Scheffer kontroloval přípravy summitu

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer osobně zkontroloval v tureckém Istanbulu přípravy na vrcholnou schůzku aliance, která se uskuteční na sklonku června. "Istanbulský summit bude dalším krokem v transformaci NATO," prohlásil Scheffer.

Do Istanbulu v červnu přijede 26 hlav členských států aliance, stovky diplomatů a tisíce novinářů.

"Koncem června bude svět pozorně vzhlížet k Istanbulu. Lidé budou čekat na zprávu o stavu našeho transatlantického společenství a zdraví aliance," řekl Scheffer.

Program dvoudenních jednání se podle generálního tajemníka Scheffera v jedné z rovin zaměří především na boj a ochranu proti terorismu. "Víme, že nikdo není zcela chráněn před teroristy. Bohužel, toto město zažilo útoky také," prohlásil Scheffer s připomínkou na loňské tragické útoky teroristů na dvě židovské synagogy. "NATO nemůže takovou hrozbu ignorovat," dodal Scheffer.

Aliance na nadcházejícím summitu přijme proto celý balík protiteroristických opatření, které se budou týkat i spolupráce s nečlenskými zeměmi sdruženími v aliančním programu Partnerství pro mír. "Na summitu přijmeme závazky, které zlepší zpravodajskou činnost, posílí vztahy s partnery a nevládními organizacemi," nastínil Scheffer.

Summit NATO se uskuteční od 28. do 29. června - tedy o měsíc později, než aliance původně plánovala. První termín vrcholné schůzky totiž nevyhovoval Spojeným státům.Dvoudenní vrcholná schůzka členských a partnerských zemí NATO, na kterém chce aliance příští rok oslavit přijetí sedmi nových členů, měla podle původních plánů začít 20. května.

Jak uvedl diplomatický zdroj v Bruselu, přesunutí vrcholné schůzky si vyžádaly Spojené státy, kterým květnový termín nevyhovoval. Důvody však USA ani aliance neuvedly.

Kromě přijetí sedmi nových členů - Bulharska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Slovenska a Slovinska, kterým aliance dala pozvánku před rokem na summitu v Praze, by hlavními tématy schůzky v Istanbulu měly být otázky vzájemných vztahů NATO a Evropské unie.

Ačkoliv o přesné náplni summitu diplomaté ještě nediskutovali, český velvyslanec Karel Kovanda předpokládá, že se bude zabývat vývojem vztahu NATO a Evropské unie. Dalším bodem by pak podle něj mohlo být posílení spolupráce se sedmi zeměmi v rámci Středomořského dialogu.

Aliance by měla podle expertů v neposlední řadě věnovat pozornost i plnění svých závazků z posledního summitu v Praze. Jedním z velmi pravděpodobných témat je pak možné zapojení aliance v poválečném Iráku, podílení mírové mise v Afghánistánu a možné předání stabilizační operace v Bosně a Hercegovině do rukou Evropské unie.

<span style='color:red;background-color:yellow;'>natoaktual</span>.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video