Některé jedovaté látky do Laby prý vypustila i neratovická Spolana.

Některé jedovaté látky do Laby prý vypustila i neratovická Spolana. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sasové si stěžují, že Češi vypouští do Labe jedy

  • 85
Politici v německé spolkové zemi Sasko si stěžují, že Labe je zamořené jedovatými látkami z Česka. Svá slova dokládají seznamem případů zamoření Labe v letech 2010 až 2012, podle něhož na českém území došlo ke 14 únikům škodlivých látek. Neuvádí však množství vypuštěných látek. Informoval o tom deník Bild.

Podle seznamu, který Bildu poskytla saská poslankyně za opoziční Zelené Eva Jähnigenová, Češi do řeky vylili většinou nespecifikované množství jedovatých látek. Ke znečišťování dochází především na území Ústeckého kraje, jedovaté látky do řeky vypouští především Ústí nad Labem, ale také Lovosice a Děčín. Ve vodě se objevují kromě odpadní vody také olejové substance a tuky, nafta, vyjetý olej nebo manganistan draselný.

"O tom, zda jsou to všechny případy, pochybuji. Informace o jedu v Labi se většinou nedostávají na veřejnost," prohlásila Jähnigenová.  Té ale oponuje mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Simona Cigánková. "V 99,9% případů jsou havárie na Labi zlikvidovány na našem území tak, že přes Hřensko jde do Německa voda bez znečištění, případně jsou znečišťující látky naředěny tak, že nemají vliv na kvalitu vody. Pravidelně zjišťujeme původce havárií, míru porušení zákonů a takové viníky sankcionujeme." sdělila iDNES Cigánková.

Bild ani německé úřady neuvádí, jaké množství znečištujících látek bylo ve vodě zjištěno. 

"Tuto informaci máme z médií, ale nic konkrétního jsme k tomu neobdrželi, sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Skutečnost, že k opakovaným únikům nebezpečných látek do řeky na české straně dochází, deníku potvrdil i saský ministr životního prostředí Frank Kupfer. 

"Mezi roky 2010 a 2013 došlo na českém území celkem k dvaceti případům," uvedl Kepfer. Jeho ministerstvo s tím podle něj nemůže nic dělat. "Ochrana vody spadá pod tamní (české) úřady a provozovatele zařízení," dodal.

"V roce 2012 bylo do Německa posláno šest hlášení, z toho jen tři byly klasifikovány jako havárie. Letos byla do Německa poslána další tři hlášení - havárie ve Štětí a Běchovicích a povodně na začátku června. Jednalo se ale především o informativní zprávy," vysvětluje Cigánková a dodává, že důsledky havárií jsou likvidovány už na našem území. "Nešlo o závažné havárie, tvrzení německého Bildu je třeba brát s rezervou," dodala Cigánková.

Poslední případ znečištění byl podle Kupfera zjištěn letos v dubnu, kdy celou hladinu Labe u pohraniční obce Schmilka pokryla vrstva mastných vloček. Tento případ podle ministra nikdo z české strany nenahlásil a upozornili na něj až místní obyvatelé. Saské ministerstvo nyní čeká na výsledky laboratorního rozboru látky. "V dubnu na území ČR nebyla zaznamenána havárie, která by se mohla projevit až v Německu," řekla iDNES.cz Cigánková

Německý Bild ale také připomíná, že od roku 1990 se kvalita vody v řece rok od roku zlepšuje. Předtím patřilo Labe k nejznečištěnějším řekám Evropy. Od roku 2002 je ale možně se v něm koupat a vyskytuje se tu opět 54 druhů ryb. Na čistotu evropského veletoku dohlíží od roku 1990 Mezinárodní komise pro ochranu Labe, které se mají hlásit všechna znečištění řeky. Instituce sídlí v polabském Magdeburku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video