Saúdskoarabský král Abdalláh na archivním snímku. Jeho čtyři dcery jsou prý...

Saúdskoarabský král Abdalláh na archivním snímku. Jeho čtyři dcery jsou prý drženy proti jejich vůli v královském paláci v Džiddě | foto: AP

Vysvoboďte nás, 13 let žijeme v zajetí, prosí saúdskoarabské princezny

  • 114
Čtyři saúdskoarabské princezny prosí o pomoc. Dcery panovníka Abdalláha jsou prý už třináct let proti své vůli vězněny v královském paláci v Džiddě. Před několika dny se obrátily na britský list The Times a také na Úřad vysoké komisařky pro lidská práva při OSN, aby je vysvobodili.

O jejich žádosti informoval nejprve o víkendu list The Times s tím, že se na něj dvě dcery panovníka pouštní země obrátily s žádostí o pomoc skrze e-maily a také telefonicky. "Díváme se na sebe, jak pomalu upadáme do nicoty," napsala dvaačtyřicetiletá Sahar a osmatřicetiletá Džavahír v e-mailu.

Britský deník se jim podařilo zkontaktovat z přísně hlídané vily v královské rezidenci, kde jsou obě nuceny žít. V dalších dvou vilách jsou podle nich drženy jejich dvě sestry - devětatřicetiletá sestra Hala a jednačtyřicetiletá Maha.

Za svobodu dcer bojuje dle dostupných informací i jejich matka - Alanúd Alfaízová, která je s králem Abdalláhem rozvedená a žije v Londýně. Její sňatek s Abdalláhem prý zařídil strýc, když jí bylo 15 let. Do té doby Abdalláha nikdy neviděla. Brzy se jim narodily čtyři dcery, ale ani jeden chlapec.

Právě ona nejspíše zkontaktovala OSN. Dcery údajně neviděla už asi deset let. Jejich palác je nepřetržitě pod dohledem ze strážní věže, v moři jsou sítě, takže se z budovy nedá dostat ani touto cestou. Když chtějí jít nakoupit, musí jim to povolit nevlastní bratr, jenž je pak nechává sledovat ochrankou.

"Dívky jsou v hrozném stavu, hlavně Džaváhir a Sahar. Řekly mi, že bojují o to, aby si zachovaly zdravý rozum. To si nezaslouží, mají rády život," řekla Alanúd britské televizní stanici Channel 4 News. Komunikuje prý s pomocí internetu s nejstarší z dcer Sahar.

Ta tvrdí, že jí otec, jemuž je nyní 89 let, jasně řekl, že princezny zůstanou v zajetí i po jeho smrti, protože na svobodu je nepustí ani jejich bratři. Ne vždy přitom dívky žily takto. V dětství jezdily dvakrát do roka na dlouhé výlety, zimy trávily lyžováním v Alpách, v létě do Itálie a do Řecka.

Podobných žádostí je mnoho

Xabier Celaya z úřadu vysoké komisařky při OSN přijetí žádosti potvrdil a dodal, že zástupci OSN nemají možnost ověřit, zda se tato věc v Saúdské Arábii nějak řeší. A z jeho prohlášení není jasné, zda úřad OSN hodlá případ žen vyšetřovat. Podobných žádostí podle agentury AP dostává z celého světa mnoho a musí vždy rozhodnout, zda ho bude podrobně vyšetřovat.

Alanúd se pokouší dostat dcery na svobodu s pomocí londýnských právníků, kteří se snažili získat povolení k návštěvě paláce a obrátili se i na OSN. Velkou starost matce dělá dcera Hala, která prý trpí anorexií a psychickými problémy a nedostává léky. Do paláce ji zavřeli, když si našla práci v nemocnici a hovořila o porušování lidských práv v království.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video