Ruský premiér Dmitrij Medveděv se vítá s českým předsedou vlády Petrem Nečasem

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se vítá s českým předsedou vlády Petrem Nečasem v rezidenci v Gorkách u Moskvy. (27/5/2013) | foto: ČTK

Nečas se v Rusku sešel s neziskovkami. Poslankyně ČSSD je má dál za hrozbu

  • 15
Předseda vlády Petr Nečas na čtyřdenní návštěvě Ruska ocenil činnost tamních neziskových organizací. Přislíbil pomoc Česka v rozvíjení vztahů s ruskou občanskou společností. Možná nechtěně si tak "rýpl" do poslankyně ČSSD Vladimíry Lesenské, která krátce před tím neziskovky kritizovala.

"Česká republika považuje činnost nevládních organizací za důležitou pro budoucnost Ruska i budoucí rozvoj česko-ruských vztahů," uvedl premiér na setkání se zástupci ruských nevládních organizací. Ocenil jejich přínos v boji za dodržování lidských práv nebo nezávislost voleb.

Kauza Torubarov

Nevládní organizace v posledních dnech kritizovaly českou vládu za vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova. Toho ruská prokuratura viní z podvodu a vydírání.

Podle ochránců lidských práv však jsou obvinění vykonstruovaná a Torubarovi v Rusku hrozí smrt. V podobném duchu se vyjádřil i ministr financí Miroslav Kalousek (více se dočtete zde).

Nečasova slova kvitovala například Světlana Gannuškinová. "Bohužel, když do Ruska přijíždějí natolik vysoce postavení státníci, tak si na takové setkání s představiteli nevládních organizací velmi často nenajdou čas. Jednalo se o zcela jednoznačný výraz solidarity s naší občanskou společností," uvedla ředitelka organizace Občanská výpomoc, která pomáhá uprchlíkům a imigrantům.

Nečasova slova přitom přišla dva týdny poté, co se v Moskvě zúčastnila kulatého stolu o činnosti neziskových organizací poslankyně za sociální demokracii Vladimíra Lesenská. Ta ty organizace, které jsou financovány ze zahraničí, označila za nebezpečné. "Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje," prohlásila.

Už v pondělí se Nečas opatrně postavil proti trestu, který byl uložen členkám skupiny Pussy Riot, které chtěly tzv. punkovou modlitbou upozornit na porušování lidských práv. "Velmi otevřeně říkám, že z našeho pohledu trest za tento krok byl nepřiměřený a zbytečně tvrdý," uvedl Nečas. Zároveň však dodal, že forma protestu byla výrazem nekulturnosti a hulvátství. "V tomto spatřovat symbol boje za lidská práva já prostě odmítám," prohlásil v Moskvě Nečas.

Za svými slovy si Lesenská stojí

Za svá slova si Lesenská vysloužila ostrou kritiku nejen z řad českých nevládních organizací, opozice, ale i vlastních spolustraníků. "Je to nepochopitelné vyjádření. Nerozumím, co k němu paní Lesenskou vedlo," uvedl například místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

I přesto si Lesenská za svými slovy stojí. "Můj výrok byl obecný a směřoval k obecnému problému, který najdeme pojmenovaný v řadě politologických a nejen politologických učebnic. Nebo si všichni budeme říkat, jak je fajn, že nám na našem území mohou působit politické nevládní organizace, které třeba mohou připravovat teroristické útoky v jiných částech světa?," stojí si poslankyně dál za svým v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

To, že kontroverzní výrok pronesla právě na konferenci v Rusku, které je známé svým tvrdým postojem vůči neziskovkám hájícím lidská práva, byla podle ní shoda náhod. "U nás na toto téma žádná pluralitní diskuse neproběhla, tedy alespoň pokud vím. A pokud bude nějaká podobná diskuse probíhat v České republice nebo třeba ve Washingtonu a pozvou mě, ráda se jí zúčastním," dodala".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video