Dělníci vyvěšují podobiznu saúdskoarabského krále Abdalláha

Dělníci vyvěšují podobiznu saúdskoarabského krále Abdalláha | foto: Profimedia.cz

Saúdská Arábie zakázala demonstrace, Bahrajn spoutal lidský řetěz

  • 15
Saúdskoarabské ministerstvo vnitra zakázalo všechny demonstrace a pochody a pohrozilo, že proti narušitelům veřejného pořádku použije všech mocenských prostředků. Rijád v atmosféře blízkovýchodní rebélie vystrašily protesty menšinových šíitů ve východní části země bohaté na ropu. Šíité protestovali i v Bahrajnu.

"Bezpečnostní síly použijí všechny prostředky, aby zabránily porušování veřejného pořádku," uvedlo ministerstvo vnitra v ostrém prohlášení, které odvysílala státní televize.

Menšinoví šíité při protestech v minulých týdnech hlavně požadovali, aby byli propuštěni lidé, kteří jsou dlouhou dobu vězněni bez soudu.

Šíité v Saúdské Arábii žijí hlavně na východě země, kde jsou obrovské zásoby ropy. Také je tam blízko k Bahrajnu, kde tamní většinoví šíité už týdny demonstrují proti svým sunnitským vládcům.

Abdalláh se pokusil lid umlčet finanční injekcí

Saúdští šíité si navíc stěžují, že nemohou získat dobře placená místa ve státní správě, jakož i těžit z nejrůznějších výhod jako ostatní občané. Jenže monarchie, která nemá žádný volený parlament, projevy souhlasu netoleruje a obvinění nespokojených šíitů odmítá.

Saúdskoarabský král Abdalláh se přesto obává, že by se blízkovýchodní nepokoje mohly přelít i do jeho země a minulý týden po příjezdu z léčení uvolnil 37 miliard dolarů na zlepšení ekonomické situace občanů svého království, hlavně těch, kteří hledají bydlení, jsou nezaměstnaní nebo mají dluhy.

Bahrajnskou metropoli obklíčil řetěz

Tisícovky šíitských demonstrantů vytvořily lidský řetěz kolem metropole Bahrajnu Manáma. Nadále požadují uvolnění režimu, který v nevelkém království v Perském zálivu ovládají menšinoví sunnité. Dnešní manifestace byla na rozdíl od předchozích dnů pokojná.

Situace se v Bahrajnu ještě vyhrotila ve čtvrtek, kdy se odehrály pouliční bitky mezi sunnity a šíity na manámském Perlovém náměstí, což si vyžádalo nejméně 12 zraněných. Šíité demonstrují v Bahrajnu už třetí týden proti údajné diskriminaci a politickému pronásledování. Celkem už je v zemi sedm obětí nepokojů.

Ománský sultán obměňuje vládu

V Ománu tamní vládce sultán Kábus bin Saíd bin Tajmúr Saíd oznámil, že po demonstracích proti rozsáhlé korupci v této malé zemi Perského zálivu vyhodil z ministerského sboru šéfa bezpečnosti, hlavního poradce a ministra vnitra. Je to zřejmě reakce na nepokoje z minulých dnů.

Část demonstrantů, kteří v minulých dnech dávali najevo nesouhlas s režimem v hlavním městě Maskatu a v severoománském přístavu Suhár, sultánovo rozhodnutí ocenila. "Ať žije sultán, ať žije Omán," provolávali v ulicích Maskatu.

Podle agentury AFP ale protesty zatím popularitu sedmdesátiletého sultána Kábuse, který zemi vládne od roku 1970, neohrožují. Lidé ho stále považují za vládce, který je citlivý k podmínkám, v nichž jeho poddaní žijí. Projevy nespokojenosti v minulosti téměř neexistovaly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video