Logo OSN

Logo OSN | foto: Reuters

Saúdové odmítli křeslo v Radě bezpečnosti, OSN je podle nich neschopná

  • 6
Saúdská Arábie odmítla křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Rijád podle oficiálního prohlášení zastává názor, že rada uplatňuje dvojí standardy a nedokáže řešit konflikty a ukončit války.

Valné shromáždění OSN tento týden hlasovalo o nových pěti nestálých členech Rady bezpečnosti a kromě Saúdské Arábie vybralo Čad, Nigérii, Chile a Litvu. V RB OSN má pětice zasednout 1. ledna. Saúdská Arábie dostala nejméně hlasů ze skupiny - hlasovalo pro ni 176 států, pro ostatní více než 180 ze 191 zemí.

Hillel Neuer z monitorovací skupiny UN Watch podle agentury Reuters upozornil, že úkolem členů RB OSN je vyjadřovat se k otázkám lidských práv, přičemž Saúdská Arábie a Čad jsou samy v tomto směru kritizovanými státy. Království praktikuje přísnou formu islámu a opakovaně se dostává na pořad jednání, pokud je tématem zajištění práv žen. V září byla Saúdská Arábie první na seznamu Světové banky, která seřadila země podle toho, jak omezují ekonomickou činnost žen.

"Rada bezpečnosti používá metodu dvojího metru, a proto nedokáže plnit svou odpovědnost k zachování světového míru," uvádí se v dnešním prohlášení saúdskoarabského ministerstva zahraničí. Rijád prý bude ochoten křeslo přijmout, až rada přikročí k reformě.

Rijád pravděpodobně naráží na dlouhodobou neschopnost rady vyřešit občanskou válku v Sýrii. Rusko s Čínou, které patří k pětici stálých členů rady s právem veta, třikrát od začátku syrského konfliktu využily možnost zablokovat přijetí rezoluce. Saúdská Arábie podporuje syrskou opozici a domnívá se, že syrská válka prodlužuje neschopnost světového společenství dohodnout se.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video