Schüssel chce rozšířit Unii a zavést normy pro jaderné elektrárny

Rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel se dnes na sjezdu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v Mnichově důrazně vyslovil pro rozšíření Evropské unie (EU) a v reakci na spuštění jihočeské elektrárny Temelín opětovně zdůraznil potřebu stanovit závazné minimální standardy pro jaderné elektrárny v zemích EU. K Temelínu poznamenal, že se Rakousko snaží dostat toto téma na evropskou úroveň.

Bylo by nerozumné zavřít německé jaderné elektrárny a nebezpečné reaktory zapojit do sítě, zdůraznil za velkého potlesku delegátů. K začlenění států střední a východní Evropy do EU neexistuje "žádná alternativa", pokud se má v těchto zemích zabránit návratu nacionalismu, prohlásil Schüssel podle agentury APA před asi tisícovkou delegátů sněmu, kterého se účastní jako čestný host.

Rakousko nechce žádný "evropský superstát", poznamenal dále rakouský kancléř. Požaduje, aby i malé státy měly právo v plné míře spolurozhodovat v orgánech EU. Odmítá proto reformu institucí EU, na kterou by měly malé státy doplatit. "Jsem pro princip, aby každá země měla místo a hlas v každé instituci (EU)," zdůraznil Schüssel s tím, že toto pravidlo se má uplatňovat i po přijetí nových členů. Rovněž by podle něj při přijímaní některých důležitých politických rozhodnutí mělo být zachováno právo veta každé členské země.

Podle agentury Reuters ale další němečtí a rakouští konzervativní představitelé zaujali k otázce rozšíření poněkud skeptičtější stanoviska než Schüssel, když varovali před problémy na východních hranicích svých zemí, které se otevřely příliš ukvapeně. Současně nastolili požadavek, aby se noví členové EU netěšili hned zpočátku plným právům, ale aby tato práva byla omezena.

"K plnému otevření trhů může dojít až poté, co se ekonomiky (EU a kandidátských zemí) dostanou na stejnou úroveň, až zmizí hluboká propast a až bude (v kandidátských zemích) dosaženo alespoň minimálních standardů v sociální oblasti a v oblasti ochrany přírody," prohlásil bavorský zemský premiér Edmund Stoiber. Jak dodal, "do té doby vyžadujeme přechodná opatření".

Tomu ale oponoval maďarský premiér Viktor Orbán, když naopak vyzval EU, aby jeho zemi umožnila rychlé začlenění, a odmítl domněnky, že by nastala masívní migrace levných pracovních z východu Evropy na bohatý západ. Varoval, že západní ekonomiky se samy zraní, pokud "během několika let" neumožní začlenění Maďarska a dalších kandidátů do EU. "Tak jako vy rádi žijete v Bavorsku, my rádi žijeme v Maďarsku," řekl Orbán delegátům sjezdu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video