Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Městská policie Ústí nad Labem

Sběrny budou za kovový odpad platit už jen bezhotovostně

  • 19
Senátoři schválili novelu zákona o odpadech, která kromě jiného stanoví způsob bezhotovostních plateb za kovový odpad ve sběrnách. Stejná norma umožní také zavedení kolektivního systému pro zpětný odběr použitých pneumatik. Tento systém by měl hlavně obcím usnadnit likvidaci starých pneumatik odvezených do sběrných dvorů.

Sběrny budou muset podle novely dávat lidem za kovový odpad výhradně poštovní poukázky nebo peníze převádět na bankovní účet. Předloha tak má upravit povinnost platit za kovošrot bezhotovostně, což od března zavedla vyhláška ministerstva životního prostředí. Podle některých kritiků bylo možné dosavadní pravidla obcházet.

Ministr životního prostředí Richard Brabec řekl, že vyhláška přinesla požadovaný účinek. V jejím důsledku podle něj klesla kriminalita související s výkupem kovů až o 60 procent, a to plošně po celé České republice.

Nový systém sběru pneumatik, který se do novely dostal ve Sněmovně prostřednictvím pozměňovacího návrhu sněmovního výboru pro životní prostředí, vyvolal kritiku některých senátorů.

„Šroťák“ přišel na nový podvod s kovy, přepisoval částku na složence

Senátorka Jitka Seitlová řekla, že návrh podle jejích informací sepsali tři nebo čtyři výrobci a prodejci pneumatik a ti jako akcionáři nebo podílníci budou mít podle návrhu možnost vytvořit firmu, která bude systém zpětného odběru provozovat. Zakladateli budou smět být jen firmy, které nejméně tři předcházející roky uváděly na trh pneumatiky a v posledních třech kalendářních letech jich prodaly nejméně tisíc tun.

Seitlová s odvoláním na informace z antimonopolního úřadu také uvedla, že navržené podmínky pro vznik takového systému omezují prostor pro hospodářskou soutěž na odpovídajícím trhu. Neúspěšně proto navrhla, aby Senát vrátil novelu Sněmovně s pozměňovacím návrhem, který by dotčená ustanovení vyřazoval.

Ministr Brabec se ale za zákon i se spornou pasáží přimlouval. Odmítl obavu senátorky Seitlové, že by vznikl kartel, který by omezoval menší a nové výrobce a prodejce. Ujistil také, že pro občana vyjde nový systém levněji. Řekl, že návrh obsahuje už zhruba 90 procent z toho, co samo ministerstvo chystá v novém zákoně o výrobcích s ukončenou životností. Poukazoval i na to, že takový kolektivní systém má už 13 evropských zemí.

Novela řeší také nakládání s odpadními vodami a sedimenty kvůli lepšímu sladění českého práva s evropským. Brusel nyní vede s Českem řízení kvůli nesprávnému provedení směrnice. Sedimenty z vodních nádrží a koryt řek jsou v EU klasifikovány jako odpad.

Podle ministerstva se s nimi musí v zájmu životního prostředí takto i do budoucna nakládat. Podle obsahu znečišťujících látek je bude možné vrátit do půdy, nebo je použít jako stavební a rekultivační materiál, nebo je jako nebezpečný odpad zlikvidovat na skládkách nebo ve spalovnách.

Novela přejímá i úpravy dalších evropských směrnic, které se týkají recyklace lodí nebo zákazu prodeje starých baterií a akumulátorů s nepovoleným množství rtuti nebo kadmia.

Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video