Šíitský duchovní Nimr Bákir al-Nimr, na transparentu během protivládních...

Šíitský duchovní Nimr Bákir al-Nimr, na transparentu během protivládních protestů v létě 2012. | foto: AP

Saúdové popravili teroristy i známého duchovního. Zaplatíte, varuje Írán

  • 259
V Saúdské Arábii v sobotu popravili 47 lidí usvědčených z terorismu. Informovalo o tom podle agentury Reuters saúdskoarabské ministerstvo vnitra. Mezi popravenými je také šíitský duchovní Nimr Bákir al-Nimr. Jeho smrt vyvolala velkou kritiku ze strany šíitských zemí v čele s Íránem.

Popravy se konaly souběžně ve 12 různých městech. Na čtyřech místech odsouzené zastřelily popravčí čety, ve zbylých byli oběšeni. Je to největší masová popravu od roku 1980, kdy Saúdská Arábie popravila 63 lidí za přepadení Velké mešity v Mekce. Podle ministerstva vnitra bylo mezi popravenými 45 Saúdských Arabů, jeden Egypťan a jeden Čaďan.

Většina z popravených byla zapojena do série útoků provedených al-Káidou v letech 2003 až 2006, uvedl podle agentury Reuters saúdský ministr vnitra. Mezi popravenými byli podle ministerstva muži, kteří se v minulosti zapojili do útoků na obytné čtvrti a vládní budovy.

Agentura SPA zveřejnila seznam všech odsouzenců. Je mezi nimi jeden z kdysi nejhledanějších lidí v království Fáris Zahrání. Patřil k Al-Káidě a ve vězení byl od roku 2004, kdy byl zatčen kvůli držení zbraní.

Al-Nimr prosazoval odtržení Východní provincie, v níž žijí saúdskoarabští menšinoví šíité, od zbytku království. Rijád na něj vydal zatykač, v roce 2012 byl při přestřelce postřelen a zatčen. K trestu smrti byl odsouzen v roce 2014.

Íránští představitelé už dříve Saúdské Arábii pohrozili, že pokud duchovního popraví, „draze za to zaplatí“. Teherán si už předvolal saúdskoarabského chargé d ́affaires.

Důchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí v sobotu prohlásil, že muslimský svět by měl Saúdskou Arábii za al-Nimrovu popravu odsoudit. „Nepochybuji o tom, že jeho čistá krev potřísní dvůr Saúdů a smete je ze stránek historie. Poprava šajcha Nimra je zločin a součást kriminálního chování této zrádcovské rodiny. Očekává se, že islámský svět bude volat a že tento čin co nejhlasitěji odsoudí,“ řekl Chameneí.

Popravu al-Nimry odsoudili šíité v Iráku, Libanonu i Jemenu

Irácký šíitský poslanec Muhammad Sajhúd se domnívá, že Saúdská Arábie chce popravou známého šíity zvýšit napětí v oblasti. „Má to znovu roznítit náboženské rozepře mezi sunnity a šíity,“ řekl.

Nimrův bratr Muhammad řekl, že si šajcha Nimra velmi vážila nejen jeho komunita a že je jisté, že jeho smrt vyvolá reakci. „Doufáme, že se to omezí na poklidný projev, krveprolévání bylo dost,“ řekl Muhammad Nimr agentuře Reuters.

Konec příměří v Jemenu

Mezinárodní koalice bojující na straně jemenské vlády v konfliktu s povstaleckými šíity v Jemenu vypověděla příměří, které začalo platit 15. prosince. Koalici vede Saúdská Arábie a ukončení klidu zbraní oznámila její tisková agentura SPA.

Příměří bylo sjednáno v době, kdy byly ve Švýcarsku zahájeny mírové rozhovory mezi účastníky konfliktu. Nedospělo se na nich k žádnému výsledku, pouze bylo dohodnuto, že jednání budou 14. ledna pokračovat. Příměří bylo ale téměř každý den porušováno.

Ke kritikům se připojili také zástupci libanonských šíitů, kteří al-Nimrovu popravu označili „za velkou chybu“. Šíitské kruhy v Jemenu al-Nimra považují za „bojovníka svaté války“ a odsoudily proces, který s ním byl veden v Saúdské Arábii.

V okrese Katíf ve Východní provincii se konal protest, jehož účastníci při pochodu al-Nimrovou rodnou vesnicí provolávali heslo „pryč se Saúdy“. K demonstraci se sešlo západně od Manámy také několik desítek bahrajnských šíitů a policie je rozehnala slzným plynem. Šíité jsou sice v Bahrajnu ve většině, ale vládne jim sunitská menšina.

Írán a Saúdská Arábie podporují soupeřící strany v konfliktech v Sýrii a Jemenu. Rijád trvale obviňuje Teherán z vyvolávání nepokojů mezi saúdskoarabskými šíity.

Saúdská Arábie loni popravila 157 lidí, což bylo nejvíce od roku 1995, kdy tam tímto způsobem zemřelo přes 190 lidí. Ve výkonu trestu smrti bylo království v roce 2014 na třetím místě za Čínou a Íránem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video