Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Saúdské Arabky odmítly na letišti sundat závoje, Francouzi je vyhostili

  • 181
Francouzské úřady vyhostily v úterý tři Saúdské Arabky, které po příletu do Paříže odmítly sundat závoj. Ženy se do země dostaly na palubě stroje katarských aerolinek, v průběhu dne se vrátily nazpět jejich letadlem do Dauhá. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje letiště Charlese de Gaullea.

Trojice saúdských žen přistála na pařížském letišti ve 14:30 místního času, u pasové kontroly ale odmítly sejmout závoj. Francouzi na to zareagovali tím, že je vyhostili a ještě jim uložili pokutu. Její výši ale neupřesnili. Dosáhnout nicméně může až 150 eur (asi 3 850 korun).

Francie je první evropskou zemí, která od loňského dubna zakazuje nošení závojů a šátků zahalujících obličej na veřejnosti, týká se to ale i kapucí či kukel. Zákon tedy vylučuje nosit na ulicích, v parku i obchodem také islámské burky i nikáby, což jsou závoje, které na rozdíl od burek nezahalují oči.

Zákon od počátku provází rozporné reakce. Představitelé francouzských muslimů, kteří jsou sami většinou proti nošení burek či nikábů, namítají, že norma paušálně stigmatizuje všechny vyznavače islámu. Vrchní představitelé islámu ve Francii ale zároveň uznávají, že úplné zahalení obličeje odráží extremistické pojetí islámu a není náboženskou povinností.

Obhájci zákona zase argumentují tím, že je zacílen na ochranu světských hodnot a rovnosti pohlaví. Rovněž prý napomáhá k potlačení radikálního islámu.
Ve Francii žije pět až šest milionů muslimů, ale počet žen, které se takto zahalovaly, se loni odhadoval jen na 2000. Policisté potrestali zatím asi tři sta z nich.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video