SARS v Česku? Pozitivní test!

  • 322
Čeští lékaři a hygienici zažívají zatím nejvážnější poplach kvůli SARS. V pražské nemocnici na Bulovce leží od úterní noci pětadvacetiletý muž z Prahy, jehož dva testy na syndrom akutního respiračního selhání neboli SARS byly pozitivní. Oznámila to laboratoř Státního zdravotního ústavu.

Takové výsledky jí vyšly po sérii jiných nepotvrzených případů vůbec poprvé. Další testy však SARS u mladíka, jenž cestoval po Asii a do Prahy přiletěl z Hongkongu, pro změnu nepotvrdily. Laboratoř neuměla během středy svá šetření uzavřít a v rozborech bude pokračovat.

"V jednom ze vzorků pacienta jsme objevili coronavirus, ale je ho tam hraniční množství a neumíme říci, zda je to přesně ten, který způsobuje SARS. V jiném testu z jiného vzorku jsme nalezli protilátky evidentně proti SARS, ale v dalším zase ne. Musíme pokračovat dál a vyžádat si další vzorky," uzavřela středeční bádání Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu.

Muž má horečky, ale zánětem plic netrpí. "Je to naléhavější podezření než v předchozích sedmnácti případech," potvrdil ředitel nemocnice na Bulovce Jaroslav Štrof. Všichni lidé, kteří byli dříve přijati do nemocnice s obavami, že mají SARS, byli totiž postupně propuštěni.

Bulovka: zatím klid

Na izolovaném oddělení leží pacient s vážným podezřením na SARS. Běžný návštěvník pražské nemocnice na Bulovce však nic zvláštního nezaznamená.

Žádná speciální bezpečnostní opatření zatím nemocnice nepřijala. "O změně opatření se bude jednat teprve tehdy, pokud se nákaza SARS u pacienta potvrdí," říká primářka infekční kliniky Hana Roháčová.

Lékaři se po chodbách kliniky pohybují bez omezení a nenosí ochranné roušky. Nadále jsou povoleny návštěvy na běžných odděleních.

Jak zacházet s pacientem podezřelým z nákazy SARS, mají zdravotníci z Bulovky už dokonale nacvičeno.

K pětadvacetiletému mladíkovi, který teď na klinice leží na samostatné izolaci, docházejí lékaři a sestry pětkrát až osmkrát denně. Přicházejí mu změřit teplotu, přinést jídlo nebo podat léky.

"Žádný speciální lék samozřejmě neexistuje, ale při zánětlivém kašli máme doporučeno podávat hormonální steroidy nebo ribavirin," říká primářka Roháčová.

Zdravotníci, kteří k pacientovi na izolaci přicházejí, si předtím musí obléknout speciální ochranný oděv. Ten se skládá z pláště, respirátoru a masky na oči.

Souběžně s tím, jak laboratoř v průběhu dne hlásila střídavé výsledky testů, začali hygienici podnikat první opatření. Shodou okolností jim to usnadnily příletové kartičky, které od pondělka vyplňují všichni pasažéři letadel přistávajících v Praze na Ruzyni. To umožní rychle vyhledat účastníky letu a zamezit dalšímu šíření nemoci.

Nemocný muž a jeho spolucestující byli jedni z prvních, kteří kartičky vyplnili. "Díky tomu máme všechny lidi, s nimiž byl pacient v kontaktu, podchyceny," řekl hlavní hygienik republiky Michael Vít.

Všichni spolucestující už byli informováni, že letěli s člověkem, jenž může mít SARS, a byli poučeni, co mají dělat a na které lékaře se mají obrátit, kdyby měli jakékoli zdravotní problémy.

Přijel z Hongkongu. S paralenem
Je to SARS, nebo ne? MF DNES se s pomocí dostupných informací pokusila rekonstruovat příběh muže, jenž leží v nemocnici s dosud prvními pozitivními testy.

Pětadvacetiletý muž přiletěl v noci z pondělka na úterý pravidelnou linkou z Frankfurtu. Země odletu: Hongkong. Už tam mu nebylo dobře a vyhledal lékaře. Řekli mu, že na SARS to nevypadá. Tak si vzal paralen, který sráží teplotu, a protože zakryl příznaky, prošel letištní kontrolou, jež by neměla na palubu nikoho se zvýšenou teplotou pustit.

Na ruzyňském letišti v Praze pak vyplnil příletovou kartičku. Toto opatření zavedly české úřady kvůli SARS právě od pondělka. "To nám hodně pomohlo," říká hlavní hygienik republiky Michael Vít.

Hygienikům to totiž umožnilo podchytit všechny pasažéry linky, kteří by se - pokud by byl u muže SARS potvrzen - museli podrobit preventivním opatřením.

Z letiště muž zavolal mobilem rodiče, protože mu nebylo dobře. Přijeli pro něj, s nikým z Pražanů se tudíž nesetkal. Vlastně ani s pasažéry z ostatních linek - bylo krátce po půlnoci a tou dobu přiletělo jen letadlo z Frankfurtu.

Na infekční kliniku v Praze na Bulovce přijali muže ještě tu noc. V úterý přišly první výsledky testů ze Státního zdravotního ústavu. A byly pozitivní. Vůbec poprvé. První skutečně podezřelý případ v Česku byl na světě.

MF DNES o něm získala první informace ve středu ráno. "Byl tu kolem toho trochu kolotoč. Ale vše se ještě musí potvrdit či vyvrátit," připustil vzápětí ředitel Bulovky Jaroslav Štrof. "Zvláštní je, že nemá žádný nález na plicích, jen vysoké teploty. Jinak žádný kašel, rýmu jen trochu," divila se Marie Otavová z laboratoře. "Musíme dělat další testy. Jsme nervózní, uvidíme, co dál."

To bylo krátce před polednem. O hodinu později dorazila na Bulovku další zpráva: další testy, tentokrát z elektronového mikroskopu, byly pozitivní. V nemocnici okamžitě začali chystat izolační místnost pro rodiče nemocného muže. Pokyn zněl: Pokud se SARS potvrdí, budou přijati na izolaci k pozorování.

Jasno mělo být odpoledne, ale nebylo. Další testy byly negativní. Snad tedy ve čtvrtek. "Lidé, kteří přijedou z Hongkongu, se bojí. On se také bojí. Raději jsme ho uložili na speciálně vybavené oddělení, protože chápeme, že by to mohlo špatně dopadnout," řekl pražský hygienik Vladimír Polanecký.

Zatím poslední zprávy o pacientovi jsou následující: teploty nízké, zápal plic není, krevní obraz normální. Testy jsou pozitivní - i negativní. "Můj soukromý odhad? Padesát na padesát," odhaduje definitivní výsledek testů Marie Otavová

Hygienik: Spolucestující známe
Mladík, který v pondělí přiletěl z Hongkongu a léčí se v pražské nemocnici Na Bulovce kvůli podezření z onemocnění SARS, prověřil nově zavedený systém identifikačních karet, které na ruzyňském letišti vypisují všichni cestující. Hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký vysvětluje, že díky nově zavedeným přistávacím kartám mohou zdravotníci bleskově kontaktovat všechny cestující, kteří s nemocným mladíkem strávili několik hodin na palubě, a prověřit, zda i oni nemohli onemocnět.

Jak takový "kontakt" pasažérů vypadá?

Poměrně jednoduše. Jakmile máme podezření, že by některý z pasažérů mohl onemocnět SARS, rozpečetíme "linkovou krabici", vytahujeme karty cestujících, v nichž jsou uvedena jejich bydliště, kontaktujeme je, vydáváme patřičná rozhodnutí pro nemocnice, kde je v případě onemocnění musíme umístit.

Smysl tohoto "zdravotního dohledu" je i ten, že je informujeme, co mají dělat a na koho se obrátit, pokud se jejich zdravotní stav zhorší. Když se jim třeba zvýší teplota nebo začnou mít dýchací potíže.

A když svému "dohledu" oznámím, že takové problémy mám?

Okamžitě vás převezeme do nemocnice Na Bulovce. Náš dohled se prostě okamžitě změní v přísnou izolaci vás i nejbližších příbuzných.

Jak ještě je chráněna země před zavlečením nemoci SARS?

Netýká se to jen lidí, ale například i důsledné likvidace odpadů z letadel - použitého jídla i fekálií. Lidé na letištích, kteří mají tuto "dezinfekci" na starosti, musí bez výjimky nosit roušky a rukavice.

A co ošetřující zdravotníci? Například v Hongkongu to v první vlně nákazy odnesli zejména oni.

Lékařský personál nemocnice Na Bulovce má pomůcky k ochraně: masky, ventilátory, rukavice - včetně takzvaných hepafiltrů a podtlaku "pokoje", v němž pacient leží. To aby se nákaza nešířila vzduchem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video