SARS se šíří, výroba vakcíny potrvá až rok

  • 49
Vyrobit účinnou vakcínu proti SARS potrvá podle amerického centra pro šíření nemocí nejméně rok. Těžkému akutnímu syndromu dýchacích cest už podlehlo přes 300 lidí a epidemie se stále šíří. První oběť zaznamenal Tchaj-wan. Další mrtvé hlásí Kanada, Singapur, Hongkong a Čína, kde SARS řádí nejvíc.

"Naší strategií nyní je, abychom tvrdou prací dosáhli lepších prostředků - vakcíny nebo kombinace léků. Ovšem vyrobit vakcínu, která bude lidem užitečná, potrvá nejméně rok," řekla televizi CBS Julie Gerberdingová, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.

Epidemii SARS, jejíž příznaky jsou podobné chřipce, zatím podle agentury Reuters podlehlo 315 lidí. Nakažených je po celém světě přes 5200 lidí. Od poloviny března, kdy nemoc vyvolala celosvětový poplach, se z tohoto počtu na 2300 lidí uzdravilo.

Do seznamu přibyl Tchaj-wan
Akutní syndrom dýchacích cest řádí zejména v Asii. Smrtelné případy již nahlásily Čína, Hongkong, Singapur, Vietnam, Malajsie, ale také Filipíny či Kanada. Naposledy do seznamu zemí, kde lidé zemřeli na SARS, přibyl Tchaj-wan.

Místní ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že SARS podlehl šestapadesátiletý muž. Celkem na ostrově dosud zaznamenaly 55 pravděpodobných případů nemoci a 72 podezřelých případů.

SARS zabíjí v Kanadě i Hongkongu
V Kanadě zemřel na SARS již dvacátý člověk. Sedmasedmdesátiletý muž žil stejně jako ostatní nakažení v provincii Ontario, jejíž metropole Toronto je SARS nejvíce zasažena. Podle kanadských úřadů bylo v zemi zaznamenáno 269 případů nemoci.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek odmítla odvolat varování před cestami do Toronta. Kanada, kde je nejvíce případů SARS mimo Asii, se proti kroku WHO ohradila. Většině kanadských obětí bylo přes 60 let.

Hned dvanáct lidí zemřelo na SARS v Hongkongu. Celkový počet obětí se zde vyšplhal již na číslo 133. Mezi šestnácti nově nakaženými se objevili také dva zdravotní pracovníci.

Peking uzavřel zábavní podniky
V čínském hlavním městě Pekingu si vzrůstající počet obětí SARS vynutil uzavření všech divadel, kin, internetových kaváren a dalších zábavních podníků, které již utrpěly značné ztráty, protože nervózní obyvatelé se jim vyhýbají v obavě, že se nakazí virem.

Uzavřena byla i pekingská Lidová univerzita, třetí největší vysoká škola v metropoli. Všechny přístupy do univerzitního městečka byly uzavřeny a nikdo nesmí vstoupit ani vyjít, tvrdí studenti.

Čína - nejhůře postižená země
Podle agentury Nová Čína se počet případů SARS v Pekingu přiblížil tisícovce. Uzavřením veřejných míst chtějí úřady zastavit šíření infekční nemoci. Délka zákazu závisí na pokroku v boji proti SARS, který v Pekingu způsobil smrt nejméně 42 lidí. Onemocnělo 988 lidí.

Úřady přijímají stále tvrdší kroky k zastavení nemoci. V Pekingu jsou v karanténě tisíce lidí a kvůli infekci se uzavřely nejméně tři nemocnice. Naposledy přibylo jen v neděli v celé Číně devět obětí a dalších 161 lidí se nakazilo. Celkový počet obětí v zemi se tak zvýšil na číslo 131, počet případů SARS úhrnem na 2914.

Singapur: školáci dostali teploměry
Singapurské zdravotnické úřady v rámci boje proti nemoci SARS rozdaly bezplatně všem žákům základních škol teploměry. Rodiče dostali za úkol měřit svým dětem teplotu ráno a večer. Naměřené teploty mají rodiče za povinnost písemně zaznamenávat a zápisy předkládat učitelům ke kontrole.

Od pondělka si budou muset dvakrát denně měřit teplotu i zaměstnanci oblíbených podniků, v nichž se podávají jednoduchá jídla, a prodavači na trzích. Stejné nařízení platí už několik dnů pro taxíkáře.

V Singapuru je nyní v domácí karanténě přibližně 2800 osob, u nichž nelze vyloučit, že přišly do styku s nemocnými. Na SARS zde dosud zemřelo nejméně 19 lidí a 198 lidí onemocnělo.

Městský stát, ve kterém žijí čtyři miliony obyvatel, očekává kvůli chorobě značné hospodářské ztráty, protože přestávají přijíždět turisté a obyvatelé v obavách z nákazy daleko méně nakupují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video