Test íránské rakety Šaháb-3 (28. června 2011)

Test íránské rakety Šaháb-3 (28. června 2011) | foto: AP

Saúdové se děsí ocelových spárů Teheránu a hrozí atomovou bombou

  • 99
Vysoce postavený představitel saúdské královské rodiny varoval představitele NATO před rizikem jaderné války na Blízkém východě. Princ Turkí al-Fajsal naznačil, že pokud Írán získá jadernou zbraň, Rijád si ji opatří také.

Existence íránské jaderné bomby by podle bývalého šéfa saúdské tajné služby a velvyslance ve Washingtonu "donutila Saúdskou Arábii uchýlit se k politice, která by mohla vést k neznámým a možná velmi dramatickým důsledkům". Přestože princ v současnosti nezastává v ropném království žádnou oficiální funkci, je považován za jakési diplomatické libero Rijádu.

Podle listu The Guardian pronesl al-Fajsal svá varovná slova tento měsíc na setkání představitelů Severoatlantické aliance na základně britského královského letectva Molesworth, které je centrem pro sběr informací ze Středomoří a Blízkého východu.

"Je to prosté. Nemůžeme se dostat do situace, kdy Írán jadernou bombu mít bude a my ne. Pokud Írán vyvine nukleární zbraň, bude to pro nás nepřijatelné a odpovíme stejnou mincí," komentoval pro britský list princova slova nejmenovaný představitel Saúdské Arábie.

Diplomatická ofenziva Rijádu

Není to poprvé, co Saúdové pohrozili výrobou jaderné zbraně. Podle diplomatických depeší zveřejněných serverem WikiLeaks král Abdulláh už v roce 2008 soukromě varoval Washington, že pokud Írán získá atomovou bombu, "každý v regionu udělá to samé, včetně Saúdské Arábie".

Ajatolláh Chameneí a íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád (5. května 2011)

Testují íránské rakety krátkého doletu Zelzal (28. června 2011)

Podobizna saúdskoarabského krále Abdalláha

Podle expertů na Blízký východ princova slova nenaznačují, že by se Rijád skutečně chystal k výrobě jaderné pumy - diplomatické i praktické překážky na cestě k získání ničivé zbraně jsou pro Rijád prostě příliš velké. Al-Fajsal se podle nich spíš snaží upozornit Západ na saúdské obavy z tradičního regionálního rivala.

Podle britského listu zahájili saúdští diplomaté v uplynulých týdnech proti Íránu rozsáhlou kampaň. Rijád se údajně obává, že se Írán snaží využít vlnu arabských revolucí k rozšíření svého vlivu v oblasti.

Nervozita v pouštním království

Pětašedesátiletý princ na schůzce Írán označil za "papírového tygra s ocelovými drápy", který se vměšuje do záležitostí zemí všech na Blízkém východě a destabilizuje tak celý region. Al-Fajsal Írán obvinil z vměšování do událostí v Sýrii, Libanonu, Iráku a Bahrajnu, kam Rijád v rámci sousedské pomoci vládnoucí dynastii poslal v polovině března své vojáky k potlačení prodemokratických protestů.

Varování z Londýna

Írán otestoval rakety schopné nést jaderné hlavice, varují Britové

Přestože podle odborníků nebyly nepokoje v ostrovním státečku nábožensky motivované, Rijád je přesvědčen, že Teherán protesty šíitské většiny proti sunnitským elitám cíleně podněcoval. V Saúdské Arábii se k šíitské větvi islámu hlásí 15 procent obyvatelstva. Menšina je v pouštní zemi značně diskriminována a šejkové ji podezírají, že snadno podlehne našeptávání šíitského Íránu.

Tzv. arabské jaro se Saúdské Arábii zatím vyhýbá, šejkové ale s nervozitou sledují pády svých dlouholetých spojenců, jako byl egyptský prezident Husní Mubarak. Zkušenosti mohou čerpat přímo u svržených vládců. V saúdské nemocnici se léčí jemenský prezident Sálih a v luxusní rezidenci v Džiddě na břehu Rudého moře tráví svůj exil bývalý tuniský autokrat Zín Abidín bin Alí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video