl agentuře Reuters jeden z účastníků protestu. "Chceme protestovat proti tomu, že jednání v domněle demokratické společnosti, je uzavřené," řekla zase studentka Katy Slingerová, která na demonstraci přijela z Filadelfie.

Zasedání G20 v Pittsburghu provázejí protesty (24. září 2009)

Demonstranti, kteří nesli transparenty s nápisy jako "V kapitalismu není naděje" anebo "Kopejte do kapitalismu, dokud je na kolenou" na policii házeli láhve a popelnice. Ta proti nim pak použila slzný plyn. Někteří účastníci protestu pak podle zpravodaje agentury Reuters zvraceli.

V Pittsburghu včera začalo dvoudenní setkání šéfů 20 nejvyspělejších ekonomik světa sdružených ve skupině G20. Zaměří se zejména na dlouhodobá opatření, která by měla zamezit opakování vážných hospodářských krizí, jako je ta, se kterou se svět vyrovnává nyní.

Státníci také budou jednat o přísnějších globálních pravidlech pro banky, jejichž nezodpovědné jednání podle některých politiků stálo na počátku současné celosvětové recese. Chtějí dát více prostoru rozvojovým zemím.

Lídři G20 se v průběhu jednání zaměří i na otázku klimatu. Před konferencí v Kodani, která se bude konat na konci roku chtějí "zvýšit snahy" k dosažení dohody. Ta má nahradit Kjótský protokol.

Politikové projednají také návrhy, které se týkají snižování subvencí některých států na fosilní paliva. Nižší dotace by tak podle zprávy OECD mohly pomoci zredukovat skleníkové plyny až o deset procent do roku 2050.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue