Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Scheffer: Radarem se bude zabývat summit NATO

  • 16
Americký návrh na umístění částí protiraketového systému v Evropě bude jedním z hlavních témat alianční schůzky na nejvyšší úrovni na summitu NATO v Bukurešti v dubnu 2008. Při návštěvě Rumunska to řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Očekává se, že se NATO k plánům USA na vybudování protiraketové obrany v Evropě poprvé jasně vysloví.

"Není to samozřejmě nové téma a já očekávám, že šéfové vlád a hlavy států se na summitu budou zcela jistě tématem protiraketové obrany zabývat," řekl Scheffer po pondělní schůzce s rumunským prezidentem Traianem Basescu s tím, že jednání by se měla řídit principem "nedělitelnosti bezpečnosti".

"V případě protiraketové obrany to znamená, že každé zemi NATO bude muset být zaručena stejná ochrana jako všem ostatním," řekl Scheffer v reakci na dotaz, bude-li systémem chráněno i Rumunsko.

Na summit se upínají zejména USA
Od jarního summitu NATO si slibují hodně zejména Američané, k jejichž snaze o rozšíření protiraketového deštníku USA do Evropy Aliance zatím stále nezaujala jasný postoj.

"V NATO se o otázce protiraketové obrany debatuje už několik let, ale žádná konečná rozhodnutí ještě nepadla," vysvětlil v Bukurešti Scheffer.

Aspoň náznak takového rozhodnutí ale očekávají od bukurešťského summitu USA.

"Doufáme, že jedním z výsledků summitu NATO bude jasné odhodlání pokračovat v přípravě protiraketové obrany NATO proti raketám krátkého a středního doletu, která by se doplňovala s americkým systémem ochrany proti raketám dlouhého doletu," řekl americký ministr obrany Robert Gates při návštěvě Prahy minulý týden.

NATO připravuje další studii
Na svém posledním summitu v Rize v listopadu 2006 NATO schválilo svou "studii proveditelnosti protiraketové obrany", ta ale jen konstatovala, že je tato obrana veskrze proveditelná a že se NATO bude tématem dále zabývat.

Když začaly letos na jaře nabírat na obrátkách rozhovory s Českem a Polskem o rozšíření amerického systému do Evropy, NATO k nim oficiální postoj nezaujalo, i když žádný z členů Aliance proti němu neprotestoval.

V červnu si Aliance dala za úkol vypracovat novou studii, která by vyhodnotila "politické a vojenské souvislosti protiraketové obrany USA" i s ohledem na to, co by NATO muselo udělat pro ochranu zemí v jižní Evropě, jež by americkým systémem chráněny nebyly.

Právě tato studie, na níž pracuje tým aliančních expertů včetně odborníků z americké Agentury protiraketové obrany, má být hotova do února 2008 tak, aby se k ní a k celé problematice systému USA mohlo NATO vyjádřit na svém dubnovém summitu v Bukurešti.

Další informace najdete na www.protiraketovaobrana.cz.


Video