Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Saúdkám vadí systém poručnictví. Nechtějí, aby za ně dál rozhodovali muži

  • 180
V Saúdské Arábii pokračuje boj žen za rovnoprávnost. Saúdky protestují proti systému poručnictví, podle kterého potřebují souhlas mužů, aby mohly studovat, pracovat nebo podstupovat lékařské zákroky. Tisíce jich proto podepsaly petici, aby vláda systém zrušila. Ta ale na jejich požadavek zatím nereagovala.

Petici, kterou podepsalo téměř 15 tisíc lidí, její organizátorky minulý týden zaslaly saúdské vládě. Nyní doufají, že vláda zruší systém poručnictví, podle kterého ženy potřebují pro řadu činností souhlas mužů.

„S ženami by mělo být zacházeno jako s plnoprávnými občany. Není to jen ženský problém, vyvíjí to také tlak na normální muže,“ vysvětlila aktivistka Azíza al-Júsefová pro deník The Guardian.

Ženy v Saúdské Arábii potřebují souhlas muže k tomu, aby mohly cestovat, vdát se nebo podstupovat lékařské zákroky. Povolení od muže od žen mnohdy požadují i univerzity nebo zaměstnavatelé, i když to zákon přímo nenařizuje.

Poručníkem je typicky otec nebo manžel, pokud však ani jednoho nemají, o povolení musejí mnohdy žádat vlastního syna. „Je to zátěž i pro muže. Nikdo nechce trávit den tím, že bude podepisovat povolení pro svou dceru, manželku nebo sestru,“ dodala al-Júsefová pro server Broadly.

„Proč plánovat budoucnost, když mi otec vše zakáže?“

V posledních letech se tak Saúdky začaly proti systému poručnictví bouřit. Pro muže, kteří svou funkci zneužívají a omezují svobodu svěřených žen, totiž existuje jen minimální postih.

Letos v červenci lidskoprávní organizace Human Rights Watch vydala zprávu (v angličtině k přečtení zde), ve které systém poručnictví kritizovala.

„Kdykoli mi někdo řekne, že bych měla mít pětiletý plán, odpovídám, že nemůžu. Vytvořím si ho, a pak s ním můj otec nebude souhlasit. Tak proč plánovat?“ citovala organizace pětadvacetiletou Zahru, které otec zakázal studovat v zahraničí.

Human Rights Watch kritizuje, že ženy v Saúdské Arábii nemohou bez souhlasu muže cestovat:

Odezva na zprávu byla obrovská. Na sociálních sítích se začal šířit hashtag #IAmMyOwnGuardian (Jsem svůj vlastní poručník) a jeho arabský ekvivalent. Saúdky na internetu sdílely své články, kresby i videa, ve kterých volaly po změně. Petici s 14 682 podpisy, kterou aktivistky minulý týden předaly vládě, doprovodilo 2 500 telegramů, které místní ženy poslaly přímo do úřadovny saúdského krále.

Saúdská vláda však na petici zatím nezareagovala a je otázkou, zda tak vůbec učiní. Se zrušením poručnického systému souhlasila už v letech 2009 a 2013 na žádost Rady pro lidská práva OSN. A i když k některým reformám skutečně došlo (pro ženy je nyní snazší začít pracovat, nově také mohou hlasovat i kandidovat v komunálních volbách), k jejich rozšiřování už dále nedochází.

„S kampaněmi jsme nikdy neměly problém, potíží je, že se nám nedostává odpovědi. Ale stále doufáme - bez naděje nemůžete pracovat,“ uvedla pro BBC aktivistka al-Júsefová, která si na systém poručnictví veřejně poprvé stěžovala už před pěti lety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video