SARS se stává hrozbou světu

  • 5
Virus akutního syndromu dýchacích cest se může stát hrozbou 21. století. "Pokud si SARS udrží svou současnou schopnost přenosu, mohl by se stát skutečně první vážnou infekcí 21. století," řekl David Heymann, ředitel Světové zdravotnické organizace pro přenosné nemoci.

Onemocnění si do včerejška už vyžádalo téměř 140 obětí a bylo zaregistrováno asi 3300 nakažených. Choroba má zatím nejvážnější následky v asijských zemích. V minulých týdnech v Hongkongu umírali pouze starší lidé, ale o víkendu přibylo několik mrtvých, kterým bylo něco přes třicet let. 

Vědci ze Světové zdravotnické organizace ještě varovali, že jde oprvní nemoc, která je tak nakažlivá, že se šíří i prostřednictvím letecké dopravy. Smrtelná onemocnění, která se objevila v minulosti, jako třeba ebola, totiž působila pouze na malém území a nešířila se dál. Virus SARS tak začíná například v Hongkongu ohrožovat i místní ekonomiku, protože lidé v panice méně cestují i nakupují. 

SARS: první nakažený přímo v Evropě
Virus akutního syndromu dýchacích cest (SARS) neztrácí na síle. Jenom v pondělí si onemocnění v Hongkongu a Číně vyžádalo více než jedenáct obětí. V mnoha zemích se proto zpřísňují opatření proti jeho šíření.

Z evropských zemí oznámily po šesti nemocných Velká Británie a Švýcarsko, Francie pět. V Británii se objevil první případ pacienta nakaženého přímo v Evropě. V Evropě na SARS ještě nikdo nezemřel.

V Hongkongu, který je nyní ohniskem nákazy, na infekci SARS v pondělí zemřelo sedm lidí a onemocnělo jí 40. V Číně zemřeli další čtyři lidé a 74 osob bylo nově nakaženo. Tři oběti pocházejí ze severočínské provincie Šan-si a jedna z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. V Číně si už infekce vyžádala 64 obětí, infikováno je 1418 lidí.

Odborníci se domnívají, že virus zmutoval, a proto je možné, že se jeho síla nesnižuje. Lékaři v jedné z nemocnic v Hongkongu, která byla onemocněním silně zasažena, mohli u pacientů pozorovat rozdílné symptomy a prudkost onemocnění.

"Chceme zjistit, proč virus působí tak rozdílně. Pokud to budeme vědět, můžeme předpokládat, kteří pacienti budou postiženi více," prohlásil biochemik Stephen Cui z Čínské univerzity v Hongkongu a dodal, že předchozí průzkumy ukázaly, že virus zmutoval, ale ne nijak výrazně.

V Číně se zdravotní osvěty po období utajování informací chopila média. Lidé jsou prostřednictvím televize a letáků vyzýváni, aby se podřídili zdravějšímu životnímu stylu. Státní televize občany varuje před kouřením a pitím alkoholu, letáky je nabádají, aby si po "vyčištění nosu" umývali ruce.

První podezření na nákazu jsou hlášena z Mongolska. Čtyři pacienti museli být převezeni k vyšetření do Japonska. Filipínské úřady dokonce sáhly k zákazu mluvení a smíchu ve výtazích na letištích hlavního města Manily.

Cestujícího, který by si odplivl, čeká pokuta. Nejvíce postiženou neasijskou zemí je Kanada, kde v sobotu podle tamních hygieniků na SARS zemřeli tři lidé. Počet těch, kteří viru v Kanadě podlehli, se tak zvýšil na 13.

Německá biotechnologická firma oznámila, že začíná prodávat test, který dokáže virus odhalit už v začátcích. Prostřednictvím výtěru z krku, slin či výměšků je možné získat výsledek za dvě hodiny. Testy dosud trvaly nejméně deset dnů. Nová analýza by podle odborníků měla částečně zpomalit další šíření nemoci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video