SÝRIE 2011 a 2015: Za poslední čtyři roky klesl počet rozsvícených světel o 83...

SÝRIE 2011 a 2015: Za poslední čtyři roky klesl počet rozsvícených světel o 83 procent. | foto: International Rescue Committee

Sýrie se čtyři roky od začátku války propadla do tmy, ukazují satelity

  • 117
Ve značné části Sýrie čtyři roky od začátku občanské války nefunguje elektrický proud. Dokazují to satelitní snímky zničené země. Intenzita nočního světla v syrských městech klesla o 83 procent, nejvíce v rozbombardovaném Aleppu.

Při pohledu z vesmíru byste Aleppo v noci hledali marně. Tam, kde před čtyřmi lety zářilo největší syrské město se svými bohatými trhy a rušnými ulicemi, vládne černočerná tma. Stejně tak Rakká, bašta Islámského státu. Damašek je sice stále dobře viditelný, ale i hlavní město Sýrie a sídlo režimu Bašára Asada pohaslo o třetinu.

„Satelitní data nikdy nelžou,“ řekl agentuře AP vědec Si Li, který od začátku války v březnu 2011 noční fotografie Sýrie analyzuje. „Noční snímky jsou těžko uvěřitelné. Syrští občané potřebují pomoc,“ apeluje na mezinárodní společenství geograf z Marylandské univerzity.

Protože si uvědomuje, že snímky mohou ovlivnit například mraky, „zprůměroval“ vždy všechny fotografie pořízené v průběhu jednoho měsíce do jednoho snímku. Závěry publikoval v loňském roce v odborném časopise International Journal of Remote Sensing a tuto středu je zveřejnil na konferenci koalice #withSyria, která sdružuje 130 nevládních organizací.

Si tvrdí, že satelitní fotografie poskytují ojedinělou příležitost podívat se na skutečný rozsah syrské krize. „Satelity snímky pořídily z výšky 800 kilometrů nad zemí. Tyto fotografie nám pomáhají porozumět utrpení a strachu, který obyčejní Syřané prožívají každý den, zatímco jejich země je ničena.“

Tři roky bez proudu

Vědec hlavní příčinu rozpínající se tmy vidí ve výpadcích elektřiny, zničené infrastruktuře a masovém exodu Syřanů. Ze země před válkou, která si podle OSN vyžádala 220 000 obětí, uprchlo 3,8 milionu lidí.

Rozvrat

Válka v Sýrii od roku 2010 uvrhla 80 procent obyvatel do chudoby, snížila očekávanou délku života o 20 let a způsobila hospodářské škody za 200 miliard dolarů. Uvádí to zpráva Syrského střediska pro politický výzkum, která byla ve středu zveřejněna v newyorském sídle OSN.

zdroj: ČTK

Podobnou metodou zkoumal Si i další konfliktní země. Například Rwandu, kde během genocidy před více než dvaceti lety zahynulo přibližně 800 000 lidí. „Jediný rozdíl je, že pokles nočního světla během rwandské genocidy těchto čísel dosáhl během několika měsíců. V Sýrii to trvá čtyři roky,“ myslí si geograf, který se podobnou metodou snaží zmapovat i iráckou krizi.

O životě bez elektřiny ví své i zubní lékař z předměstí Damašku, který promluvil na konferenci, kde Si svá data prezentoval. „Žijeme bez proudu už 900 dní. Představte si svůj den bez hrnku kávy. A nyní si představte, že se pokoušíte udržet v provozu školy a nemocnice,“ uvedl.

Podívejte se na propagační klip #WithSyria:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue