Schůzka koalice vládní krizi nevyřešila

  • 374
Lídři vládních stran ani po tříhodinovém jednání nenašli cestu z vládní krize. ČSSD nepřistoupila na podmíněné návrhy lidovců a dál trvá na odchodu jejich ministrů. Vláda nicméně funguje, ujistil premiér Gross. "Existuje ještě prostor pro jednání," dodal.

PŘÍLOHA:
Vládní krize:
- varianty vývoje
- rozložení sil poslanců

Lidovci šli na schůzku s tím, že za nejčistší řešení považují demisi premiéra Grosse. Nabídli ale také alternativu - takzvanou Postní dohodu s několika podmínkami pro premiéra. - její znění viz níže 

Gross jim naopak dával do středy čas na rozmyšlenou - pokud nezmění názor, tři lidovecké ministry vyzve k odchodu. Když ministři neodejdou dobrovolně, což lidovci nemíní udělat, Gross hrozil, že je vymění.

Lidovci těsně před jednáním naznačili, že by jim "postní dohoda" stačila.

V tomto návrhu křesťanských demokratů je kompromis. Žádali mimo jiné, aby Grossova žena ukončila podnikání a Gross ve sněmovně vysvětlil některé své výroky. Například, že koupil pozemky ze spekulativních důvodů a že kvůli kariéře neohrozí podnikání své manželky. - více zde

S čím šla ČSSD na jednání

Dohoda o obnovení Koaliční dohody
 
Nepřejeme si ohrozit křehkou rovnováhu našich politických poměrů. S tímto vědomím si podáváme ruku ke smíru.
KDU-ČSL bere na vědomí rozhodnutí rodiny předsedy vlády o zanechání všech podnikatelských aktivit do té doby, dokud bude zastávat vrcholné volené politické postavení a nebude proto nadále naléhat, aby úřadující předseda odstoupil z funkce premiéra.
ČSSD nebude nadále požadovat demisi ministrů za KDU-ČSL za předpokladu, že KDU-ČSL nebude podnikat jednostranné kroky vedoucí k ohrožování akceschopnosti vládní koalice.
Koaliční strany se zavazují bedlivě dbát na psaná i nepsaná pravidla demokratické politiky, jakož se i vystavovat veřejné kritice.
Koaliční strany se zavazují uzavřít dodatek koaliční smlouvy, který jasně definuje procesy dohadovacího a smírčího řízení, které zamezí koaličním krizím.

Gross ale po jednání obvinil KDU-ČSL, že hledá záminky, jak rozbít koalici, a s tím souvisí i stupňování jejích požadavků. Navíc mu vadilo, že Postní dohoda unikla mezi novináře dříve, než ji viděl on.

Tři lidovecké ministry proto opět vyzval k rezignaci. "Chci se ještě sejít s prezidentem," řekl Gross. Dodal ale, že odvolání "neposlušných" šéfů resortů zatím nebude požadovat. "Koaliční svazek trvá," dodal premiér.

"Setrváváme na stanovisku, že pro věrohodnost této vlády je jediným řešením demise předsedy vlády," prohlásil šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Rezignaci "svých" ministrů důrazně odmítl.

V tisku se už ve středu spekulovalo, že se sociální demokraté a lidovci dohodnou na uzavření dočasného smíru do Velikonoc, kdy se v Brně uskuteční sjezd ČSSD. - více zde

Jednání o koaliční krizi budou pravděpodobně pokračovat, termín ale žádný z koaličních partnerů nenaznačil.

Škromach chtěl rázné řešení
Místopředseda sociálních demokratů a Grossův oponent ve vedení strany Zdeněk Škromach se už před jednáním nechal slyšet, že však odkládání sporu nepřijatelné. 

Šéf unionistů Pavel Němec před jednáním novinářům řekl, že má prosbu, aby ti, kdo se do sporu vložili nejvíce, "trochu zchladili hlavy". "Potřebujeme se vrátit k vládnímu prohlášení a práci," konstatoval.

Prezident Václav Klaus předsedy obou znesvářených stran v pondělí vyzval, aby na jednání přišli s takovým řešením, které umožní cestu z patové situace. - více zde

Návrh Postní dohody ("s Únorem v zádech")

Nepřejeme si ohrozit beztak již křehkou rovnováhu našich politických poměrů. Před 57 lety jak ČSSD, tak i KDU-ČSL jako historické strany utrpěly osudovou porážku v únoru, také vlastními chybami. S tímto varovným vědomím si dnes podáváme ruce
ke smíru.

Jsme srozuměni s tím, že problémy s podnikáním rodiny úřadujícího předsedy a zároveň našeho společného premiéra si ČSSD vyřeší sama. KDU-ČSL nebude proto nadále naléhat, aby úřadující předseda odstoupil z funkce premiéra. ČSSD má příští měsíc výjimečnou příležitost dokázat, že chce být "stranou čistých rukou", jak se
to o sociálních demokratech říkalo za první Československé republiky.


Koaliční strany souhlasí s tím, že ještě před polovinou března:

1. Rodina premiéra zanechá všech podnikatelských aktivit do té doby, dokud bude Stanislav Gross zastávat vrcholné volené politické postavení. Nikoli tedy, že si je nechá někým jiným spravovat a nadále z nich bude profitovat.

2. Stanislav Gross před sněmovnou vysvětlí své výroky, přinejmenším ty, které jsou uvedeny v příloze. Nedokáže-li je obhájit, uvede je na pravou míru či vezme zpět; pak se ovšem za ně omluví.

3. Zveřejní existenci všech závazků přesahujících 30 milionů korun. KDU-ČSL přijímá ujištění, že se nic podobného nebude opakovat a koaliční strany se zavazují bedlivě dbát na psaná i nepsaná pravidla demokratické politiky, jakož se i vystavovat veřejné kritice. KDU-ČSL se nadto zavazuje zdržet se do konce března veřejných vystoupení o vnitřních problémech ČSSD.  Všichni jsme přesvědčeni, že naší společnou odpovědností je neotevřít dveře k moci krajní levici. To je naše společné
přesvědčení v posledních dnech února 2005.

Příloha: Výroky Stanislava Grosse
1. "Přece svou politickou kariérou neohrozím manželčino podnikání." 

2. "Ty pozemky jsme koupili na spekulaci."

3. "Aféra (majetková) nám prospěla, manželka má více zájemců ..."

4. "K čemu v tento okamžik vláda potřebuje sněmovnu, pokud sama vláda nepřijde s žádostí o vyslovení důvěry?"

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video