SARS: Čína upadá do pesimismu

  • 16
SARS se v Číně, nejpostiženější zemi světa, stále vymyká kontrole. Nepříznivý vývoj se dá podle premiéra Wen Ťia-paa očekávat hlavně na venkově. V metropoli Pekingu se podle všeho situace už stabilizovala, ale radnice připouští, že je nutná ostražitost. Špatná je podle ní prevence a kontrola nemocných.

"Na národní úrovni umožnily prevence a kontrola SARS určité úspěchy, ale situace zůstává špatná. Epidemie není celkově pod kontrolou a hrozí, že se bude dále šířit, zvláště na venkově," usoudil v sobotu čínský premiér. Podle něj je nutné zabránit rozšíření nemoci po vesnicích.

Smrtící infekci podlehlo v Číně za posledních 24 hodin dvanáct a nově onemocnělo 75 lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je devět nových obětí z metropole Pekingu. Celkově tak v Číně už na novou plicní chorobu zemřelo na 252 lidí a onemocnělo na pět tisíc.

Nové oběti hlásí i Hongkong, kde zemřeli tři lidé a pět nově onemocnělo. Celkově si tu nemoc vyžádala na 218 životů a počet nakažených se blíží k 1 700.

Šíření SARS

Další články o SARS najdete - ZDE.

Další případ v Evropě
První případ SARS v neděli oznámilo Finsko. Pacient leží v nemocnici ve městě Turku. Podle zdravotníků je to 29letý muž, který koncem dubna přijel z kanadského Toronta. Jeho stav se prý lepší a u nikoho, kdo se s ním setkal, nebyla choroba zjištěna. Toronto bylo v Kanadě epidemií postiženo nejvíc.

SARS se v Evropě vyskytl i ve Francii, Británii, Německu, Itálii, Irsku, Švédsku, Polsku a Španělsku.

Podezření má i Afrika
V nigerijské nemocnici zemřel Číňan, který se vrátil z Tchaj-wanu. Podle lékařů se jeho symptomy podobaly projevům SARS, a tak Nigérie předala jeho případ k prozkoumání Světové zdravotnické organizaci. Více čtěte ZDE.

WHO: nejpostiženější je Asie
WHO označila za nejrizikovější oblasti z pohledu SARS Čínu, Tchaj-wan a Hongkong. Celosvětově zdravotníci koncem minulého týdne registrovali 526 obětí a kolem
7 300 nakažených. Epidemie nejvíc sužuje Asii, ale také v Kanadu, kde zemřelo 23 nemocných a 149 dalších se nakazilo.

V České republice se SARS zatím neobjevil.

Odplivnutí na ulici je na jihu Číny drahé

Úřady v jihočínském městě Kvang-čou podle BBC vyslaly do ulic tisíce zdravotníků, kteří mají dohlížet na to, aby lidé neplivali na ulicích.

Tento krok je součástí opatření k zastavení šíření SARS. Lidé, kteří si na ulici odplivnou, mohou dostat pokutu v přepočtu až 60 dolarů. To si mohou dovolit jen bohatší Číňané. Pokutu dostane i každý, kdo odhodí cigaretový nedopalek nebo se vymočí mimo vyhrazená místa.

Provincie Kvang-čou i její stejnojmenné hlavní město se s virem SARS ostře potýkají. Počet případů nákazy se tu blíží k 240.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video