Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Saúdku cestou do nemocnice zastavila policie, protože usedla za volant

  • 87
Policie v Saúdské Arábii zadržela ženu, které se udělalo špatně a sama odjela autem do nemocnice. Dostala pokutu za řízení a policisté ji nutili slíbit, že už nebude nikdy řídit. V Saudské Arábii ženy nesmějí usednout za volant, přestože neexistuje žádný zákon, který by jim to výslovně zakazoval.

Pro Alíju al Farídovou je to už potřetí, co ji dopravní policie zastavila. Jako aktivistka za ženská práva se v minulosti účastnila kampaní za právo žen řídit. Tentokrát však šlo o něco jiného."Neudělala jsem to schválně kvůli slávě nebo mediálnímu humbuku. Jen mi bylo opravdu špatně," cituje její slova list The Arabian Bussiness

Když ji policie zastavila, upozorňovala je, že si manželovo auto vzala jen proto, že v okolí nebyl nikdo, kdo by ji mohl do nemocnice odvézt. "Řekla jsem dopravním policistům, že jsem musela řídit, protože šlo o naléhavou situaci," popisuje Farídová incident.  

Policisté ji do nemocnice pustili, ale celou cestu její vůz doprovázela policejní eskorta. Když po vyšetření žena vyšla ven, už na ničekaly čtyři vozy dopravní policie. Na policejní stanici dostala pokutu za řízení bez řidičského průkazu, líčí britský list The Independent

Ženy potřebují svolení muže téměř ke všemu

Farídová přitom řidičský průkaz má, získala ho v sousedním Bahrajnu, kde mohou ženy beztrestně usednout za volant. V Saúdské Arábii ale její řidičský průkaz neplatí. V zemi totiž neexistuje legální způsob, jak by si žena mohla doklad opatřit, a to i přesto, že neexistuje žádný zákon, který by to zakazoval.

Policisté po aktivistce požadovali, aby jim podepsala prohlášení, že už nikdy nebude znovu řídit. Ona to však odmítla s tím, že zákaz řízení pro ženy je pouze kulturní zvyklostí, který vymáhá místní náboženská policie. 

Farídová řídí centrum pro postižené lidi a přiznává, že pacienty občas v případech nouze do nemocnice sama odveze. "Nemůžeme nechat pacienta s epilepsií v křečích na zemi zatímco čekáme, než přijde mužský řidič a odveze ho do nemocnice," ospravedlňuje se Farídová.

Kromě řízení vozu jsou Saúdské Arabky mnohokrát závislé na mužích - poručnících. Tím může být pro ženu otec, manžel nebo dokonce syn. Samotná žena nemůže v Saúdské Arábii bez dovolení cestovat, pracovat ani se vdát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video