V Paříži proti bičování saúdského blogera protestovaly členky hnutí Femen (16....

V Paříži proti bičování saúdského blogera protestovaly členky hnutí Femen (16. ldna 2015) | foto: Profimedia.cz

Saúdové odsoudili blogera k tisíci ranám bičem, po padesáti couvli

  • 205
Celkem tisíc ran bičem, deset let vězení a pokutu šest a půl milionu korun vyměřil soud saúdskoarabskému blogerovi Raífu Badavímu za „urážku islámu“. Prvních padesát ran už má za sebou. Další bičování však soud po mezinárodním tlaku na poslední chvíli odložil. Důvodem je údajně vězňův špatný zdravotní stav.

Blogera poprvé zbičovali po modlitbách v pátek 9. ledna před mešitou ad-Džuffali v Džiddě. Nyní ho čeká dalších devatenáct takových pátků. Pokaždé by měl dostat maximálně padesát ran bičem.

Tlak z Norska, Kanady, USA, Německa či organizace Amnesty International však měl za následek, že další páteční bičování soud prozatím odložil - oficiálně kvůli blogerovu podlomenému zdraví.

„Nedokážu vylíčit, co jsem cítila. Byla to směs smutku a bolesti,“ uvedla po prvních ranách bičem jeho manželka Ensaf Haidar pro BBC s tím, že se jí nepodařilo manžela kontaktovat od jeho převozu do vězení v Džiddě před dvěma týdny.

„Bičování je zločinecký, příšerný trest. Nezáleží na tom, jak silný člověk je, nemůže to vydržet. Není to jen fyzické, ale i psychické mučení. Dá-li Bůh, zvládne to. Věří ve své ideály a principy a bude v tom pokračovat,“ řekla blogerova žena.

Trestu smrti unikl

Dvaatřicetiletý otec tří dětí Raíf Badaví v roce 2008 založil web Svobodní saúdskoarabští liberálové, na kterém se snažil vyvolat debatu o náboženských a politických poměrech v zemi.

Roku 2012 byl zatčen a obviněn z několika zločinů včetně urážky islámu pomocí elektronických médií a odpadlictví od víry, za které mu hrozil trest smrti. Tomu se nakonec vyhnul. Jedním z obvinění bylo i neuposlechnutí otce, což je v Saúdské Arábii trestné. Badavího otec se podle serveru Independent svého syna veřejně zřekl.

Původní rozsudek šesti set ran bičem a sedmi let vězení mu soud během sílící diskuze o islámu a svobodě slova zvýšil. Nyní je odsouzen k deseti letům žaláře a tisíci ranám bičem. Dále musí zaplatit pokutu v přepočtu šest a půl milionu korun, deset let nesmí cestovat a publikovat.

Badavího žena získala s dětmi azyl v Kanadě, kde pořádá demonstrace za manželovo propuštění a apeluje na západní politiky. Podle ní by měli na saúdskou vládu vyvinou tlak a požadovat jeho propuštění.

Při bičování myslí na lidi, kteří ho podporují

Amnesty International považuje blogera za vězně svědomí, vede kampaň za jeho propuštění a zákaz používání ponižujících a krutých trestů, jakým je bičování. Kromě petice na případ upozornila i videem, ve kterém malý Badavího syn Doudi píše dopis svému otci do vězení.

zdroj: www.youtube.com

Organizace Reportéři bez hranic zařadila Saúdskou Arábii mezi patnáct zemí, ve kterých je situace v oblasti svobody tisku „velmi vážná“. Badaví při převozu k mešitě údajně myslel na všechny, kteří ho podporují, a při každém švihnutí bičem řekl jméno jednoho z nich. Dodává mu to odvahu a sílu.

Západní veřejnost kritizuje také načasování trestu. Na pochodu za oběti masakru v redakci týdeníku Charlie Hebdo z minulého týdne nesla jedna žena ceduli s nápisem „Jsem Raíf Badaví, saúdský novinář, kterého zbičovali.“ Parafrázovala tak slogan „Jsem Charlie“, který se stal symbolem solidarity s oběťmi pařížského útoku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video