Sbližování Chiraka a Bushe jde pomalu

  • 12
Po červeném koberci oddělujícím zlaté normandské pobřeží od lesa bílých křížů amerického hřbitova kráčeli bok po boku, ale každý sám. Americký prezident George Bush a francouzský prezident Jacques Chirac společně uctili památku tisíců mrtvých vojáků na pláži Omaha.

Tedy na místě, kde se odehrála nejkrvavější bitva invaze spojeneckých sil do Normandie.

I když se ve svých projevech navzájem častovali slovy díků, přátelství a spojenectví, přece jen ve vzduchu visela rozepře ohledně americké politiky v Iráku. A jakkoliv se americký prezident snažil získat zpět podporu Francie a Německa, setkání obou státníků bylo spíš vlažné a neoživily je ani nedělní bombastické oslavy.

Francouzský prezident sice připomenul, že "Francie stála při každém muži a každé ženě v Americe v době její největší zkoušky, po tragédii 11. září", ale nepouštěl se do tématu boje proti terorismu.

I americký prezident se věnoval spíše připomenutí památky amerických veteránů. Ve svých dřívějších vystoupeních se však netajil tím, že chce během své evropské cesty pro Itálii, Vatikánu a Francii hledat podporu pro novou rezoluci OSN ohledně Iráku.

A podle toho si Francii také předcházel. "Historie nám připomíná, že Francie byla prvním spojencem USA," řekl Bush a zmínil i příběh francouzské dívky Anne Marie z nedaleké vesničky, která se provdala za jednoho z amerických vojáků, kteří se zúčastnili bojů na pláži Omaha.

"To byl další z pamětihodných momentů ve francouzsko-amerických vztazích," říkal s úsměvem Bush a zdálo se, jako by vyzýval Evropu k větší podpoře. "Národy, které osvobodily obsazenou Evropu, by se zase semkly za svobodu v celé Evropě. Naše aliance je silná a je jí potřeba i nyní," tvrdil americký prezident Bush.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video