Schröder pohrozil odstoupením

Spolkový kancléř Gerhard Schröder, jehož autorita u voličů i v řadách jeho vlastní strany v poslední době klesá, podle německých médií pohrozil demisí. "Kdo si myslí, že to umí dělat lépe, ať to dělá," citoval tisk šéfa vládnoucích sociálních demokratů Schrödera, pronesená na pondělní schůzi grémia strany.

Vedení SPD ale popřelo, že by tuto důtku určenou stranickým kolegům za nedostatek disciplíny a nejednoty v daňové a sociální politice, bylo možné považovat za výhrůžku rezignace. Schrödově reputaci ubližují hlavně špatné výsledky tamní ekonomiky. 

Pomýšlí snad Schröder na demisi?
"Kdo si myslí, že to bude dělat lépe, prosím. Ať si to zkusí", prohlásil podle mediálních informací šéf vládnoucích sociálních demokratů a německý kancléř Gerhard Schröder s dovětkem: "Ostatně volby jsem vyhrál já, nikoli SPD."

Tato slova, která citovala německá média, údajně zazněla na pondělním zasedání SPD jen několik dnů poté, co nejprodávanější německý deník Bild přinesl článek s titulkem "Kancléři, máme toho dost!" a připojil zdrcující výsledky ankety o prudkém růstu nespokojenosti občanů s vládou.

Vedení SPD výhrůžku kancléře odstoupit dementovalo. Schröder, který stranickým kolegům vyčetl nedostatečnou semknutost zejména v sociální a daňové politice, se postavil proti plánům zavedení daně z nemovitosti ve spolkových zemích.

"S dalším zvýšením daní nelze vyhrát volby", citovala média kancléře a poukázala na to, že poprvé od zářijových voleb došlo ke konfrontaci mezi Schröderem a jeho pravou rukou šéfem parlamentní frakce SPD Münteferingem. Že by krach ve vládní straně ? táží se němečtí novináři.

"Faktem je, že Schröderovi se start do druhého volebního období nevydařil. Cítí se osamocen a jen stěží se v období masové nezaměstnanosti a hospodářské mizerie může spolehnout na své nejvěrnější. Chce reformovat zemi, aniž by přistoupil na zásadní reformy. Jeho popularita a důvěryhodnost rapidně poklesla," shoduje se většina politologů a komentátorů.

Vláda po volbách v rozporu se sliby schválila kontroverzní balík daňových zvýšení a vládních úspor, jejichž cílem je snížit v roce 2003 deficit rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Ekonomové a podnikatelé varují, že to nejhorší Německo teprve čeká.

Spolkový ministr hospodářství a práce Wolfgang Clement včera potvrdil slova kancléře, nechápe je však jako nepřímou hrozbu demisí. Clement zároveň dementoval spekulace o tom, že by byl v případných nových volbách k dispozici jako "rezervní kancléř".

A znáte ten o kancléři?

Před kancléřstvím upadne důchodce na záda. Schröder mu pomáhá se slovy "Za to mě musíte příště volit." Důchodce mu říká: "Dobrý muži, spadl jsem na záda, ne na hlavu." To je jen jedna z anekdot, které po zářijových volbách v Německu, kdy se voliči dočkali nečekané série daní a zvyšování příspěvků do nemocenských a sociálních pokladen, slaví úspěchy.

Vlna politických legrácek má na rozdíl od ochablého hospodářství konjunkturu. Mezi Němci koluje daňový vtip: Fricek píše Bohu, aby mu poslal 100 eur. Pošta si neví s dopisem rady a pošle ho kancléři. Ten vloží do obálky pětieurovku. Fricek pak děkuje Bohu: "Díky, ale proč jsi peníze posílal přes Schrödera? Ten je zdanil 95procentní sazbou!"

Oblíbený je i další vtip: "Víte, co se stane, když se Schröder odebere do pouště? Nejdříve dlouho nic, a pak najednou zdraží písek."
(ČTK) 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video