Historicky první tým saúdskoarabských basketbalistek jménem Jeddah United na

Historicky první tým saúdskoarabských basketbalistek jménem Jeddah United na fotografii z turnaje v Jordánsku v roce 2009 | foto: Profimedia.cz

Saúdské ženy chtějí sportovat, na protest šplhaly pod Everest

  • 25
Ženy v Saúdské Arábii nesmějí volit, řídit auto, a dokonce ani sportovat. Podle duchovních prý nebyla žena pro sport stvořena a pohyb jí může uškodit. Za práva saúdských žen se staví hlasitě také saúdská princezna Rím, která s dalšími ženami vystoupala v květnu do základního horolezeckého tábora pod Mount Everestem.

Jmenuje se Dalma Rašdí Malhasová a měla (vcelku) štěstí. Narodila se do rodiny, která ji od dětství podporovala ve sportu. Také proto, že i její matka byla excelentní jezdkyně. Dalma ale má i (jisté) trable. Ač se narodila v USA, trénovala v Itálii a studuje v Británii, je hrdou občankou Saúdské Arábie.

Ultrakonzervativní monarchie ústy vlivných kleriků zakazuje ženám nejen řídit auto, cestovat bez svolení manžela či volit, ale i sportovat. Předloni saúdský duchovní Abdulkarím Chudajr prohlásil, že sportující ženy se dobrovolně vydávají „po ďáblově cestě“.

Nicméně i saúdská monarchie se sice pomalu, váhavě, přesto mění. Tamní olympijský výbor dal najevo, že osmnáctileté Dalmě nebude bránit v účasti na letošní londýnské olympiádě. Přesto stále není jasné, zda na ostrovech opravdu pojede a koho bude reprezentovat. Pravděpodobně jen Dalmu Malhasovou, nikoli svou zemi. Sportuchtivé Saúdky to nikdy neměly snadné.

Hrají basketbal, nestydy!

Ano, nyní již globálně proslulé basketbalistky z města Džidda se v roce 2009 po návratu z Jordánska, kde se utkaly s tamní reprezentací, dočkaly fotky na první straně místního plátku. Místo jinde očekávatelného "Vítejte doma, děvčata!" byl ale snímek průkopnic ženského sportu z týmu Jeddah United opatřen popiskem "Nestydy".

Duchovní argumentují i tím, že žena nebyla pro sport stvořena. A že jí pohyb může uškodit. "Chceme-li být zdravým národem a předcházet nemocem, musíme se věnovat ženám - jejich výživě a pohybu," kontrovala saúdská princezna Rím. A spolu s dalšími dcerami pouštní monarchie minulý měsíc vystoupala do základního (horolezeckého) tábora nejvyšší hory světa Mt. Everest.

Proto, aby v chladném Himálaji dokázala, že i Saúdky mají kondici. Oficiálně jde o charitu mající shromáždit peníze jak na prevenci rakoviny prsu, tak pro pacientky tímto onemocněním již trpící.

Konzervativní klerici se nevzdávají

Není divu, že se princezna Rím staví za práva Saúdek. I její otec - a jeden z nejbohatších mužů světa - Valíb bin Talál vystupuje v tomto duchu. Prohlásil třeba, že by mu nevadilo, kdyby jeho žena mohla řídit automobil rovněž v Saúdské Arábii, kde ženy za volant nesmějí. Neboť v zahraničí šoféruje běžně.

Piercing a punk? V kalhotách?

Proti rigidní i patriarchální společnosti se nebouří jen vzdělané, obvykle dobře situované ženy, které mají oporu ve vcelku liberálně smýšlejících manželech.

I mladičké Saúdky z menších měst řádí, jak jim jejich neklidný věk velí. Nedávno přišla další zpráva o tom, že se dívky v příslušných letech scházejí prý v nevhodných oděvech k nepatřičným tanečním dýchánkům, při kterých zní západní hudba. Vypadají chlapecky, což lze přeložit třeba tak, že jsou oblečeny do (dívčích) kalhot.

Přestože jde o jev poměrně starý, saúdská média až nyní objevují pojmy jako "punk", jakkoli jde zřejmě o mnohem (ze západního pohledu) nevinnější stylizaci. Díky internetu zkrátka globální vesnice integrovala již i Saúdy, jejichž dcery se podle vyděšených rodičů teď zdobí dokonce i piercingem.

Část Saúdů tyto ozdoby odmítá. Jiní rozumějí. "Chtějí upoutat pozornost a poukázat na nedostatek perspektivy," říká jedna z tamních psycholožek. Saúdská Arábie se opravdu mění, byť patrně navzdory svým autoritám.

Jenže konzervativní klerici se nevzdávají, byť mají opozici jak v liberálech a s nimi spřízněných médiích, tak ve svobodomyslnější části královské rodiny. Od dob války v Zálivu (1990-1991), kdy pragmaticky posvětili vstup amerických vojáků - bezvěrců - do Saúdské Arábie, získali výměnou od královské rodiny vliv na chod monarchie. Tedy především v morální oblasti.

Typickým pro střet konzervativců s ženskými aktivistkami je boj o volební právo Saúdek, jakkoli tento nelze hodnotit v západních standardech. Muži z absolutisticky řízené monarchie vůbec poprvé hlasovali v roce 2005, a to v místních volbách. Podruhé šli k urnám v roce 2011 zase jen muži. A opět volili jen lokální předáky - jiné hlasování se totiž v Saúdské Arábii zatím nekoná.

Až v roce 2015 prý budou k hlasování přizvány i ženy. Alespoň to slíbil panovník. Některé přijdou připraveny obzvlášť pečlivě: na saúdských univerzitách mohou nyní dívky studovat politické vědy.

Překvapivé, vezmeme-li v úvahu, že Saúdky ještě nikdy nedržely v ruce hlasovací lístek. Jedním z důvodů, proč ženy do tohoto oboru pustili, byl podle saúdských akademiků fakt, že se na politické vědy... nehlásil dostatek mužů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video