Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Schuster začíná sám dýchat, jeho stav je stabilní

  14:05
Krok za krokem se slovenský prezident Rudolf Schuster vrací zpátky k životu. Jeho zdravotní stav zůstává i nadále stabilní. Poslední vyšetření počítačovým tomografem nepotvrdilo důkazy o zánětlivých procesech v břišní dutině.
Podle oficiální zprávy nevykazují známky žádných nových komplikací ani rány po dvou bratislavských operacích.
Uvnitř článku je v tabulce zachycen vývoj zdravotních komplikací Schustera a výsledky vyšetření.

Další články o boji slovenského prezidenta o život

Schusterův lékařský tým čelí kritice médií
Slovensko se obává možné nestability
Nemocnice pro hlavu Slovenska
Zdravotnictví na dně
Drama nedělní noci
Lékaři pozvali české experty až po tlaku médií
Bratislavané se bojí zítřků a říkají: Nesmí umřít!
Schuster byl do Innsbrucku převážen ve speciálním vaku
Lékaři se o Schustera nepostarali, míní Slováci
Stav Rudolfa Schustera se nadále zlepšuje

Lékaři již začali prezidenta postupně probouzet z hlubokého umělého spánku, v němž se nachází již od minulého pátku.

Podle posledních informací se chystají také k jeho odpojení od umělého dýchání. Poslední laboratorní testy potvrdily ústup zánětlivých parametrů.

Podle lékařů není zatím důvod k další operaci.

Zdravotní stav Rudolfa Schustera však zůstává přes zlepšení nadále vážný.

Podle posledních informací je však již prezident mimo
bezprostředního nebezpečí ohrožení života.

"Stav pana prezidenta je v této chvíli velice stabilní a jsme také velmi spokojeni s činností jeho plic a oběhového systému," řekl již v neděli anesteziolog Walter Hasibeder.

Podle Bodnera však nelze vyloučit další operační zákrok, který by urychlil proces hojení pooperačních ran.

"Čistě teoreticky to v podobných případech trvá nejméně tři týdny, ovšem jen v případě, že bude všechno probíhat hladce," upřesnil profesor.

Místo případného chirurgického zákroku však lékař dává přednost přirozenému procesu hojení.

"K dnešnímu dni nemáme žádné indicie o poškození prezidentova mozku," dodal Mutz. Bližší informaci o mozkové činnosti prezidenta však bude možné získat až poté, co se probere z umělého spánku.

Anesteziolog Hasibeder nevyloučil, že prezident i navzdory umělému spánku může vnímat zvuky, proto lékaři umožňují Schusterově nejbližší rodině navštěvovat ho. "I kdyby však pan prezident něco vnímal, je to pouze v rovině podvědomí," dodal.

Prezident je podle ošetřujících lékařů stále mimo ohrožení života a začala se u něj obnovovat i činnost střev.

Funkce Schusterových ledvin a plic se zlepšuje ( 1. července)
V noci se podle lékařů z rakouského Innsbrucku zlepšila funkce plic a ledvin vážně nemocného slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. Lékaři považují jeho zdravotní stav za stabilizovaný, ale upozorňují, že vzhledem k přetrvávajícímu zánětu se zpomalilo hojení pooperačních ran na břiše. Hlava slovenského státu zůstává v umělém spánku.

Za Schusterovy potíže může i vzácná bakterie
Rakouští lékaři oznámili, že Schusterovy potíže zkomplikovala vzácná bakterie, která se může objevit v nehygienickém prostředí. "Bakterie Pseudomonas aeruginosa se naposledy vyskytovala ve špatně udržovaných britských nemocnicích v sedmdesátých letech," řekl anesteziolog Norbert Mutz.


Ráno Schustera navštívila jeho manželka Irena a děti Peter a Ingrid. Prezidentova choť věří v brzké uzdravení manžela.

Prezidentův stav však je tak vážný, že lékaři varují před předčasným optimismem. "Nedokážeme ještě vyloučit nové komplikace," uvedl v pátek šéf rakouských lékařů Norbert Mutz, podle něhož bude pro šance prezidenta Schustera na uzdravení rozhodující vývoj v příštích osmačtyřiceti hodinách.

V případě, že nedojde ke komplikacím, bude moci být prezident probuzen z umělého spánku. Až poté bude podle specialistů možno určit, zda nebyla špatným okysličováním krve poškozena funkce mozku.

Podle slovenské agentury SITA, citující ošetřující lékaře, riziko úmrtí ještě nepominulo i proto, že prezident nemá nebezpečné bakterie jen na pooperačních ranách, ale také v celém organismu.

Schusterův život už není ohrožen (30. června)
Šéf jednotky intenzivní péče innsbrucké kliniky Norbert Mutz oznámil, že život slovenského prezidenta Rudolfa Schustera již není ohrožen. Od rána je to již druhá dobrá zpráva. Po vážném selhávání plic, které nedostatečným okysličováním krve způsobovalo selhávání i ostatních orgánů, lékaři časně ráno oznámili, že se slovenskému prezidentovi dýchá lépe.

Podle Mutze je zlepšení funkce pacientových plic a rovněž i ostatních životně důležitých orgánů velký pokrok.

"Bojíme se komplikací, ale momentálně jsme velmi spokojeni. Schusterův stav je velmi stabilní," řekl Mutz.

Zároveň prohlásil, že "kdyby nebyl Schuster ve středu
letecky převezen z Bratislavy do tyrolské metropole, nedošlo by u něj k takovému zlepšení, a to pro vysokou specializaci innsbrucké kliniky."

Je tu vysoké, maximální riziko
"Životní funkce jsou stabilizovány," uvedl jeden z předních lékařů kliniky Walter Hasibeder, který se však obává zhoršení přetrvávajícího zápalu plic. Hasibeder je odborník na intenzivní péči, který prezidenta zachránil během nejkritičtější noci z úterý na středu. "Je tu vysoké, maximální riziko," zdůraznil o Schusterových šancích na přežití šéf stanice intenzivní péče kliniky profesor Norbert Mutz.

Vyšetření odhalilo zduřeninu
Lékaři Schustera ve čtvrtek podrobili vyšetření na tomografu, které podle zpravodajství slovenského Rádia Twist odhalilo, že rány po dvou operacích tlustého střeva provedených v Bratislavě hnisají. Navíc se v měkké části břicha objevila zduřenina, která si možná vyžádá další prezidentovu operaci.

Lékaři, mezi kterými byl i operatér Václava Havla Ernst Bodner, po vyšetření konstatovali, že prezident má velmi těžce poškozené plíce, játra, ledviny, kůži a že mu špatně funguje i krevní oběh. Zatím nelze podle ošetřujících lékařů odhadnout, do jaké míry byla narušena funkce mozku.

Co je multiorgánová dysfunkce

Podle odborníka z předního pražského pracoviště anestezie a resuscitace, který si nepřál být jmenován, souvisí lavinovité selhávání orgánů, neboli multiorgánová dysfunkce, s obrannou reakcí těla na původní závažné onemocnění. Je-li reakce nepřiměřená, poškozuje i zdravé buňky těla. Postupně tak mohou být poškozeny všechny orgány - plíce, játra, ledviny, srdce i mozek -, a to natolik, že nemohou už zajišťovat své základní funkce.

Následky multiorgánové dysfunkce nedokáží lékaři posoudit ihned. "S přibývajícím počtem postižených orgánů a dobou jejich postižení, klesá   pravděpodobnost, že by se podařilo pacienta zachránit," řekl odborník.

"Stav pacienta postiženého multiorgánovou dysfunkcí je v  resuscitační péči velmi obávaný. Původní pacientovo
onemocnění často ztrácí na významu a dominuje obraz víceorgánového selhávání. V mnoha případech je nevratné," řekl pražský expert a připomněl, že před 15 lety byla menší pravděpodobnost, že se pacienta podaří vrátit k životu.

Podle Hasibedera je jen teoreticky možné, že by prezident mohl vyváznout bez dlouhodobých následků. Rakouský lékař k tomu dodal, že prezident trpí velmi vážnou infekcí břišní dutiny, na niž i v Rakousku s jeho špičkovým zdravotnictvím umírá téměř polovina pacientů.

Vyšetření na počítačovém tomografu poškození mozku nepotvrdilo. Profesor Hasibeder ale upozornil, že tato metoda není pro podrobné vyšetření mozku dostatečně citlivá.

Rodina je s innsbruckými lékaři spokojenější než se slovenskými
Do Innsbrucku mezitím dorazila Schusterova rodina, která byla podle přítomných novinářů viditelně uklidněna mírným zlepšením prezidentova stavu i špičkovými podmínkami, jež Schusterovi místní klinika poskytuje. "Změny ve zdravotním stavu manžela jsou viditelné. Nemluvím o tom, že máme vyhráno, ale trochu mi to zahřálo srdce, jsem spokojená," prohlásila po návštěvě manžela jeho žena Irena.

"Jsem rád, že otec změnil prostředí. Prostředí nemocnice v Innsbrucku je s Bratislavou neporovnatelné," citovala agentura SITA prezidentova syna Petera Schustera. Zároveň podle agentury dodal, že zvažuje podání trestního oznámení na slovenské lékaře, kteří podle něj péči o nemocného prezidenta zanedbali.

Nepřímo je kritizoval i profesor Bodner, který prohlásil, že dostal žádost od rodiny prezidenta, aby Schustera operoval, již minulý týden, ale oficiálně ho slovenští lékaři odmítli pozvat. "Nemohl jsem přece jen tak přijet a říci, já jsem Bodner a chci tady operovat," dodal operatér.

Co znamená boj o Schustera pro Slovensko
Premiér Mikuláš Dzurinda kvůli takřka beznadějnému stavu hlavy státu odmítl z morálních důvodů převzít prezidentské pravomoci a odmítl podepsat v zastoupení prezidenta dva zákony, které měl Schuster schválit do konce tohoto týdne.

"Zákony počkají," prohlásil rezolutně premiér, který podle svého okolí boj prezidenta o život osobně velmi prožívá.

Lékaři podle většiny místních pozorovatelů nebojují jen o Schusterův život, ale zřejmě i o politickou stabilitu na Slovensku. V případě, že by musely být vypsány předčasné prezidentské volby, hrozí, že by v nich mohl zvítězit Vladimír Mečiar. Autoritářský Mečiar by se mohl stát překážkou v úsilí Bratoslavy o vstup do EU i NATO.

Souvislosti
Innsbručtí lékaři za podobných okolností v dubnu 1998 zachránili život českému prezidentovi Václavu Havlovi. "Stupeň úmrtnosti (...) je vysoký (...) Není to jen o medicíně, ale i hodně o štěstí," varoval v Bratislavě před dalšími komplikacemi rakouský anesteziolog Walter Hasibeder, jehož dopravil vládní speciál na prosbu Schusterových nejbližších z Innsbrucku do slovenské metropole, aby dohlédl na převoz.

Schuster zápasí o život od předminulé neděle, kdy lékaři zjistili perforaci tlustého střeva; další operaci si o pět dní později vynutila rozsáhlá infekce. Při umělém spánku a dýchání
následoval zápal plic. Toxiny ze střeva by podle Hasibedera "dokázaly zabít i několik lidí".

Zdravotní obtíže prezidenta Schustera

14. června - Schuster byl převezen s vysokými teplotami do nemocnice. Předpokládalo se, že příčinou onemocnění byla horka (Schusterův byt v podkroví prezidentského paláce není klimatizovaný) a zřejmě i vyčerpanost z přepracování. Oficiální zpráva hovořila o tom, že Schuster byl hospitalizován kvůli rozvratu vnitřního prostředí, tedy s podezřením na dehydrataci.
15. června - Horečky u prezidenta poklesly a jeho stav byl označen za stabilizovaný.
19. června - Zdravotní stav se zhoršil kvůli proděravění tlustého střeva, jehož jedním z důvodů byl zánět střevních výrůstků. Komplikace si vyžádala urgentní chirurgický zákrok.
20. června - Schuster měl zvýšenou teplotu, což je podle lékařů při pooperačních stavech zcela normální, ale jinak se jeho zdravotní stav po operaci stabilizoval.
21. června - Mluvčí slovenského prezidenta Jozef Leikert oznámil, že hlavě státu se už částečně obnovila činnost střev.
23. června - Bylo oznámeno, že histologické vyšetření vyloučilo u slovenského prezidenta nádorové onemocnění. Oficiální zpráva pojednávala o zlepšujícím se stavu. Ještě v 11:00 dopoledne se ale náhle prezidentův stav opět zhoršil a Schuster odpoledne přestál už druhou, asi čtyřapůlhodinovou operaci. Zákrok byl podle operujících chirurgů nutný kvůli zánětu, který způsobila bakterie, jež se následkem prasklého střeva rozšířila do břišní dutiny.
25. června - Schusterův zdravotní stav se v podvečer prudce zhoršil; stoupla mu teplota a rentgenové vyšetření ukázalo začínající zápal plic. Vzhledem k plicnímu nálezu se lékařské konzilium rozhodlo provést tracheotomii, tedy vytvoření otvoru v průdušnici, s cílem lepšího ošetření dýchacích cest. Komplikace si vynutily naléhavý převoz z nemocnice ministerstva vnitra do Národního onkologického ústavu v Bratislavě, kde se prezident podrobil tomografickému vyšetření.
26. června - Prezidentův mluvčí Leikert s odvoláním na hlavního anesteziologa Dérerovy nemocnice, kam byl nejvyšší představitel slovenského státu před nedělní půlnocí převezen, oznámil, že prezident má problémy se srážlivostí krve a že u něj propukl oboustranný zápal plic.
27. června - Zdravotní stav Rudolfa Schustera se znovu zhoršil. Hlavní anesteziolog Milan Májek ho označil za mimořádně kritický. Kvůli špatné funkci plic a nedostatečnému okysličování krve selhává funkce i dalších životně důležitých orgánů.
28. června - Rudolf Schuster byl na přání rodiny převezen na specializovanou kliniku do rakouského Innsbruku, kde se o něho bude starat tým kolem chirurga Ernsta Bodnera. Prezidentův zdravotní stav označovali lékaři za mimořádně kritický.
30. června - Prezidentovo dýchání se zlepšuje, lékaři oslabují podporu dýchání. Šéf jednotky intenzivní péče innsbrucké kliniky Norbert Mutz oznámil, že život slovenského prezidenta Rudolfa Schustera již není ohrožen.

Hlavní chirurg Slovenské republiky Július Vajó informuje novináře o zdravotním stavu prezidenta Rudolfa Schustera, který byl 25. června pozdě večer hospitalizován v Dérerově nemocnici v bratislavské čtvrti Kramáre. Vpravo je ministr zdravotnictví Tibor Šagát (26. června 2000).

Člen lékařského konzilia českého prezidenta Václava Havla, mikrobiolog Otto Lochman (vlevo) přicestoval v noci na 26. června do Dérerovy nemocnice v bratislavské čtvrti Kramáre, kam byl 25. června před půlnocí převezen po prudkém zhoršení zdravotního stavu prezident Rudolf Schuster (26. června 2000).

Předseda slovenského parlamentu Jozef Migaš přichází do Dérerovy nemocnice v bratislavské čtvrti Kramáre, kam byl v noci na pondělí převezen Rudolf Schuster (26. června 2000).

Zdravotníci přenášejí na nosítkách slovenského prezidenta Rudolfa Schustera do Dérerovy nemocnice v bratislavské čtvrti Kramáre. Schusterův zdravotní stav se 25. června večer prudce zhoršil (26. června 2000).

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda hovoří s novináři krátce poté, co 27. června večer navštívil v Dérerově nemocnici v Bratislavě těžce nemocného prezidenta Rudolfa Schustera (28. června 2000).

Rakouský odborník na anesteziologii Walter Hasibeder (uprostřed) na tiskové konferenci v Dérerově nemocnici v Bratislavě, kde lékaři informovali novináře o aktuálním zdravotním stavu těžce nemocného prezidenta Rudolfa Schustera (28. června 2000).

Hlavní anesteziolog nemocnice na bratislavských Kramárech Milan Májek (vpravo) a mluvčí slovenského prezidenta Rudolfa Schustera Jozef Leikert informovali v Bratislavě novináře o aktuálním zdravotním stavu těžce nemocného prezidenta Rudolfa Schustera (28. června 2000).

Manželka slovenského prezidenta Rudolfa Schustera Irena (vpravo) odchází z bratislavské Dérerovy nemocnice, kde v noci navštívila s dcerou Ingrid těžce nemocného manžela (28. června 2000).

Lékaři nakládají těžce nemocného slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, zabaleného do speciálního vaku, do sanitárního vozu, 28. 6. 2000

Rakouští lékaři nakládají slovenského prezidenta po příletu do Innsbrucku do sanitky, 28. 6. 2000

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...