Schröder přiletěl ujasnit vztahy s Čechy

  • 29
Německý kancléř Schröder dostal v Praze plaketu České rady pro oběti nacismu. Do Česka přiletěl na jednodenní návštěvu. Loni plánovanou cestu zrušil po výroku Miloše Zemana o sudetských Němcích. Tehdejší premiér je nazval Hitlerovou pátou kolonou.
Podívejte se na fotografie

"Návštěva v Praze by v té době neposloužila žádné straně," řekl k tomu kancléř Schröder pro MF DNES.

"Mezitím jsme však na cestě smíření mezi oběma našimi národy dosáhli dalšího velkého pokroku," doplnil.

Medaili dostal jako první
Ocenění od České rady pro oběti nacismu se Schröderovi dostalo jako vůbec prvnímu. Nikdo před ním ještě medaili nedostal.

Německý kancléř si ocenění "zasloužil" svou snahou o odškodnění lidí, kteří byli během druhé světové války nuceně nasazeni.

Schröder podle ČTK uvedl, že ho ocenění velice dojalo. Řekl, že vždy považoval za svoji povinnost alespoň nějak přispět ke zmírnění následků války.

Špidla prý zklidnil vztahy
Česko-německé vztahy jsou dnes na nejlepší úrovni ve společných dlouhých dějinách. Na tiskové konferenci po svém setkání to prohlásili předsedové vlád obou zemí Vladimír Špidla a Gerhard Schröder.

Německý kancléř nezapoměl zdůraznit, že ke zklidnění atmosféry významně přispěl právě Špidla.

Při obědě pozval Schröder svého českého kolegu na oficiální návštěvu Spolkové republiky. "Řekl, že se těší na shledanou se Špidlou v Berlíně," řekla ČTK mluvčí české vlády Anna Stárková.

Špidla a Schröder obědvali v hotelu Intercontinental. K jídlu měli kuřecí polévku s knedlíčky a grilovaný jelení hřbet.

Schröder a Klaus: Minulost nesmí ovlivnit budocnost
Dopoledne se Schröder setkal s prezidentem Václavem Klausem. "Při schůzce na Pražském hradě se shodli, že otázky minulosti nesmí zakrýt úkoly společné budocnosti," uvedl Petr Hájek, šéf tiskového oddělení Hradu.

Vyměnili si také názory na současné dění na politické scéně Evopské unie. Oba politici hovořili zejména o závěrech Konventu a chystané mezivládní konferenci v Římě.

Německá média uvádějí, že Klaus i Schröder byli po schůzce spokojeni se současnou úrovní česko-německých vztahů.

Exkluzivní rozhovor:
Němci a Češi
jsou si blíže

O dekretech řeč nebude
K Benešovým dekretům se kancléř dnes už nechce vracet. "V česko-německé deklaraci jsme se dohodli, že budeme vztahy dále rozvíjet směrem do budoucna a nechceme je zatěžovat politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti."

Letos v červnu devětapadesátiletý politik prohlásil, že dekrety byly reakcí na německé přepadení Československa, připomíná ČTK.

Německý kancléř tvrdí, že si hodně slibuje od vstupu Česka do EU: "Češi a Němci nesou společnou odpovědnost za to, aby se unie dala politicky řídit a zůstala akceschopnou."

Zároveň se zastává existence sedmiletého přechodného období, po které nebudou moci Češi v Německu pracovat. "Takové přechodné lhůty existovaly i při vstupu Španělska a Portugalska, tehdy činily dokonce devět let," řekl MF DNES.

Gerhard Schröder kromě prezidenta Klause jednal i s premiérem Vladimírem Špidlou. Právě on mu předal plaketu České rady pro oběti nacismu. Šéfové vlád také společně navštíví závod Siemensu v pražském Zličíně.

Diplomaté si slibují, že Schröderova návštěva zahájí nové období vzájemných vztahů. Němečtí i čeští politici ukážou, nakolik je možné překonat dávné i novější rozpory.

Sociální demokrat Schröder obhájil kancléřský post loni v září. Mnozí mu připisují odpovědnost za problémy, které v poslední době Německo zažívá. Schröder musí reformovat, aby se vypořádal s recesí a vysokou nezaměstnaností, uzavírá ČTK.

V Praze protestovali Lužičtí Srbové
Kancléře Schrödera v Praze ale nečeká jen přátelské potřásání rukama s českou politickou elitou. Na Malostranském náměstí se sešlo asi třicet lidí. Nelíbí se jim, že se v saských Chrósčicích ruší druhý stupeň lužickosrbské školy. Protestující předali petici na německé velvyslanectví.

"Několik tříd tam zaniklo se začátkem nového školního roku. Když nebudeme protestovat, čeká stejný osud třeba za tři roky další třídy," řekl ČTK místopředseda Společnosti přátel Lužice Radek Čermák.
 
Lužickosrbské děti nyní mohou navštěvovat dvě čistě lužickosrbské školy a zvláštní třídy v dalších šesti školách. Porodnost však klesá a dětí ubývá. Podle saských školských zákonů ale musí být v jedné třídě na druhém stupni nejméně 20 dětí.

Bude- li trend ubývání dětí pokračovat, hrozí konec i dalším třídám. Ke slovanské menšině Lužických Srbů se nyní v Německu hlásí zhruba 50 tisíc lidí.

Na Malostranském náměstí v Praze se sešlo asi třicet lidí. Nelíbí se jim, že se v saských Chrósčicích ruší druhý stupeň lužickosrbské školy. Protestující předali petici na německé velvyslanectví. (5. září 2003)

Během návštěvy Prahy si německý kancléř našel čas i na procházku Prahou. (5. září 2003)

Knacléř Schröder se setkal s premiérem Špidlou. (5. září 2003)

Gerhard Schröder převzal v Praze ocenění od České rady pro oběti nacismu. (5. září 2003)

Během návštěvy stihl Schröder i vojenskou přehlídku. (5. září 2003)

Gerhard Schröder zdraví lidi na Karlově mostě. (5. září 2003)

Německý kancléř Gerhard Schröder se při své návštěvě Prahy prošel i po Karlově mostě. (5. září 2003)

Po Karlově mostě se s kancléřem prošel i premiér Vladimír Špidla. (5. září 2003)

Gerhard Schröder jednal na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem. (5. září 2003)

Gerhard Schröder jednal na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem. (5. září 2003)

Český prezident přivítal německého kancléře na Pražském hradě. (5. září 2003)

Gerhard Schröder jednal na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem. (5. září 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video