Dnešní schůzování bylo úspěšnější pro vládu, uspěla například s novelou zákona o DPH. Program „fotbalové“ schůze poslanci neschválili.

Dnešní schůzování bylo úspěšnější pro vládu, uspěla například s novelou zákona o DPH. Program „fotbalové“ schůze poslanci neschválili. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Schůze o fotbalovém násilí zůstala jen rétorickým cvičením poslanců

  • 41
Zatímco mimořádná ekonomická schůze Sněmovny měla poměrně hladký průběh, debata o výtržnictví fotbalových fanoušků se více podobala dění na stadionech. Poslanci se neshodli ani na procedurách a dohadovali se, kdo může a nemůže mluvit. Nakonec o jediný hlas neschválili program schůze.

Noví poslanci Zuzana Domesová, Pavel Němec a Ludmila Navrátilová složili na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny slavnostní slib (3. března 2009)Poslanci měli dnes na programu dvě mimořádné schůze - první o ekonomice, druhou o možném návratu policistů na fotbalové stadiony. Ještě předtím složili poslanecký slib noví zákonodárci Zuzana Domesová, Pavel Němec a Ludmila Navrátilová. Vystřídali socialisty, kteří se stali hejtmany.

Program prvního jednání sice oživila slovní přestřelka mezi Davidem Rathem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem, hlasování ale příliš dramatické nebylo. Vládní návrhy prošly, pozměňovací návrhy Vlastimila Tlustého, Petra Plevy a opozice nikoliv. - více o ekonomické schůzi čtěte zde

Pak začala schůze svolaná sociálními demokraty. Ještě před schválením programu se slova se ujal šéf ČSSD Jiří Paroubek a začal vysvětlovat, proč by se policie měla na fotbalové stadiony v republice vrátit. "Není možné svěřit zdraví veřejnosti do rukou domobrany. Policisté pomáhali i (na mistrovství světa) v Liberci, což bylo také sportovní klání," začal obhajovat postoj ČSSD.

Připomeňme, že policie na stadionech chybí od začátku roku, kdy vstoupila v platnost novela ministra vnitra Ivana Langera. Podle té se o klid na stadionech mají starat pořadatelé. Nájezd ostravských výtržníků, kteří 22. února demolovali stadion v Brně, však ukázal, že na něco takového nejsou pořadatelé připraveni. - více o řádění chuligánů v Brně čtěte zde

Paroubek ovšem dlouho nemluvil. Zástupci vládního tábora upozornili předsedajícího Miloslava Vlčka, že nemůže hovořit za poslanecký klub ČSSD, dokud není schválen program schůze.

Vlček na námitku upozornil Paroubka, stranický šéf předsedy Sněmovny se ale nedal. "A proč bych jako nemohl pokračovat?" poznamenal pouze. Po chvíli dohadování Miroslava Němcová z ODS navrhla procedurální námitku proti Paroubkově projevu, kterou poslanci uznali.

Následoval další hluk ve Sněmovně, Vlček v jednu chvíli několikrát rezignovaně udeřil pěstmi o předsednický stolek.

Dalším bodem, který chtěli socialisté na schůzi řešit, je informace ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila o okolnostech odvolání státního zástupce Adama Bašného kvůli kauze Jiřího Čunka. Ani na tento bod ale nedošlo.

Tečku za mimořádnou 51. schůzí totiž udělalo hlasování o jejím programu. Stotřiapadesát poslanců potřebovalo pro schválení programu 77 hlasů. V řadách opozice, do kterých se při hlasování přidaly i zelené rebelky Věra Jakubková a Olga Zubová, se jich našlo o jeden méně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video