ČSSD hrozí kvůli vicepremiérovi Čunkovi hlasováním o nedůvěře vládě

ČSSD hrozí kvůli vicepremiérovi Čunkovi hlasováním o nedůvěře vládě | foto: Radek Miča, MF DNES

Schůze o Čunkovi nebude, opozici chyběly hlasy

  • 820
Vládní poslanci zabránili opozici, aby prosadila mimořádné jednání o vyšetřování vicepremiéra Čunka. Opozičních poslanců bylo v jednací síni málo. ČSSD na oplátku iniciuje hlasování o nedůvěře vládě. Předseda Sněmovny Vlček už oznámil, že kvůli tomu svolá schůzi na příští středu.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek vyzval po prohraném hlasování Čunka, aby rezignoval, případně premiéra, aby ho odvolal.

"Pokud ani pan premiér Topolánek takové výzvě nevyhoví, oznamuji vám, že v této chvíli mám dostatečný počet podpisů poslanců ČSSD k tomu, aby byla svolána mimořádná schůze s bodem hlasování o nedůvěře vládě České republiky," prohlásil Hašek.

"My nevěříme vládě, ve které sedí trestně stíhaný vicepremiér. Je to evropská ostuda, je to vaše ostuda!" dodal nahněvaně šéf poslanců ČSSD.

Předseda dolní komory později oznámil, že se o vládě bude hlasovat ve čtvrtek 21. června v 9 hodin ráno, na kdy svolá schůzi. Protože se ale termín poslancům nelíbil, Vlček ho nakonec přesunul na středu.

Premiér si vzal slovo hned na začátku
I když dnešní mimořádná schůze vůbec nezačala, ještě před jejím zahájením promluvil k případu Čunek premiér Mirek Topolánek, poslanec Lubomír Zaorálek a nakonec i samotný Jiří Čunek.

Premiér se snažil vysvětlit, proč je vládní koalice proti mimořádnému zasedání. "Naše důvody proti jsou politické, věcné a ústavní," začal svůj proslov. "Je svatým právem opozice navrhovat nové schůze a je svatým právem koalice být proti," pokračoval.

Podle něj není možné, aby politici zasahovali do trestních věcí. "Nejvyšší státní zastupitelství muselo celou věc posoudit, protože bylo adresátem stížnosti obhájců pana Čunka. O věci nerozhodovala Renata Vesecká, ale státní zástupce, kterému věc příslušela," uvedl Topolánek.

Zaorálek: Toto se stalo poprvé
Na jeho slova reagoval poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek, který obhajoval schválení mimořádné schůze.

"V této zemi dochází k porušování rovnosti občanů před zákonem. Vláda umožnila, aby v jejím středu byl trestně stíhaný místopředseda vlády," sdělil Zaorálek.

"Od vzniku České republiky se ještě nikdy nestalo, aby Nejvyšší státní zastupitelství změnilo dozorujícího státního zástupce. Až nyní se tohoto privilegia dostalo místopředsedovi vlády," uvedl Zaorálek s tím, že právo musí platit pro všechny stejně.

"Nejde nám o nic víc a o nic méně než o ústavní princip rovnosti občanů před zákonem. A také o to, že právo musí platit pro všechny stejně. V tomto případě jsou velká podezření a indicie, že se tak neděje," zakončil důrazně.

Mstí se mi sekretářka, oznámil Čunek
Slovo si vzal nakonec i samotný Jiří Čunek, který nejdříve uvedl, že dnes do Sněmovny nemusel chodit, protože není poslanec, ale senátor.

"Z levé strany se nemůžu dočkat ničeho jiného než urážky," postěžoval si a vysvětloval, proč se nevzdal postu místopředsedy vlády nebo neodešel úplně z politiky.

Podle něj šlo jednoznačně o pomstu jeho sekretářky, která ho nejdříve obvinila ze sexuálního obtěžování a později také z korupce.

Čunek také přečetl dopis advokáta sekretářky, který mu napsal výhružný dopis ještě předtím, než aféry kolem něj vůbec vypukly. "Nejdříve chtěli úpravu platu, potom tam byl sexuální podtext a nakonec jsem byl upozorněn, že pokud se zachovám, jak chtějí, tak budu mít klid," uvedl Čunek.

"Jsem přesvědčen, že kdybych se nestal senátorem, nikdy by žádné obvinění ani trestní stíhání nebylo," prohlásil Čunek.

Kauza Jiří Čunek

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video