Sběratel si koupil nacistickou bibli

  • 3
Brno, Praha - Mein Kampf, kniha jejíž nejnovější vydání od Michala Zítka je zakázané prodávat, může být na pultech nebezpečná i ve starších vydáních. Myslí si to alespoň předseda senátu obvodního soudu pro Prahu 7 Rudolf Šídlo, který vydavatele Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zítka před nedávnem odsoudil k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky.

Například na jižní Moravě se naposledy německé vydání Mein Kampf objevilo v brněnském antikvariátu Vintrlík. Kniha je napsána švabachem a pochází ze sedmatřicátého roku. Antikvář ji za výlohou nabízel za dva tisíce korun. Po několika dnech ji koupil sběratel.

Proti: I starší vydání může být propagací nacismu
Pokud je nekomentované vydání knihy Mein Kampf od Michala Zítka závadné, mohou být nebezpečná i starší vydání, zvláště pak ta, která pochází přímo z třetí říše? "Za určitých okolností ano. Nabízení této knihy ve výloze může být posuzováno jako veřejné projevování sympatií k nacismu. Skinheadi jsou totiž také stíháni za to, když nosí relikvie třetí říše, například vojenské opasky či nášivky," míní předseda senátu obvodního soudu pro Prahu 7 Rudolf Šídlo.

Čtěte více k případu vydavatele Mein Kampfu:
*Lékař vyhrožoval žalobkyni
*Zítko versus stát
* Soud potvrdil verdikt za Mein Kampf

Podle něho by mohli být mladí lidé, kteří nacismus nezažili, německým vydáním ovlivněni. "Přestože švabach ovládají jen odborníci, knihu si může koupit některý nacista jako zajímavou relikvii. Navíc může Mein Kampf bez historického komentáře skutečně působit velmi propagandisticky," dodal soudce. Antikváři by mohl hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až na tři roky.

Vydavatel Michal Zítko, jehož české vydání Mein Kampf muselo být z pultů knihkupectví i antikvariátů staženo, s prodejem německy tištěné knihy souhlasí. "Člověk by měl mít právo koupit knihu i v jiném jazyce. Je ale absurdní, že se válečné artefakty na pultech běžně objevují a za jejich česká vydání padají tresty," uvedl Zítko.

Pro: Starý výtisk není nebezpečný
Podle Vojtěcha Šimíčka z Ústavního soudu však žádný postih prodejcům starších vydání Mein Kampf nehrozí. "Soud zakázal knihu v konkrétním případě. Starý výtisk může mít určitou historickou hodnotu," poznamenal Šimíček.

Odborník na extremismus z brněnské fakulty sociálních studií nepovažuje prodej starých výtisků bible nacismu za nebezpečný či dokonce trestný. "Nacistické myšlenky jsou známé. Kdo chce o tom něco vědět, může si najít příslušné stránky na internetu. Mezi neonacisty stejně kolují strojopisná vydání Mein Kampf. Antikvář nechce šířit nacismus, ale vydělat peníze. Těžko si někdo koupí německé vydání, aby se vzdělal v Hitlerových myšlenkách," míní Mareš.

Podle antikváře, jenž před několika dny německý Mein Kampf prodal, je o Hitlerův spis mezi lidmi velký zájem. Do antikvariátu se však dostane Mein Kampf zhruba jednou ročně. "Je to stejná kniha jako Stalinovy spisy, které se normálně prodávají a nikomu to nevadí. Mezi vydáním Michala Zítka a německým Mein Kampf není žádný rozdíl," poznamenal antikvář Petr Vintrlík, který by ale podle svých slov kvůli nedávnému rozsudku na pulty Zítkovo vydání nevzal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video