Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš | foto: Michal Šula, MAFRA

Schodek bude 70 miliard, ČSSD narazila s návrhem zvýšit daně

  • 759
Strany vládní koalice se shodly na schodku rozpočtu na příští rok ve výši 70 miliard korun. ČSSD, ANO a KDU-ČSL se také dohodly, že zaměstnanci veřejného sektoru dostanou příští rok přidáno tři procenta a že věda a výzkum budou mít navíc 1,5 miliardy korun. ČSSD nedokázala prosadit růst daní firmám. Jak ANO, tak KDU-ČSL byly kategoricky proti.

Po jednání koalice a vlády dohodu potvrdili premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

„Vláda se zavazuje najít v další debatě o státním rozpočtu na rok 2016 prostředky zejména na bezpečnost, valorizaci důchodů, zvýšení plateb za státní pojištěnce, další prostředky na zvýšení podpory vědy a výzkumu a kofinancování programu rozvoje venkova, a zároveň se zavazuje najít další úspory v provozních výdajích organizačních složek státu,“ řekl premiér.

30.dubna 2015 v 00:19, příspěvek archivován: 30.dubna 2015 v 00:23

4h jsem bránil deficit 70mld. Musíme ukázat fiskální úsilí. Návrhy 80-85mld a navyšování daní jsem odmítl. Plánujeme vybrat 35mld daní navíc

Podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše je velký úspěch, že se podařilo uhájit schodek 70 miliard. „Sobotka chtěl schodek 85 miliard korun, lidovec Bartošek mluvil o 80 miliardách,“ řekl iDNES.cz Babiš.

ČSSD neuspěla s návrhem zvýšit firemní daně

Sobotka potvrdil , že na jednání ČSSD přišla s požadavkem zvýšit daně z příjmu právnických osob o dvě procenta. Tento požadavek odmítly ANO i KDU-ČSL. Stejně tak sociální demokraté marně usilovali o zvýšení daně z nemovitosti.

O přípravě rozpočtu koalice jednala proto, že musí do konce dubna do Bruselu poslat konvergenční program a program reforem. Dohodu koalice potvrdili i ministři při jednání vlády. Museli přitom téměř čtyři hodiny čekat, než se lídři koalice shodnou.

Babiš už před jednáním iDNES.cz řekl, že bude souhlasit s tím, aby příští rok šla na platy zaměstnanců veřejného sektoru tři procenta navíc. Jeho vyjádření přišlo prakticky vzápětí poté, kdy si Sobotka před novináři postěžoval, že šéf ANO chce, aby byly příští rok platy ve veřejném sektoru zmrazené.

Sociální demokraté v úterý večer na jednání koalice o číslech chystaného rozpočtu odmítli první Babišův návrh (více zde). „Jestliže v tom návrhu zvyšujeme výdaje na obranu, tak si nedokážu představit, že na druhé straně řekneme u zaměstnanců veřejného sektoru, tak jak to navrhuje ministerstvo financí, že budou mít zmrazené mzdy,“ řekl premiér.

Jenže pár minut poté, co to novinářům Sobotka řekl, to už nebyla pravda. Babiš totiž iDNES.cz řekl, že je ochoten přidat státním zaměstnancům, aby uhájil, že neporostou penze více, než jak to vyplývá ze zákona - o celou inflaci a třetinu růstu průměrné mzdy, tedy o 105 korun měsíčně.

K tomuto schématu se současná vláda vrátila, když škrtla jednu z úspor kabinetu Petra Nečase, která přidávala penzistům méně. Jenže sociální demokraté chtějí, aby i napřesrok dostali důchodci přidáno kolem dvou stovek, tedy víc než podle pravidel daných zákonem.

„To by mělo největší dopad na veřejné finance,“ nezdá se to Babišovi. ČSSD si aspoň vydupala, že se budou dál hledat peníze i na růst penzí o dvě stovky měsíčně, jen se přitom vláda musí vejít do schodku 70 miliard, což ovšem může být problém.

Přilévat peníze do zdravotnictví se ministerstvu financí nechce

Sociální demokraté také požadují navýšení plateb za státní pojištěnce o čtyři miliardy korun. Hnutí ANO se ale nezdá, že by se měly zvýšit platby státu zdravotním pojišťovnám za důchodce, děti či nezaměstnané.

Babiš totiž zdravotnictví vnímá jako „černou díru“, kde se stále nepodařilo zabránit úniku peněz. Ministerstvo financí to potvrdilo i v oficiální tiskové zprávě. Zdravotnictví podle něj není zásadně podfinancované a navíc mu stále schází transparentnost hospodaření.

29.dubna 2015 v 22:44, příspěvek archivován: 30.dubna 2015 v 00:32

Jinak vážné jednání koaliční rady občas oživují nápady na výměnu min. zdravotnictvi za min. financi.

„Valorizace plateb za státní pojištěnce tak, jak je navrhovaná ministerstvem zdravotnictví či Českou lékařskou komorou, není koncepční, ale bude znamenat pouze navyšování výdajů ze státního rozpočtu a tím prohlubování deficitu. Toto nepřinese zdravotnictví dlouhodobou stabilitu, ale jen uměle oddálí potřebu strukturálních změn,“ uvedlo Babišovo ministerstvo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video