SARS zabil třináct dalších lidí

  • 7
Třináct nových obětí si od čtvrtka vyžádala epidemie SARS v Číně, Hongkongu a na Filipínách. Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila, že by se SARS mohl stát děsivou epidemií, kdyby se rozšířil do dalších čínských provincií nebo do lidnatých států se špatnou zdravotní péčí.

"Jsou různé země na světě, u nichž bychom si dělali skutečně velké starosti, protože se domníváme, že nemají kapacitu se s epidemií vypořádat," uvedl v pátek představitel Světové zdravotnické organizace Wolfgang Preiser.

Mezi velice ohrožené země patří Indie a Bangladéš. "Možná už k tomu došlo, nevíme," dodal Preiser.
 
Obětí i nakažených přibývá
Dalších šest pacientů podlehlo SARS od čtvrtka v Hongkongu, kde počet úmrtí na epidemii dosáhl 115. S novými dvadvaceti nakaženými má Hongkong 1510 případů.

Pět dalších obětí SARS a 180 nových případů zaznamenala od čtvrtka do pátku nejhůře postižená země Čína. Počet úmrtí tak v zemi dosáhl 115, zaznamenaných případů je už 2601. První dvě oběti viru nahlásily v pátek také Filipíny.

Asie se chrání
Čína oznámila, že investuje 420 milionů dolarů do zřízení celostátní zdravotnické sítě pro boj proti SARS. Dalších 240 milionů dolarů připadne na lékařské služby pro osoby trpící nákazou, které si nemohou dovolit zaplatit péči.
 
Čínská metropole Peking informovala o uzavření dvou studentských kolejí. Toto opatření by mělo postihnout asi 600 studentů. V Pekingu byla uzavřena už druhá nemocnice, hlavní pekingská nemocnice zavřela své brány už ve čtvrtek - více zde.

Tento týden bylo odvoláno vyučování na pekingských základních a středních školách, nepřednáší se také v řadě vysokoškolských zařízení.

V Singapuru parlament jednal o zákonech, které by pomohly zabránit dalšímu šíření SARS. Dva poslanci přitom zasáhli do debaty pouze prostřednictvím videa. Sami se totiž rozhodli zůstat kvůli epidemii v karanténě.

Jeden ze zákonodárců řekl, že před deseti dny ošetřoval nemocného, který později podlehl nákaze. Druhý navštívil jednotku intenzivní péče v nemocnici, kde leží infikovaní pacienti. V Singapuru si virus zatím vyžádal sedmnáct lidských životů a 192 lidí se jím nakazilo.

Toronto je bezpečné, tvrdí Kanada
WHO odmítla odvolat své varování před cestami do kanadské obchodní metropole Toronta. Kanada, kde bylo zaznamenáno nejvíce případů SARS mimo asijský kontinent, se proti tomuto kroku zdravotnické organizace už ve čtvrtek ohradila.

Kanadský premiér Jean Chrétien jako odpověď na odmítavé stanovisko WHO prohlásil, že tato organizace učinila v případě Toronta chybný závěr. Sdělil, že on sám bude v pondělí v tomto městě spát a v úterý tam z Ottawy přeloží zasedání vlády.

Podle kanadských představitelů se nákaza ve městě volně nešíří a je omezena na určité objekty či komunity. V Torontu a okolí však neznámému typu zápalu plic podlehlo zatím 16 lidí.

Epidemie SARS si ve světě dosud vyžádala přes 270 životů, přes čtyři a půl tisíce lidí se nakazilo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video