František Savov

František Savov | foto: Policie ČR

Sledovací náramek nemám, britská justice mě podrží, věří podnikatel Savov

  • 9
Už za týden bude britský soud rozhodovat ohledně postupu ve věci vydání podnikatele Františka Savova do Česka, kde je obviněn ze stamilionových daňových úniků. Savov v rozhovoru pro Český rozhlas - Radiožurnál řekl, že věří v základní spravedlnost a odpovědnost za úniky odmítl. Stíhání je podle něj podezřelé.

Savov v rozhovoru vyvrátil spekulace deníku Aktuálně.cz, že by musel nosit náramek, obojek, či jiné sledovací zařízení (více čtěte zde). Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube serveru před několik týdny řekl, že Savov je pod dohledem policie a 17. listopadu bude tamní soud jednat o vydání do České republiky.

Savov však tvrdí, že ohledně jeho vydání soud rozhodovat nebude. „Týká se procesního postupu ve stížnosti, kterou jsem podal na Českou republiku,“ řekl podnikatel.

„Věřím v základní spravedlnost a věřím britským soudům, moji právníci podali množství žádostí proti mému vydání,“ řekl Českému rozhlasu (ČRo) Savov.

Dodal, že si není vědom, že daňové úniky organizoval. Podle policie to byly nadměrné odpočty DPH v hodnotě nejméně 780 milionů Kč, Savov ovšem hovoří jen o 600 milionech. Úniky se podle policie týkaly několika firem, se kterými je Savov spojován. „Trestní stíhání je jen jedno a je dost podezřelé. Věřím, že to dobře dopadne,“ dodal.

Podle policie Savov skrytě ovládá společnost Artesa. „Je to kampelička, se kterou obchoduji a jsem jejím velkým věřitelem. V budoucnosti bych ji chtěl ovládnout, ale řízení na ČNB v současnosti zatím běží,“ upřesnil Savov.

Druhou ze společností vyšetřovaných kvůli únikům je výrobce železničních vagonů Legios (nyní přejmenovaný na Heavy Machinery Services).

„Tam je to komplikovanější. Legios jsem v minulosti financoval, nyní ovládám společnost, která Legios financuje, a jsem jeho největším věřitelem. Vyšetřování a insolvence se týká jedné firmy, Legios jich má více a ostatních se to netýká,“ řekl ČRo podnikatel. Slovenská banka VÚB se domnívá, že insolvenční řízení je zmanipulované tím, že schůzi věřitelů ovládli věřitelé s fiktivními pohledávkami s vazbou na Savova. Ten ovšem tvrdí, že banka chce firmu převzít a přeprodat ji konkurenci.

Londýnský azyl

Savov má v Londýně dům i kancelář od roku 2008. Policie po něm pátrá od března. „Zatím jsem byl jednou na policii a jednou u soudu jako svědek,“ popsal své vyšetřování v Británii Savov a doplnil, že věří, že ho „anglická justice v boji podrží“.

Savov v Česku otevřeně přiznává zejména vlastnictví vydavatelství Mladá fronta. Patřil mu též budějovický pivovar Samson, ten však letos prodal koncernu Anheuser Bush ze skupiny Inbev (více čtěte zde).

Vydavatelství Mladá fronta je jedním z největších vydavatelských domů v České republice. Vydává široké spektrum časopisů, knihy, deníky a provozuje internetové portály. Vlastnicky ani publikačně nemá nic společného s mediálním domem MAFRA, který vydává deníky MF DNES, Lidové noviny a provozuje portál iDNES.cz či Lidovky.cz.


Video