Návrh emotikonů, který Rajúf Alhumedíová zaslala do The Unicode Consortium

Návrh emotikonů, který Rajúf Alhumedíová zaslala do The Unicode Consortium | foto: Rajúf Alhumedíová

Saúdka z Berlína bojuje za emotikon s hidžábem. Má podporu internetu

  • 443
Patnáctiletá dívka původem ze Saúdské Arábie se rozhodla bojovat za práva muslimských žen v poněkud netradičním odvětví. Snaží se prosadit zavedení speciální sady emotikonů, které by vyobrazovaly ženy v tradičních šátcích včetně hidžábu.

Rajúf Alhumedíová nyní žije v Berlíně. Pochází však ze Saúdské Arábie a je praktikující muslimkou. K její víře patří také zahalování hlavy do tradičních šátků. Vadilo jí, že právě ženy oděné do těchto šátků nejsou zastoupeny mezi takzvanými emotikony, kterými se v internetové komunikaci vyjadřují emoce.

Místo Boha smajlík se svatozáří, nadšenec přeložil Bibli do obrázků

Rozhodla se to změnit. „Fakt, že neexistuje emotikon, který by reprezentoval mě a miliony dalších žen z celého světa nosících hidžáb, mi přijde neuvěřitelný,“ svěřila se Rajúf reportérům serveru CNN. Dala se proto do boje za rozšíření palety standardizovaných emotikonů.

Navrhla sadu emotikonů žen v tradičních šátcích včetně hidžábu a sepsala dlouhý dopis, ve kterém vysvětluje, proč by se měla knihovna emotikonů rozrůst. Dopis zaslala do The Unicode Consortium, neziskové organizace, která mimo jiné hodnotí a vymýšlí nové emotikony. Odpověď přišla záhy.

Unicode

Unicode je technická norma pro oblast výpočetní techniky definující konzistentní kódování pro reprezentaci a zpracovávání textů použitelné pro většinu písem používaných v současnosti na Zemi.

Poslední verze je Unicode 8.0. Normu udržuje Unicode Consortium.

Zdroj: Wikipedia

„Je to silná, oduševnělá a dobře formulovaná žádost,“ myslí si o nápadu Rajúf Jennifer 8. Lee, členka komise The Unicode Consortium.

O snahách mladé Saúdky začaly informovat velké zahraniční servery. Rajúf se dočkala pochvaly od významných person internetu. Podpořil ji například Alexis Ohanian, spoluzakladatel serveru Reddit.

Podle Rajúf by měly jednotlivé náboženství a kultury dostat prostor ve všech odvětvích lidské činnosti. „Lidé obecně prahnou po rozmanitosti,“ myslí si. Svůj návrh nyní bude moci obhájit osobně. Před komisi The Unicode Consortium by měla předstoupit v listopadu letošního roku.

Souhlasíte se zavedením navrhované sady emotikonů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. září 2016. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 5543
Ano
Ano 492

Podívejte se na dopis, kterým dívka bojuje za nové emotikony:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video