Schuster převzal petici pro referendum

Zástupce opozičního Hnutí za demokratické Slovensko Dušan Jarjabek předal prezidentu Rudolfu Schusterovi, který se léčí v rakouském Innsbrucku, petiční listinu pro vypsání referenda o předčasných volbách. Petiční archy s podpisy téměř 700 tisíc Slováků odevzdají iniciátoři akce v Kanceláři prezidenta v Bratislavě.

Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko má k dispozici 20 833 petičních archů za vypsání referenda o předčasných volbách, na kterých je 696 280 podpisů, několikrát více, než je k vypsání referenda potřeba.

Hnutí se přitom spoléhá na slib, který dal prezident Mečiarovi ještě v únoru, že referendum vypíše, a nepočítá s tím, že by všelidové hlasování nebylo vypsáno. Jestliže Schuster dodrží slib, referendum by se mělo uskutečnit koncem října nebo začátkem listopadu. "Po eventuálním úspěšném referendu plánujeme předčasné volby na konec března nebo začátek dubna," tvrdí mluvčí petičního výboru Dušan Jarjabek.

Petiční výbor, kterému předsedá Vladimír Mečiar, chtěl původně předložit archy s podpisy Schusterovi v den jmenin bývalého premiéra - 24. července. Kvůli prezidentovu onemocnění bylo předložení archů odloženo.

Jarjabek to zdůvodnil tím, že hnutí se tak rozhodlo z přesvědčení, že vláda, která převzala pravomoc rozhodovat o referendu, by je určitě nevypsala. "Byl by to hazard se sedmi sty tisíci lidmi, kteří petici podepsali," dodal. Je třeba dodat, že hnutí petiční archy mohlo odevzdat v takovém termínu, aby se referendum uskutečnilo už v červnu.

HZDS však  počítá s nárůstem sociální nespokojenosti obyvatelstva, která by měla vrcholit na  jaře. Přitom Mečiar a HZDS neustále vyhlašují, že jedinou záchranou před katastrofou jsou předčasné volby.

Nad úspěchem referenda však visí otazník. Dosud ani jeden ze sedmi pokusů o referendum nebyl kvůli nezájmu voličů úspěšný. Podle průzkumů veřejného mínění také toto referendum čeká stejný osud. Množství právních expertů tvrdí, že referendum je protiústavní, protože z výkladu ústavy je zřejmé, že volební období Národní rady může změnit jen sám parlament. Nemůže se tedy stát předmětem referenda tak, jak to navrhuje HZDS.

Mečiarovi hrozí podle pozorovatelů obvinění
Málokdo na Slovensku čekal takové veřejné vyjádření Vladimíra Mečiara, jaké přineslo pondělní vydání rakouského deníku Die Presse. "Jsem si vědom toho, jaký obraz si o mně vytvořila jistá část západních politiků a velká část západních médií. Nejsem na tom úplně bez viny," uvedl snad poprvé sebekriticky Mečiar.

Mečiar se však nepřiznává k žádným překročením zákonů či demokratických zvyklostí, pouze uvádí, že měl nedostatek citu a "zkušeností ve styku se západními politiky".

Mečiarovi však výhledově podle většiny slovenských pozorovatelů hrozí obvinění z vážných trestných činů. Předzvěstí jsou mu kauzy Ivana Lexy, Vladimíra Poóra, Jaroslava Svěchoty, Alexandra Rezeše. Bývalý premiér tedy ví, že jestliže "něco" neudělá, výmluvy na "nezkušenost" mu nebudou nic platné a čeká ho trestní stíhání. To "něco" by mohlo být úspěšné referendum o předčasných volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video